Wszystkie osoby chorujące na cukrzycę typu I leczone są insuliną. Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali nową metodę leczenia – TREG,
której jedną z zalet jest zmniejszenie ilości tej substancji podawanej chorym.
Nowa terapia TREG dla chorych na cukrzycę typu I
Cukrzyca typu I staje się powoli w Polsce epidemią, która dotyka głównie dzieci. Każdego roku na świecie liczba chorych na tę chorobę drastycznie rośnie. Według przeprowadzonych badań na cukrzycę typu I zapada rocznie około 80-100 tys. dzieci na świecie, a w Polsce niemal aż 2000.
Cukrzyca typu I jest wywołana procesem, podczas którego układ odpornościowy niszczy własne tkanki. Pomimo ciągłych prób, nie udało się jeszcze naukowcom wynaleźć leku, który mógłby powstrzymać ten autoimmunologiczny proces.
Choroba ta prowadzi z czasem do całkowitego zniszczenia wysp trzustkowych, dlatego osobom chorym podaje się insulinę. Obecna medycyna rozwija się w bardzo szybkim tempie, dzięki czemu powstają coraz to nowsze metody terapii. Umożliwiają one wzmacnianie działania dotychczas stosowanych leków, a także ich zastępowanie, nowymi odkryciami naukowymi.
Jednym z przykładów nowych metod leczenia cukrzycy typu I, jest wynaleziona przez polskich naukowców terapia komórkowa TREG, podczas której komórki pobrane z ciała pacjenta, od dawcy lub stworzone sztucznie w laboratoriach naukowych stają się lekami.
Innowacyjna terapia TREG
Autorami innowacyjnej terapii TREG są najwyższej klasy specjaliści z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Katedry i Zakładu Immunologii Medycznej, Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii oraz Cancer Immunology Group w International Centre for Cancer Vaccine Science.
Innowacyjna terapia TREG polega na pobraniu od chorego własnych komórek (limfocytów
T regulatorowych), namnożeniu ich w laboratorium oraz ponownym podaniu choremu. Zwiększenie liczby komórek Tregs w organizmie chorych daje im szansę na częściowe zachowanie funkcji trzustki, gdyż własna insulina jest wydzielana w sposób dokładniejszy, a dodatkowo lepiej chroni niż najnowocześniejsze pompy insulinowe.
Część osób zmagających się z cukrzycą typu I ma wydłużony tzw. honeymoon, czyli okres, w którym w ogóle nie potrzebują insuliny. Polscy naukowcy podczas przeprowadzanych badań terapii TREG zaobserwowali, że własna insulina pacjentów, była wydzielana nawet pięć lat po zastosowaniu leczenia.
Jest to dowód, że terapia TREG jest skuteczna, a dzięki niej trzustka wciąż działa, produkując własną insulinę. Ma to ogromne znaczenie dla wszystkich chorych, gdyż nawet jeżeli już przyjmują insulinę w zastrzykach, to dodatek wyprodukowanej własnej insuliny z trzustki, umożliwia znacznie dokładniejszą kontrolę poziomu glukozy we krwi, zabezpieczając go przed powikłaniami.
Terapia TREG – niestety nie dla każdego!
Zakwalifikowanie się do innowacyjnej terapii TREG nie jest jednak wcale takie proste, a każdy chory na cukrzycę typu I musi spełnić szczegółowe kryteria. Przede wszystkim innowacyjną terapię stosuje się u osób do 18. roku życia, lecz pod warunkiem, że choroba została zdiagnozowana u nich stosunkowo niedawno, a funkcje ich trzustki, zostały zachowane w minimum 20-30 proc.
Należy wiedzieć, że terapia TREG nie regeneruje wysp trzustkowych, lecz chroni jedynie działające jeszcze wyspy przed zniszczeniem. Ilość żywych wysp trzustkowych musi być więc na tyle duża, aby otrzymać wystarczającą ilość limfocytów T regulatorowych, które kolejno będą namnażane laboratoryjnie.
Aby zakwalifikować się do terapii TREG, należy również ważyć powyżej 30 kg, co w przypadku małych dzieci, stanowi ogromny problem. Od tak małych pacjentów, które ważą poniżej 30 kg, nie można niestety pobrać odpowiedniej ilości krwi do izolacji komórek regulatorowych.
Terapia TREG aktualnie przechodzi do 3 już fazy badań klinicznych i będzie dostępna dla pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Dotychczasowe badania terapii udowodniły, że jest ona bezpieczna dla chorych, a także wykazuje dużą skuteczność w podtrzymywaniu funkcji trzustki.
Opracowanie własne:
Źródło: