Już od 1 października we wszystkich największych szpitalnych oddziałach ratunkowych na terenie całego kraju wprowadzony zostanie triaż, czyli obowiązkowy system segregacji pacjentów. Na czym będzie polegała segregacja oraz kto będzie za nią odpowiedzialny?
Segregacja pacjentów – jak to będzie działać?
Triaż, czyli system segregacji pacjentów od 1 października będzie obowiązkowy w każdym dużym szpitalnym oddziale ratunkowym. Dotyczyć to będzie największych polskich instytutów, szpitali klinicznych i wojewódzkich, do których trafia około 80 proc. chorych. System segregacji pacjentów jest metodą stosowaną w medycynie ratunkowej. Pozwala służbom medycznym na rozdzielenie rannych z wypadku masowego, według konkretnych kryteriów: stopnia obrażeń oraz rokowania.
System START (Simple Triage And Rapid Treatment) obejmuje cztery kategorie poszkodowanych. Każdej z nich przydzielony jest odpowiedni kolor opaski lub plakietki, którą otrzymują ranni na miejscu zdarzenia, w zależności od ich stanu zdrowia oraz obrażeń. Kolor czarny otrzymują ranni, u których nie jest wyczuwalny oddech i tętno. Kolor czerwony przydzielany jest osobom, które transportowane są w pierwszej kolejności. Opaski i plakietki koloru żółtego otrzymują ranni, którzy transportowani są w drugiej kolejności, natomiast kolor zielony, osoby transportowane jako ostatni.
Od października bieżącego roku podobny system ma być stosowany na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Jak tłumaczy minister zdrowia „ludzie mają pretensje o to, że nikt się nimi nie interesuje, a oni siedzą i godzinami czekają na pomoc”. Wprowadzenie systemu segregacji pacjenta uporządkować ma tę sytuację, a każdy oczekujący pacjent z góry będzie wiedział, ile czasu spędzi na izbie przyjęć.
System segregacji medycznej w oddziałach SOR
Aby odpowiednio przygotować cały personel SOR-ów, lekarzy, ratowników, prowadzone są już szkolenia z triażu. Po wykonaniu wstępnych badań to wyedukowani członkowie zespołów będą decydować o kolorze opaski. Osoby z opaską koloru czerwonego od razu otrzymają pomoc lekarską, a z kolorem zielonym będą musiały spokojnie poczekać na swoją kolej.
Wszystkie osoby, które trafią do szpitala i będą przywiezione przez ratowników medycznych, zostaną wstępnie przebadane przez triażystów – jeszcze przed rejestracją. Natomiast, każdy chory, który zgłosi się do placówki medycznej sam, najpierw otrzyma numerek, a po jego wyświetleniu, zostanie wezwany do rejestracji. Dopiero wtedy trażysta po wykonaniu wstępnych badań przydzieli mu właściwy kolor opaski decydujący o czasie oczekiwania. System segregacji pacjentów pomóc ma zapobiec błędom, które ostatnio miały miejsce m.in. w Sosnowcu, w którym pacjent po 9 godzinach oczekiwania na pomoc zmarł.
Na chwilę obecną triaż wprowadzony został do kilku placówek medycznych. We wszystkich pozostałych, będzie obowiązkowy już za kilka miesięcy. Aktualnie brak takiej segregacji pacjentów powoduje, że wszyscy są traktowani jednakowo, przez co osoby, które potrzebują najpilniejszej pomocy – muszą czekać..
Zasada FIRST LOOK już w pełni funkcjonuje
W jednym z największych SOR-ów w Gdańsku już od dawna w pełni funkcjonuje system segregacji pacjentów. W celu bardzo szybkiego stwierdzenia, który pacjent wymaga natychmiastowego leczenia, wprowadzono tam zasadę pod nazwą First Look. Przeszkolony personel medyczny na podstawie objawów chorego, od razu stwierdza, czy dana osoba od razu wymaga szybkiej pomocy.
Pracownicy SOR-u w Gdańsku dobrze wiedzą, że gdy pacjent trzyma się za serce, może mieć zawał, a jeśli ma zaczerwienioną twarz w wyniku ukąszenia – może mieć wstrząs anafilaktyczny. Kiedy opada kącik ust – wiele wskazuje na udar. Wiedza i odpowiednia reakcja gdańskiego personelu medycznego pozwoliła w ciągu roku wychwycić kilkuset pacjentów, którzy wymagali szybkiej interwencji.
System segregacji pacjentów już niebawem funkcjonować będzie we wszystkich największych placówkach medycznych. Dzięki niemu wszyscy pacjenci potrzebujący natychmiastowej pomocy otrzymają ją od razu.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: