Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania szczepu wirusa powodującego zwykłe przeziębienie. Rezultaty testów, pomimo iż przeprowadzone zostały na małej grupie osób, okazały się niezwykle obiecujące. Wirus infekował, a także zabijał komórki nowotworu pęcherza moczowego.
Wirus wywołujący przeziębienie zabije komórki nowotworowe
Każdego roku medycy diagnozują raka pęcherza moczowego u blisko pół miliona osób. W większości przypadków zastosowane metody leczenia usuwające wszystkie widoczne zmiany, charakteryzują się wysokim wskaźnikiem nawrotu nowotworu, a także wysokim wskaźnikiem progresji raka. Innym sposobem leczenia jest immunoterapia BCG (Bacille Calmette-Guerin). Zastosowanie tej metody powoduje jednak poważne skutki uboczne u jednej trzeciej pacjentów. Kolejna jedna trzecia w ogóle nie reaguje na leczenie.
Naukowcy z University of Surrey i Royal Surrey County Hospital przeprowadzili badania szczepu wirusa CVA21, który najczęściej powoduje przeziębienie (łagodne objawy grypopodobne), na grupie 15 osób. Kilka dni przed zaplanowaną przezcewkową resekcją, wszystkim pacjentom podano szczep wirusa CVA21.
Dokładnie tydzień później, w momencie badania próbek tkanek (już po zabiegu chirurgicznym), naukowcy stwierdzili, że zastosowany szczep wirusa ma duży potencjał do eliminacji nowotworu. Wirus powodujący przeziębienie celuje tylko w komórki nowotworowe w narządzie, nie naruszając pozostałych komórek.
Udało się również stwierdzić, że wirus zainfekował komórki nowotworowe, a sam się skopiował, wywołując pękanie i obumieranie komórek rakowych. Kilka dni później naukowcy pobrali próbki moczu od badanych osób. Zawierały one w dalszym ciągu wirusa, co wskazało, że po eliminacji komórek nowotworowych, nowo zreplikowany wirus nadal pozostał aktywny i wciąż atakował komórki nowotworowe w narządzie.
Wirusy onkolityczne – co to i dlaczego mogą być przydatne?
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie wirusów przeciwko nowotworom. Od zawsze były one postrzegane jako patogeny wywołujące choroby, a czasami tylko jako narzędzie badawcze. Okazuje się jednak, że wirusy mogą być skuteczną metodą w walce z chorobami nowotworowymi.
Wirusy onkolityczne są to wirusy zabijające komórki nowotworowe, a powstają przy użyciu metod inżynierii genetycznej lub samoistnej ewolucji. Cechuje je duża skuteczność indukowania odpowiedzi immunologicznej w stosunku do siebie, a także w stosunku do komórek nowotworowych, co wspiera w efekcie naturalną drogę walki organizmu z chorobą. Daje to bardzo szeroką gamę potencjału praktycznego wykorzystania wirusów onkolitycznych.
Wykorzystując wirusy onkolityczne, naukowcy projektują już szczepionki przeciwnowotworowe. Mogą stanowić również lek sam w sobie, a także wspierać inne metody immunoterapeutyczne.
Wirusy przeciwko nowotworom
Walka z chorobą nowotworową przy wykorzystaniu wirusów jest przedmiotem badań naukowców już od wielu lat. Wpływanie wirusów na komórki nowotworowe badano w przypadku czerniaka, raka piersi, nowotworów mózgu i wielu innych.
Uważa się, że wirus onkolityczny powoduje śmierć komórek, prowadzącą w efekcie do rozpadu guzów. Wykazują obiecujące działanie w leczeniu wielu nowotworów, m.in. pęcherza moczowego, prostaty, jelita grubego, jajników, płuc i piersi.
Czy wirus wywołujący przeziębienie okaże się lekarstwem na komórki nowotworowe, przekonamy się już niebawem. Dotychczasowe obiecujące wyniki stały się przedmiotem jeszcze bardziej intensywnych badań naukowych, a w niedalekiej przyszłości, mogą okazać się prawdziwą rewolucją w immunoterapii nowotworów.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: