Mobilny rynek aplikacji medycznych stał się w ostatnim czasie żywym ekosystemem. Oferuje nam bardzo dynamiczny rozwój oraz wielki potencjał. Nowe aplikacje mobilne oraz urządzenia znajdują coraz to większą liczbę odbiorców. Innowacyjność aplikacji mHealth przyspiesza, a narzędzia te odgrywają pozytywną rolę zarówno w wynikach leczenia, jak i kosztach opieki.
Czym jest mHealth?
To inaczej mówiąc “zdrowie mobilne”, wspierane i funkcjonujące dzięki urządzeniom mobilnym, takich jak telefony komórkowe, tablety, bądź inne urządzenia bezprzewodowe. Oferuje nam aplikacje z wielu kategorii, np. od wideoczatu z lekarzem, po aplikacje do zliczania kalorii. Dzięki mHealth możemy monitorować wiele chorób. Najbardziej zaawansowane aplikacje zdrowotne dotyczą chorób serca, cukrzycy, autyzmu, bezsenności oraz astmy.
Aplikacje użytku własnego
Pierwszą grupę aplikacji mHealth tworzą te, które pozwalają monitorować, zarządzać i modyfikować ćwiczenia oraz dietę. Występują również aplikacje do śledzenia snu i stresu. W tej kategorii znajdziemy aplikacje, które współpracują z przenośnymi urządzeniami. Są to m.in. opaska Fitbit i zegarek Apple Watch.
mHealth to też aplikacje służące do przypominania o lekach. Świetna sprawa dla alergików, osób zabieganych lub po prostu zapominalskich. Aplikacja powiadamia chorego, kiedy wziąć leki np. przeciwbólowe, kiedy ma pozostać w pomieszczeniu lub jedno i drugie.
Aplikacje współpracy z lekarzem
Drugą grupę tworzą aplikacje telemedyczne. Możemy za ich pośrednictwem bezpośrednio rozmawiać z lekarzem, uzyskać porady zdrowotne, prowadzić wideokonsultacje, mając tylko do dyspozycji tylko urządzenie mobilne i internet. To np. aplikacja “Teladoc”, “Doctor On Demand”, “HealthTap” oraz “Pingmd”. Do grupy tej zaliczają się również aplikacje do monitorowania pacjenta chorującego na serce, cukrzycę, autyzm czy astmę.
Poszerzanie możliwości
Wśród aplikacji mHealth pojawiły się też takie, które prowadzą badania. Przykładem niech będzie to, przeprowadzone pod nazwą “pomiar/obniżenie ciśnienia”. Urządzenie służące do pomiaru ciśnienia krwii zostało połączone z telefonem.
Po wykonaniu pomiaru, urządzenie wysyłało wyniki do telefonu w celu zapisania ich. Odczyt wysyłany jest również automatycznie do opiekuna medycznego chorego, który kontrolował oraz sprawdzał wyniki pomiaru. Dzięki temu lekarz ustalał, jakie pacjent powinien brać leki, mógł poinformować chorego o zmianie w stylu życia, monitorować jego leczenie, bez konieczności wychodzenia z domu.
Zastosowanie urządzeń mobilnych ma na celu podnieść jakość, obniżyć koszty i rozszerzyć zasięg opieki zdrowotnej, by przynieść korzyści wszystkim. Nic więc dziwnego, że liczba osób używających urządzenia i aplikacje do monitorowania i zarządzania ich stanem zdrowia jest obecnie w setkach milionów. To po prostu, już światowy trend. A zdajmy sobie sprawę, że ta liczba będzie na pewno rosła.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: