Wykrycie choroby nowotworowej jest zawsze olbrzymim wstrząsem psychicznym nie tylko dla pacjenta, lecz również dla jego bliskich. Wciąż funkcjonuje przekonanie, że zdiagnozowanie raka oznacza on wyrok. Prawda jest jednak taka, że wczesne wykrycie nowotworu bardzo często prowadzi do całkowitego wyleczenia. Dzięki polskiej platformie “SARAH”, wczesne wykrycie zmian ma stać się o wiele łatwiejsze.
Platforma “SARAH”
Metody bazujące na sztucznej inteligencji finalnie mają pomóc w pracy lekarzom. Ich zadaniem ma być postawienie w sposób automatyczny wstępnej diagnozy na podstawie analizy danych, dostarczanie podpowiedzi, a także sugerowamie rozwiązania, pozostawiając jednak w rękach lekarza ostateczną decyzję.
Start-up o nazwie Saventic Health już od kilku lat pracuje nad zautomatyzowanymi systemami wspierania decyzji podejmowanych przez lekarzy. Niedawno udało im się stworzyć platformę “SARAH”, która przeznaczona jest docelowo do trzech obszarów.
Platforma “SARAH” pomaga lekarzom Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)
w szybkim podejmowaniu decyzji i kierowaniu chorych do właściwych specjalistów, wspiera wczesną diagnostykę oraz wybór terapii, a także umożliwia wykrywanie bardzo rzadkich chorób, z którymi lekarze nie mieli nigdy wcześniej do czynienia.
Opracowana przez Saventic Health platforma wykorzystuje nowoczesne techniki sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego oraz lekarską wiedzę ekspercką. Korzysta ponadto z ogromnej ilości danych historycznych zgromadzonych w polskich szpitalach. Dostarczając lekarzom kluczowych informacji, pozwalających w błyskawiczny sposób diagnozować oraz dobierać odpowiednie terapie leczenia.
Rozwiązania start-up’u Saventic Health
Polski start-up Saventic Health stworzył również m.in. algorytm wykrywający wyjątkowo rzadką chorobę Gaucher’a. Należy wiedzieć, że choroba Gaucher’a, jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, w której na skutek niedoboru lub braku jednego z enzymów, dochodzi do gromadzenia się różnych substancji w strukturach komórkowych, odpowiedzialnych za trawienie i magazynowanie substancji.
Dotychczas w Polsce udało się zdiagnozować 80 przypadków tej rzadkiej choroby,
a według statystyk, istnieje prawdopodobieństwo, że cierpi już na nią nawet 500 osób. Platforma “SARAH”, oprócz wspomnianych powyżej zastosowań, może również pomóc podczas diagnostyki choroby Gaucher’a. Dzięki niej osoby chore, od razu zostałyby skierowanie na dodatkową diagnostykę oraz badania przesiewowe.
Saventic Health stworzył ponadto, skuteczny w 82% przypadków algorytm wykrywania nowotworu krwi bazując na danych biochemicznych oraz algorytm określający rodzaj takiego nowotworu, którego skuteczność przekracza 90%.
Sztuczna inteligencja poprawia proces diagnozowania
Wykorzystanie sztucznej inteligencji podczas procesu diagnozowania chorób nowotworowych, zdaniem wielu ekspertów z całego świata, stanowi ogromną szansą na jego poprawę.
Przykładem jest amerykańska firma Proscia, która opracowała oprogramowanie Concentriq. Wykorzystując głębokie uczenie, oparte na pracy sieci splotów neuronowych, analizuje zdigitalizowane wyniki badań, w tym również te obrazowe.
Zastosowany w tym rozwiązaniu został model DermAI, który sprawdza, a także klasyfikuje biopsje raka skóry przed lub po przeglądzie patologa w oparciu o 300 modeli diagnozowania. Dzięki temu oprogramowanie Concentriq znacznie zmniejsza ryzyko postawienia błędnej diagnozy.
Obecnie platforma “SARAH” jest testowana w sieci prywatnych przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, a docelowo celem polskiego start-upu, jest wdrożenie jej do szpitalnych systemów informatycznych.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: