Już od kilku lat zaobserwować można bardzo dynamiczny rozwój technologii wirtualnej rzeczywistości w medycynie. Bardzo dobrym przykładem jest firma VR TierOne, która opracowała system wirtualnej rzeczywistości, pomagający leczyć i odzyskiwać sprawność pacjentom po udarach mózgu, zawałach oraz poważnych operacjach kardiologicznych.
Projekt VR TierOne
Firma VR TierOne funkcjonuje już na rynku od ponad 40 lat. W tym czasie jej pracownicy zajmowali się wieloma projektami, zawsze jednak skupiali się na bieżących potrzebach klientów. Widząc ogromny potencjał stale rozwijającej się technologii wirtualnej rzeczywistości, postanowili wykorzystać ją w kilku branżach, w tym również w medycynie.
Zanim jednak twórcy VR TierOne stworzyli system wirtualnej rzeczywistości, pomagający w leczeniu oraz odzyskiwaniu sprawności chorym po udarach mózgu, zawałach, a także poważnych operacjach kardiologicznych, rozdawali osobom starszym mandale, czyli… relaksacyjne kolorowanki. Sposób ten okazał się idealnym rozwiązaniem, gdyż jak zauważyli eksperci, na świecie żyją miliony zestresowanych osób, funkcjonujących na co dzień pod ogromną presją. Jak się później okazało, był to dopiero pierwszy krok w kierunku stworzenia innowacyjnej technologii.
Kolejno przeprowadzono szereg badań, które wykazały, że bardzo negatywny wpływ na postęp w rehabilitacji ma stan psychiczny pacjentów. Wykorzystując potencjał technologii VR, stworzyli rewolucyjną metodę, w której wdrożono wspomniane powyżej mandale do wirtualnego świata. Rozpoczynając tym samym projekt badawczy nad rozwiązaniem terapeutycznym VR TierOne.
VR TierOne – innowacyjne urządzenie medyczne
Innowacyjne urządzenie medyczne VR TierOne stworzone zostało w celu pomocy podczas rehabilitacji psychicznej oraz fizycznej. Wykorzystuje wirtualną rzeczywistość (VR) do aktywizacji ruchowej kończyn górnych i obręczy barkowej,
a także ma wpływ na psychologiczne aspekty funkcjonowania pacjentów. Mówiąc dokładniej: urządzenie dodatkowo motywuje do leczenia i rehabilitacji, redukuje zaburzenia depresyjno-lękowe, a także pomaga w aktywizacji poznawczej.
Wykorzystanie w procesie terapeutycznym wirtualnej rzeczywistości pozwala skorzystać ze zjawiska tzw. totalnej immersji. Odizolowuje tym samym pacjenta od warunków, w których przebywa (np. szpital, klinika), a równocześnie przywołuje wcześniejsze bardzo dobre i pozytywne wspomnienia.
VR TierOne – pozytywne efekty terapii
Zastosowanie podczas terapii technologii VR wykazało bardzo duże zainteresowanie ze strony pacjentów. Okazali się bowiem bardzo otwarci na wirtualną rzeczywistość, która uruchamiania w nich wszystkie zmysły, a także zapewnia maksymalne czerpanie korzyści podczas pobytu na oddziale rehabilitacyjnym.
W wyniku przeprowadzonych badań przy zastosowaniu VR udało się uzyskać kilka ważnych efektów, o których należy wspomnieć. Technologia poprawia nastrój osób chorych, odpręża ich psychofizycznie, a także zmniejsza u nich odczucia bólowe. Ponadto zwiększa wiarę pacjenta
w powodzenie procesu fizjoterapii, motywuje do ciągłej rehabilitacji, poprawia koncentrację i funkcje wzrokowo-przestrzenne oraz pobudza mechanizmy plastyczności mózgu.
Innowacyjny system wirtualnej rzeczywistości wspomagający leczenie, odzyskiwanie sprawności osób chorych po udarach mózgu, zawałach oraz poważnych operacjach kardiologicznych można wręcz nazwać rewolucyjnym. Twórcy VR TierOne swoją innowacje dalej zamierzają rozwijać, a w tym celu prowadzą już dodatkowe badania naukowe w zakresie innych schorzeń, do których ten rewolucyjny produkt mógłby mieć zastosowanie.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło:
- Fot. materiały prasowe vrtierone.com
- poir.gov.pl
- mambiznes.pl