Coraz większe znaczenie podczas diagnostyki chorób odgrywają testy oddechowe. Za ich pośrednictwem można już m.in. zdiagnozować alergie, niewydolność płuc, wątroby, zakażenia bakteryjne, a nawet zmiany nowotworowe. Z dnia na dzień zyskują wielu zwolenników, ponieważ są przyjazne dla pacjenta, nieinwazyjne, a także nie powodują powikłań.
Innowacyjne urządzenie
Naukowcy trzech śląskich uczelni (Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego) opracowali innowacyjne urządzenie, za pomocą którego już niebawem będzie można zdiagnozować nowotwór górnych dróg oddechowych na podstawie wydychanego powietrza.
Urządzenie stworzone zostało głównie w celu diagnostyki guza płaskonabłonkowego górnych dróg oddechowych oraz nadciśnienia płucnego.
Nawet kilkaset lotnych związków znajduje się w próbce oddechu człowieka,
a innowacyjne urządzenie na podstawie ich analizy, umożliwić ma zidentyfikowanie m.in. markerów nowotworowych, sygnalizujących rozwijanie w organizmie człowieka komórek nowotworowych.
Urządzenie ma również znaleźć zastosowanie w szkołach, podczas prowadzenia badań przesiewowych pod kątem astmy oskrzelowej. Dzięki niemu diagnosta laboratoryjny, na podstawie zebranego materiału, będzie mógł wykonać szybką diagnostykę dużej grupy dzieci i stwierdzić, które z nich, może w przyszłości zachorować na astmę oskrzelową. Pozwolić to ma na bardzo szybkie rozpoczęcie leczenia – wczesny etap tej choroby jest całkowicie uleczalny.
Budowa i zasada działania urządzenia
Urządzenie naukowców trzech śląskich uczelni składa się krótkiej rurki, w której umieszczony został porowaty węgiel. To właśnie na nim, po dmuchnięciu przez pacjenta, adsorbowane są wspomniane wyżej markery. Kolejno węgiel umieszczany jest w analizatorze, w którym wykonywane są dalsze badania różnicujące związki.
Innowacyjne urządzenie składa się również z wymiennego, jednorazowego ustnika, co daje możliwość wykonania wielokrotnego użycia sterylizowanego przyrządu.
Wykrycie choroby na podstawie “zapachu oddechu”
Już od kilku lat naukowcy z całego świata próbują stworzyć urządzenie bądź opracować technologię, która umożliwiłaby wykonanie diagnostyki choroby na podstawie oddechu.
Międzynarodowy zespół naukowców z Technion-Israel Institute of Technology
w Izraelu stworzył urządzenie, które potrafi rozpoznać aż 17 różnych chorób na podstawie “zapachu oddechu”. Urządzenie o nazwie Na-Nose pozwala naukowcom wykryć swoiste biomarkery w oddechu chorych osób, a zaprojektowane zostało w taki sposób, aby w pełni naśladować bardzo wrażliwy zmysł węchu psa.
Na-Nose (skrót od ang. Sztuczny Nano Nos) pobiera próbkę oddechu pacjenta
i natychmiast pokazuje wynik. Co bardzo ciekawe, urządzenie nie tylko wykazuje obecność komórek nowotworowych, lecz także stadium rozwoju choroby
Pierwsze testy Na-Nose zostały przeprowadzone na grupie 62 osób. Wśród nich były osoby chore na nowotwór głowy, szyi, chorzy z nowotworem płuc, a także ludzie całkiem zdrowi.
Z przeprowadzonych testów naukowcy otrzymali bardzo obiecujące wyniki.
Urządzenie poprawnie zdiagnozowało wszystkich pacjentów z obydwoma rodzajami nowotworów, a także niemal wszystkich zdrowych pacjentów.
Innowacyjne urządzenia opracowane w Polsce, a także w Izraelu, służące do analizy oddechu w celu wykrycia chorób (m.in. nowotworowych), są kolejną rewolucją. Diagnozując choroby na ich wczesnym etapie, już niebawem, mogą pomóc tysiącom osób na całym świecie.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: