Nowe technologie coraz częściej wykorzystywane są jako narzędzie w procesie dochodzenia do zdrowia dla osób po udarze. Wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja pomagają m.in. w rehabilitacji, umożliwiając odpowiednio dostosować treningi do każdego pacjenta indywidualne.
Wirtualna rzeczywistość i AI wspierają rehabilitację po udarach
Każdego roku udar dotyka 15 milionów ludzi na całym świecie. Rehabilitacja po udarze mózgu – zarówno tym niedokrwiennym, jak i krwotocznym – stanowi podstawowy oraz niezbędny element procesu leczenia. Największą trudnością podczas żmudnej rehabilitacji jest to, że ludzie szybko się nudzą, a w takiej sytuacji najważniejsze są wielokrotne powtórzenia.
W ostatnim dziesięcioleciu zaobserwować można znaczny postęp w stosowaniu systemów wirtualnej rzeczywistości (VR), które wspierają odzyskiwanie utraconych funkcji ruchu po udarze. Nowe urządzenia rehabilitacyjne wykorzystują wirtualną rzeczywistość i sztuczną inteligencję (AI), aby pomóc chorym wyzdrowieć i odzyskać pełną lub chociaż częściową sprawność.
Najnowsze rozwiązania dzięki zastosowaniu VR i AI umożliwiają spersonalizowanie terapii, śledzenie w czasie rzeczywistym ich rezultatów, co również wpływa na skuteczność całego procesu rehabilitacji.
Podczas styczniowych targów CES 2020 w Las Vegas zaprezentowanych zostało kilka bardzo interesujących urządzeń. Wśród nich znalazły się ExoRehab, Neuro Rehab VR oraz Neofect Smart Balance. Bazując na podstawie wirtualnej rzeczywistości i AI – wspierają rehabilitację osób po udarach.
ExoRehab – nowoczesne urządzenie do rehabilitacji
Nowoczesne urządzenie ExoRehab przeznaczone jest dla osób, które przeszły zabiegi lub operacje ortopedyczne bądź neurologiczne. Znajdzie również zastosowanie u osób po udarze, a także u starszych pacjentów, u których stwierdzono sarkopenię, czyli powiązaną z wiekiem utratę masy mięśniowej. Konieczność leżenia i brak możliwości poruszania się powoduje u pacjentów znaczne obniżenie siły mięśni.
Nowoczesne urządzenie do rehabilitacji działa w połączeniu z aplikacją mobilną, co umożliwia indywidualne dostosowywanie treningów rehabilitacyjnych do kondycji fizycznej. ExoRehab bazuje na technologii, która łączy ze sobą możliwości, jakie daje robotyka, teleinformatyka i medycyna.
Zastosowano w nim wiele rozwiązań technologicznych, m.in. elektryczną stymulację FES, pomiar zakresu ruchów oraz elektromiografię EMG. Wszystkie zebrane podczas rehabilitacji dane, zapisywane są w chmurze.
ExoRehab jest pierwszym tego typu urządzeniem na rynku, które wykorzystując własny algorytm, łączy ze sobą wszystkie powyższe funkcje.
Neuro Rehab VR – wirtualna rzeczywistość w procesie rehabilitacji
Bardzo przydatnym rozwiązaniem dla osób po udarze jest urządzenie Neuro Rehab VR. Wykorzystując wirtualną rzeczywistość, umożliwia wykonywanie rehabilitacji neurologicznej oraz fizycznej.
Neuro Rehab VR jest urządzeniem korzystającym z wirtualnych terapii, które połączone zostały z precyzyjną kontrolą bodźców i obciążenia poznawczego, jakie doświadcza pacjent. Dzięki VR chory wchodzi w interakcję ze światem wirtualnym w trzech wymiarach. Taka terapia angażuje bardziej mózg i jest bardziej efektywna. Wszystkie ćwiczenia zostały zaprojektowane z udziałem lekarzy specjalizujących się w neurologii i fizjoterapii.
Urządzenie rehabilitacyjne dla osób po udarze – Neofect Smart Balance
Podczas targów CES 2020 w Las Vegas zaprezentowane zostało również urządzenie Neofect Smart Balance. Przeznaczone jest dla osób po udarze i jest urządzeniem rehabilitacyjnym dolnej części ciała. Oferuje 16 gier rehabilitacyjnych, które wykorzystując wirtualną rzeczywistość, pozwalają przywrócić zdolność chodzenia i równowagi.
Neofect Smart Balance wyposażone zostało w płytkę elastyczną „Dance Dance Revolution”, która ocenia postawę i chód chorego, a kolejno analizuje jego ruchy.
W ostatnich latach technologie wirtualnej rzeczywistości (VR) i sztucznej inteligencji (AI) zyskały miano bardzo przydatnego narzędzia do rehabilitacji osób po udarze i nie tylko. Oprócz pomocy podczas rehabilitacji – leczą depresję, zmieniają szpitalny świat, a nawet pomagają podczas diagnostyki raka piersi.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: