Drukowanie w 3D, czyli drukowanie przestrzenne, to nic innego jak proces wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu. Metoda polega na tworzeniu i nakładaniu warstwy materiału o określonej grubości na stole drukarki, a gdy warstwa zostanie ukończona (wydrukowana), nakładaniu kolejnej.
Ta technika umożliwia pozyskiwanie złożonych struktur przestrzennych z niespotykaną precyzją. Podczas kreacji nowych przedmiotów drukarki 3D używają takich materiałów jak plastik, ceramika czy metal, jednakże materiałów do druku stale przybywa i ciągle próbuje się coraz to nowych surowców. Coś, co jeszcze niedawno było rozwiązaniem bliższym fantastyce niż rzeczywistości, dziś staje się coraz bardziej popularne.
Aktualnie druk przestrzenny jest wykorzystywany do produkcji bardzo szerokiego zakresu rzeczy: począwszy od prostych przedmiotów codziennego użytku, czy zabawek, poprzez części do urządzeń i maszyn w branżach przemysłowych, skończywszy na skomplikowanych implantach medycznych. I nim właśnie przyjrzymy się dzisiaj.
Szyna 3D
Już dziś zamiast gipsu można użyć usztywniacza z tworzywa sztucznego opartego na budowie plastra miodu. Oprócz tego, że jest nieprzemakalny, skóra ma zapewniony dostęp powietrza. Można go w razie potrzeby zdjąć. A na dodatek jest w pełni personalizowany – możemy sobie wybrać nawet kolor modelu.
Protezy
Protezy kończyn to bardzo kosztowny wydatek. A co jeśli protezę potrzebuje dziecko, które dorasta i po kilku miesiącach potrzebuje następnej? Proste, ale funkcjonalne protezy można właśnie wydrukować za pomocą techniki druku przestrzennego. Fundacja e-nable na swojej stronie umieszcza gotowe modele takich protez, które można pobrać. A następnie wydrukować.
Implanty czaszki
Wydruk 3D może z powodzeniem zastąpić ubytek czaszkowy po przebytej operacji mózgu. Osłona z tworzywa sztucznego nie dość, że chroni mózg przed uszkodzeniem, to umożliwia lekarzom skanowanie rezonansem, co nie jest możliwe przy użyciu implantu metalowego.
Drukowane tabletki
W USA od 2015 testuje się drukowanie medykamentów. Umożliwia to bardziej precyzyjne dawkowanie leku oraz ogromne możliwość dostosowanie leków do pacjenta. Dzięki zastosowaniu technologii druku 3D w przyszłości w aptece będzie można wydrukować przepisany przez specjalistę lek o ściśle określonej zawartości indywidualnie dla konkretnego przypadku.
Jak możemy przeczytać z powyższego artykułu drukowanie przestrzenne już obecnie ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Tempo, w jakim się rozwija ta technologia, pozwala sądzić, że możliwości jakie daje nam drukowanie w 3D są wręcz nieograniczone. Jeśli wszystko pójdzie jak należy – w przyszłości drukarki 3D będą miały ogromny wkład w poprawę naszego zdrowia i życia.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: