Dla Pacjenta

Wirtualna rzeczywistość leczy naprawdę

Gogle wirtualnej rzeczywistości. Niegdyś bardzo drogie i trudne do zdobycia. Dziś coraz tańsze i łatwiej dostępne. Początkowo służyły jedynie do zabawy i rozrywki — granie w gry komputerowe, czy też oglądanie filmów. Teraz znajdują dużo szersze zastosowanie okularów VR – także w dziedzinie medycyny.

 

Nowatorska terapia leczenia lęku

Lęk wysokości to nasz wrodzony mechanizm ochronny przed upadkiem z dużej wysokości. Jednak akrofobia to już skrajny przypadek takiego lęku, który potrafi utrudnić codzienne życie osobie cierpiącej na tę przypadłość. U osoby z akrofobią mogą wystąpić zawroty głowy, przyspieszona akcja serca, drżenie kończyn, pocenie się, czy nawet problemy z oddychaniem.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili nowatorskie badanie, w którym z wykorzystaniem okularów VR można skutecznie walczyć z tym rodzajem fobii. Badanie symuluje spacer po chwiejących się mostach, czy wycieczkę windą na dach budynku. Osoba poddana tej terapii ma świadomość nierzeczywistości obserwowanego świata. Pacjent jest w stanie stopniowo, coraz śmielej stawiać czoła wręcz ekstremalnej dla niego sytuacji. Potwierdzono skuteczność metody u 90 proc. badanych, a to bardzo obiecujący wynik.

 

Wady wzroku leczone w domu

Gogle wirtualnej rzeczywistości mogą także zostać wykorzystane w leczeniu wzroku.
Technologia Remmed VR pozwala zdalnie leczyć leniwe oko (tzw. amblyopię) oraz zeza, które występują u ok. 5% dzieci na świecie. Dotychczas główną metodą jest plaster zakładany na zdrowe oko, który powoduje dyskomfort w normalnym funkcjonowaniu pacjenta oraz terapia stacjonarna w klinice. Dziecko jest wówczas angażowane w ćwiczenia, których nie lubi i nie chce realizować.

Warszawski startup proponuje metodę terapii zdalnej, w wirtualnym świecie, za pomocą wbudowanych sensorów do śledzenia gałki ocznej. To samodzielne urządzenie, które nie wymaga podłączenia do komputera czy telefonu. Zamiast żmudnej dla dziecka terapii, przygotowano gry, które są jednocześnie treningiem. Odbywa się on w domu, a lekarz może od czasu do czasu sprawdzać, czy konieczna jest wizyta kontrolna. Każda sesja jest nagrywana i automatycznie analizowana.

Szacuje się, że technologia pozwala obsłużyć nawet 4 razy więcej pacjentów niż do tej pory, a dzieci dochodzą do zdrowia w dwa razy krótszym czasie. Projekt na razie obejmuje tylko dzieci, w przyszłości ma być stosowany również u osób dorosłych.

 

Wirtualna terapia może pomóc w depresji

Depresja to powszechna choroba związana z zaburzeniami nastroju. Według niektórych danych cierpi na nią ok. 350 mln ludzi na świecie. Naukowcy z University College of London (UCL) i Uniwersytetu w Barcelonie – ICREA twierdzą, że znaleźli sposób na to, by terapia VR pomagała osobom cierpiącym na depresję.

Badanym dotkniętym chorobą, zaproponowano interesującą terapię z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Po założeniu okularów znaleźli się oni w wirtualnym pokoju, gdzie pojawił się awatar w postaci małego, płaczącego dziecka. Uczestnicy zostali poproszeni o uspokojenie i pocieszenie dziecka.

Następnie badanych zamieniono miejscami z wirtualnym dzieckiem. W tej roli oni sami patrzyli na dorosłe awatary, które mówiły do nich współczujące, pocieszające słowa. Po 3 cotygodniowych, wirtualnych „sesjach” naukowcy stwierdzili, że pacjenci nauczyli się być mniej krytyczni dla siebie, a ich objawy depresji się zmniejszyły. Potrzebne są dalsze badania, zanim terapia wirtualna będzie mogła być stosowana.

 

VR uśmierza bóle fantomowe

Innym zastosowaniem okularów VR jest leczenie bólu fantomowego. Jest to wrażenie odczuwania bólu amputowanej kończyny lub innej, usuniętej chirurgicznie lub utraconej w wyniku wypadku, części ciała. Pacjenci cierpiący na bóle fantomowe odczuwają realny ból czegoś, czego nie ma. Dzieje się tak, ponieważ wrażenie bólu realizowane jest w mózgu. Dzięki wirtualnej rzeczywistości pacjentom przedstawia się symulacje, w których odzyskują oni kontrolę nad nieistniejącą kończyną, a tym samym źródło fantomowego bólu może całkowicie zniknąć.

Badania nad zastosowaniem tej technologii w medycynie są bardzo obiecujące. Być może wkrótce nadejdą czasy, w których sesje terapeutyczne, odbędziemy na domowej kanapie, z goglami VR na głowie, a nasze fobie przestaną być takie straszne. A to dopiero początek, bo potencjał wirtualnej rzeczywistości wydaje się w tym momencie niemal nieograniczony.

 

 

Opracowanie własne/Redakcja

Źródło:

Podobne artykuły

Aplikacja mobilna kontrolująca cukrzycę

Redakcja

Nowoczesne rozwiązania — krótki raport z Polski

Redakcja

Technologia w medycynie pokona COVID-19? Najpotężniejszy komputer na świecie idzie z pomocą

Redakcja
Wczytuję...

Ta strona używa plików cookies. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej

 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Lideo Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu (54-613) przy ul. Krzemienieckiej 120, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000042067, NIP: 8992216249, o kapitale zakładowym w wysokości 250.000,00 zł (“Spółka”). Mogą Państwo skontaktować się ze Spółką również poprzez wiadomość e-mail na adres kontakt@lideo.tech
 2. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu – odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym.
 3. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych objętych formularzem stanowi wyrażona przez Państwa zgoda na ich przetwarzanie w ww. celu na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
 4. Państwa zgoda na przetwarzanie danych osobowych przez Spółkę jest dobrowolna i nie są Państwo zobowiązani do jej wyrażenia, jest jednak konieczna celem odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu – co wobec braku zgody nie będzie możliwe.
 5. Odbiorcą Państwa danych osobowych objętych formularzem jest wyłącznie Spółka, a  Państwa dane przetwarzać będą wyłącznie upoważnieni do tego pracownicy Spółki.
 6. Państwa dane osobowe będą przechowywane do momentu cofnięcia zgody na ich przetwarzanie, wyrażenia przez Państwa sprzeciwu wobec ich przetwarzania lub zgłoszenia Spółce żądania ich usunięcia – co mogą Państwo uczynić listownie na adres siedziby Spółki, w formie wiadomości e-mail na adres kontakt@lideo.tech lub w inny sposób wskazany w kierowanych do Państwa wiadomościach e-mail.
 7. Mają Państwo prawo do żądania od Spółki dostępu do danych osobowych dotyczących Państwa, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do przenoszenia tych danych.
 8. Mają Państwo prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie (bez wpływu na zgodność z  prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem).
 9. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 10. Państwa dane osobowe będą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na dopasowaniu naszej oferty do państwa potrzeb na podstawie historii zakupów, co skutkować będzie wysyłaniem do Państwa oferty o treści dostosowanej do Państwa preferencji.
 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Lideo Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu (54-613) przy ul. Krzemienieckiej 120, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000042067, NIP: 8992216249, o kapitale zakładowym w wysokości 4.972.900,00 zł, wpłaconym w całości (“Spółka”). Mogą Państwo skontaktować się ze Spółką również poprzez wiadomość e-mail na adres kontakt@lideo.tech.
 2. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu – odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym. Niezależnie od tego, Państwa dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych Spółki.
 3. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych objętych formularzem stanowi prawnie uzasadniony interes Spółki, to jest odpowiedź na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym, a dotyczące działalności Spółki, jak również interes marketingowy (promocja produktów i usług Spółki) – a zatem art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
 4. Odbiorcą Państwa danych osobowych objętych formularzem jest Spółka, a  Państwa dane przetwarzać będą wyłącznie upoważnieni do tego pracownicy Spółki. Spółka może powierzyć przetwarzanie Państwa danych swoim usługodawcom, w szczególności obsługujących jej systemy teleinformatyczne.
 5. Państwa dane osobowe będą przechowywane do momentu wyrażenia przez Państwa sprzeciwu wobec ich przetwarzania lub zgłoszenia Spółce żądania ich usunięcia – co mogą Państwo uczynić listownie na adres siedziby Spółki, w formie wiadomości e-mail na adres kontakt@lideo.tech lub w inny sposób wskazany w kierowanych do Państwa wiadomościach e-mail.
 6. Mają Państwo prawo do żądania od Spółki dostępu do danych osobowych dotyczących Państwa, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do przenoszenia tych danych.
 7. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 8. Inspektorem Ochrony Danych jest r. pr. Maciej Skory, dane do kontaktu: r. pr. Maciej Skory, Rynek 7, 50-106 Wrocław, iod.lideo@iurico.pl, nr tel.: +48 71 344 56 59.
 9. Dane osobowe mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na dopasowaniu naszej oferty do Państwa potrzeb, np. na podstawie faktu Państwa zatrudnienia w określonym podmiocie – co może skutkować kierowaniem do Państwa oferty o treści dostosowanej do Państwa preferencji.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Lideo S.A. z siedzibą we Wrocławiu moich danych osobowych objętych powyższym formularzem, celem kontaktu ze mną w przedmiocie moich pytań lub wątpliwości ujętych w powyższym formularzu.

 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Lideo Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu (54-613) przy ul. Krzemienieckiej 120, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000042067, NIP: 8992216249, o kapitale zakładowym w wysokości 4.972.900,00 zł, wpłaconym w całości (“Spółka”). Mogą Państwo skontaktować się ze Spółką również poprzez wiadomość e-mail na adres kontakt@lideo.tech.
 2. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu – odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym. Niezależnie od tego, Państwa dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych Spółki.
 3. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych objętych formularzem stanowi prawnie uzasadniony interes Spółki, to jest odpowiedź na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym, a dotyczące działalności Spółki, jak również interes marketingowy (promocja produktów i usług Spółki) – a zatem art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
 4. Odbiorcą Państwa danych osobowych objętych formularzem jest Spółka, a  Państwa dane przetwarzać będą wyłącznie upoważnieni do tego pracownicy Spółki. Spółka może powierzyć przetwarzanie Państwa danych swoim usługodawcom, w szczególności obsługujących jej systemy teleinformatyczne.
 5. Państwa dane osobowe będą przechowywane do momentu wyrażenia przez Państwa sprzeciwu wobec ich przetwarzania lub zgłoszenia Spółce żądania ich usunięcia – co mogą Państwo uczynić listownie na adres siedziby Spółki, w formie wiadomości e-mail na adres kontakt@lideo.tech lub w inny sposób wskazany w kierowanych do Państwa wiadomościach e-mail.
 6. Mają Państwo prawo do żądania od Spółki dostępu do danych osobowych dotyczących Państwa, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do przenoszenia tych danych.
 7. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 8. Inspektorem Ochrony Danych jest r. pr. Maciej Skory, dane do kontaktu: r. pr. Maciej Skory, Rynek 7, 50-106 Wrocław, iod.lideo@iurico.pl, nr tel.: +48 71 344 56 59.
 9. Dane osobowe mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na dopasowaniu naszej oferty do Państwa potrzeb, np. na podstawie faktu Państwa zatrudnienia w określonym podmiocie – co może skutkować kierowaniem do Państwa oferty o treści dostosowanej do Państwa preferencji.

Wyrażam zgodę na korzystanie przez Spółkę z telekomunikacyjnego urządzenia końcowego w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego, z wykorzystaniem mojego numeru telefonu wskazanego w formularzu, zgodnie z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki na adres mojej poczty e-mail informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Lideo S.A. z siedzibą we Wrocławiu (“Spółka”) moich danych osobowych objętych powyższym formularzem w celach marketingowych, a w tym marketingu bezpośredniego, tj. przesyłania na wyżej wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w postaci newslettera oraz prezentacji oferty Spółki w formie kontaktu telefonicznego.