Migrena jest skomplikowanym schorzeniem z szeroką gamą objawów, od bólu głowy po zaburzenia widzenia. Jej leczenie oparte jest m.in. na wielu grupach leków, technikach neurostymulacji oraz postępowaniu niefarmakologicznym. Naukowcom udało się opracować nowy lek migrenę – ubrogepant. Jak działa?
Migrena – to nie tylko ból głowy
W Unii Europejskiej na migrenę choruje ok. 160 mln osób w wieku 15-69 lat, co stanowi 11% całej populacji. Tylko w Polsce zmaga się z nią ponad 3,5 mln ludzi, z czego aż 400 tysięcy choruje na najbardziej uciążliwą postać migreny, jaką jest migrena przewlekła.
Migrena to coś więcej niż tylko poważny ból głowy. To wieloaspektowa choroba z szeroką gamą objawów, od uciążliwego bólu nawet po zaburzenia wzroku. Warto wiedzieć, że objawy te są bardzo zróżnicowane. Dla jednych to ból po jednej stronie głowy, dla innych – ból przy dotyku, dla kolejnych – nawet uczucie odrętwienia, a czasem trudności w wysławianiu się.
Wśród innych symptomów należy wymienić:
- objawy autonomiczne (najczęstsze to nudności oraz wymioty),
- silna nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne (światło, dźwięki, zapachy),
- senność,
- rozdrażnienie,
- wilczy apetyt,
- zawroty głowy.
Napady migreny powstają na skutek szeregu czynników, wśród których można wymienić m.in. stres, zmiany hormonalne, niewysypianie się. Nie ma więc jednej teorii medycznej, która potrafiłaby w pełni wyjaśnić przyczyny oraz objawy dotyczące migreny.
Nowy lek na migrenę – Ubrogepant
Naukowcy odkryli niedawno nową klasę leków na migrenę, które mogą stanowić wielką różnicę dla osób potrzebujących pomocy. Ubrogepant jest bardzo obiecującym nowym sposobem leczenia pacjentów z najcięższymi postaciami migreny i jest skuteczny, gdy inne metody zawodzą.
Aktualnie najnowszy lek na migrenę nie został jeszcze zatwierdzony przez FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków), lecz stopień zaawansowania badań klinicznych sugeruje, że stanie się tak już w niedalekiej przyszłości. Najpierw jednak Ubrogepant poddany zostanie dalszym badaniom w celu oceny długoterminowego bezpieczeństwa leku.
Ten najnowszy lek może powstrzymać ciężką postać migreny w ciągu dwóch godzin od jego zażycia. Jest bardzo skuteczny i co bardzo ważne – wywołuje mniej skutków ubocznych niż inne leki.
Tryptany – skuteczne oraz bezpieczne leki
Do najlepszych leków w walce z migreną należą preparaty z grupy tryptanów. Ta stosunkowo nowa grupa substancji chemicznych jest stosowana w leczeniu napadów migrenowych, a wprowadzenie ich na rynek farmaceutyczny, uznawane jest za przełom w terapii migreny.
Pierwszym lekiem należącym do grupy tryptanów, który pojawił się na rynku światowym, jest sumatryptan. Pomimo iż, dostępny jest na rynku od ponad 30 lat, wciąż uważany jest za terapię z wyboru, gdyż cechuje się największą skutecznością, przy stosunkowo nielicznych i niegroźnych działaniach niepożądanych.
Bliźniaczą skuteczność leczenia wykazują również tryptany drugiej generacji, a mianowicie: zolmitryptan, eletryptan, rizatryptan, almotryptan, naratryptan i frowatryptan. Warto wspomnieć, że dwa ostatnie, nie tylko likwidują ból migrenowy, ale też dłużej zapobiegają jego nawrotowi.
Preparatów tych nie powinny jednak przyjmować osoby po udarze mózgu, zawale serca oraz z niekontrolowanym ciśnieniem tętniczym. Wszystkie wspomniane powyżej leki są bardzo bezpieczne, a potwierdzają to wciąż lata ich stosowania.
Ubrogepant jest najnowszym preparatem do walki z migreną. Czy okaże się lepszym, bardziej bezpiecznym oraz skutecznym lekiem, od reszty preparatów dostępnych na rynku?
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: