Aktualnie diagnostyka choroby możliwa jest tylko i wyłącznie podczas wizyty u lekarza. Polski start-up tworzy aplikację, która ma zrewolucjonizować opiekę medyczną. Rozpoznanie choroby nastąpi za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, przez analizę głosu!
Polski projekt VAMP
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wspólnie z krakowską firmą Techmo opracowują mobilną aplikację, która pomóc ma zidentyfikować dolegliwości już po kilkuminutowej rozmowie telefonicznej. VAMP! Voice Analysis for Medical Professionals (VAMP) to 3-letni projekt, w ramach którego powstać ma aplikacja, pomagająca lekarzom w początkowej diagnostyce chorób. Jak poinformowali twórcy projektu, narzędzie będzie dotyczyć tylko wybranych chorób – chorób cywilizacyjnych, schorzeń psychicznych oraz zmian neurodegeneracyjnych.
Zanim powstanie aplikacja przeprowadzone zostaną badania. Udział w nich weźmie około 800 osób. Mają to być m.in. osoby z chorobami serca, osoby z niewydolnością serca, osoby z depresją, schizofrenią oraz zaburzeń dolnych i górnych dróg oddechowych.
Głos badanych osób zostanie zarejestrowany i zapisany. Pierwszym zadaniem po przeprowadzeniu badań będzie wyszukanie zmian długoterminowych w głosie. Naukowcy liczą, że dzięki wykonanej analizie, będą w stanie powstrzymać konieczność hospitalizacji, ponieważ chory zgłosi się do odpowiedniego specjalisty dużo wcześniej. Polska aplikacja sugerować ma lekarzowi i pacjentowi, że powinien udać się na badania.
Jeśli chodzi o choroby psychiatryczne, aplikacja analizować ma słowa kluczowe wypowiadane podczas rozmowy przez chorego, jak również tempo mówienia i jego styl. Analizując częstotliwość branych oddechów przez chorego, aplikacja pomóc ma w chorobach związanych z układem oddechowym i z sercem.
Projekt VAMP otrzymał z najwyższych ocen w Programie Projektu NCBiR (projekt badawczy finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), w którym udział wzięło około 130 innowacyjnych projektów!
Skuteczne biomarkery wokalne
Powstające obecne innowacyjne technologie coraz częściej wykorzystują analizę ekspresji ludzkiego głosu. Powstały już nawet aplikacje zamieniające mowę na tekst, czy nawet aplikacje pomagające w nauce osobom z wadami wymowy, bądź słuchu. Zaobserwować można, że coraz częściej przy powstawaniu nowoczesnych technologii wykorzystuje się biomarkery wokalne w celu rozpoznania różnorodnych chorób.
Polski start-up w celu stworzenia innowacyjnej aplikacji analizującej głos człowieka postanowił użyć tych właśnie biomarkerów wokalnych. Ten diagnostyczny zbiór danych, składa się ze wzorców wokalnych tj. ton, rytm, tempo oraz wysokość dźwięku. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wspólnie z firmą Techmo uważają, że innowacyjna aplikacja za pośrednictwem biomarkerów wokalnych już po kilkuminutowej rozmowie telefonicznej rozpozna chorobę.
Podobne rozwiązania na świecie
W trakcie tworzenia jest już kilka aplikacji wykorzystujących wspomniane biomarkery wokalne w celu pomocy chorym. Technologia Beyond Verbal wydobywać ma różne funkcje akustyczne z głosu mówiącego w czasie rzeczywistym, analizując stan zdrowia pacjenta, jego samopoczucie i emocje. Aktualnie twórcy technologii Beyond Verbal starają się stworzyć nowe algorytmy przewidywania biomarkerów głosowych, które mają pomóc w rozpoznaniu takich chorób jak m.in. rak, cukrzyca, czy nadciśnienie.
Podobnie technologia Healthymize również analizując ludzki głos podczas regularnych połączeń telefonicznych, pomóc ma w monitorowaniu chorób takich jak astma, zapalenie płuc, zaburzenia neurologiczne i psychiczne.
Natomiast amerykański start-up Sonde prowadzi aktualnie prace nad stworzeniem technologii głosowej, która zmienić ma sposób monitorowania i diagnozowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Technologia ta ma również analizować i przetwarzać dane zbierane podczas rozmów telefonicznych wychwytując charakterystyczne zmiany w głosie.
Polska aplikacja pomóc ma wszystkim pacjentom doprowadzić ich wcześniejszego kontaktu z ochroną zdrowia. Prototyp aplikacji polskiego start-upu powstać ma w ciągu roku. Wtedy rozpoczną się jej pierwsze testy.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: