Już za kilka miesięcy w szpitalu w Ostródzie uruchomiony zostanie voicebot, czyli program komputerowy automatycznie porozumiewający się głosowo z użytkownikiem. Sztuczna inteligencja będzie odbierać telefony od pacjentów oraz dzwonić w celu przypomnienia o zaplanowanej wizycie.
Voicebot – program komputerowy na potrzeby szpitala
Szpital powiatowy w Ostródzie funkcjonuje już od kilkunastu lat i jest jednym z pierwszych skomercjalizowanych SPZOZ w województwie warmińsko-mazurskim. Według prezesa placówki, pacjenci mają spory problem, żeby… dodzwonić się do rejestracji.
Aby rozwiązać dotychczasowy problem, już w połowie bieżącego roku uruchomiony zostanie tam program komputerowy o nazwie voicebot. Sztuczna inteligencja wprowadzona zostanie w formie pilotażu, ale może okazać się prawdziwą rewolucją w rejestracji chorych.
Technologia voicebot uruchomiona zostanie wyłącznie na potrzeby powiatowego szpitala w Ostródzie. Placówka oczekuje ponadto na wprowadzenie drugiego etapu informatyzacji, w którym zostaną ujednolicone, obecnie funkcjonujące systemy.
Voicebot – innowacja w polskiej służbie zdrowia
Wprowadzenie w szpitalu powiatowym w Ostródzie systemu komputerowego voicebot, uprawnić ma funkcjonowanie placówki. Sztuczna inteligencja odebrać ma wszystkie przychodzące połączenia. Voicebot ponadto zadzwoni do każdego pacjenta, przypomni o zaplanowanej wizycie, a także przypomni o terminie przyjęcia do szpitala.
Ten innowacyjny program komputerowy, zawierać będzie również odpowiedzi na najczęściej zadawane przez chorych pytania, przez co wiele osób nie zorientuje się, że prowadzi rozmowę z robotem. Będzie wiecznie miły i najprawdopodobniej będzie mówił kobiecym głosem.
Janusz Boniecki, prezes szpitala w Ostródzie, uważa, że sztuczna inteligencja
w ciągu kilku najbliższych lat zacznie pojawiać się oraz z powodzeniem funkcjonować w kolejnych obszarach w medycynie. Będzie m.in. analizować będzie dane dotyczące szpitala, pomoże zarządzać oraz wpłynie na optymalizację wydatków, redukując ponoszone koszty.
Sztuczna inteligencja w medycynie
Jak wynika z opublikowanego raportu firmy konsultingowej PwC pt.: “Nowe technologie rewolucjonizują rynek opieki zdrowotnej”, możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie są ogromne. Prym wiedzie tutaj obszar diagnostyki i radiologii.
Raport PwC wskazuje, że nowoczesne technologie mają potencjał, aby już w najbliższej przyszłości, wesprzeć procesy diagnostyczne oraz terapeutyczne, obniżając przy okazji ich koszty. Ponadto, analizując dane z wielu źródeł, Al (sztuczna inteligencja) może usprawnić i ułatwić pracę medyków, poprzez wystawianie prawidłowej diagnozy i wybór właściwej ścieżki leczenia danego pacjenta.
Sztuczna inteligencja w medycynie już ma szerokie zastosowanie. Jednym z przykładów jest wykorzystanie jej podczas wykrywania nowotworów płuc, podczas badań radiologicznych. Bazując na sieci neuronowej, robi to zdecydowanie skuteczniej niż człowiek.
Warto wiedzieć, że w USA, Agencja Żywności i Leków (FDA) zaakceptowała badanie naczynia dna oka, bez wymogu pieczątki lekarza. Badanie to stwierdza tzw. retinopatię cukrzycową, czyli powikłanie cukrzycy, które powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka.
Medyk wykonuje tylko zdjęcie dna oka, lecz to sztuczna inteligencja w postaci specjalnego algorytmu, ocenia czy widać retinopatię.
Voicebot oraz inne rozwiązania, jakie ma do zaoferowania sztuczna inteligencja, mogą okazać się prawdziwą rewolucją w polskiej służbie zdrowia. Czekamy na to!
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: