Pod nazwą choroby płuc kryje się wiele schorzeń o różnej etiologii, przebiegu i rokowaniu. Według ekspertów część z nich powinno podlegać samokontroli pacjenta. W tym celu stworzony został mobilny telemedyczny system do diagnostyki i monitorowania pacjentów z chorobami układu oddechowego. Nosi nazwę AioCare.
Czym jest system AioCare?
System AioCare to miniaturowy, przenośny spirometr połączony z mobilną aplikacją, a także specjalną platformą raportującą dla lekarzy. Bardzo istotną kwestią jest to, że technologicznie spirometr stworzony został od podstaw, przy zastosowaniu czujników, których dotąd nie stosowano. W porównaniu do zwykłych, klasycznych, stacjonarnych spirometrów ma on taką samą czułość, a także dokładność diagnostyczną. Różni się jednak rozmiarem – jest zdecydowanie mniejszy, bardziej energooszczędny, a za pomocą bluetooth, łączy się z telefonem.
Bezpłatna aplikacja do sterowania urządzeniem dostępna jest w sklepie AppStore i Google Play. Po zainstalowaniu aplikacji dostępne są dwie możliwości wyboru. Pierwsza opcja skierowana została dla pacjentów, natomiast druga, bardziej rozbudowana, zawierająca zdecydowanie większą liczbą parametrów, tylko dla medyków.
Dzięki urządzeniu oraz specjalnej aplikacji każdy pacjent może sam wykonać pełne badanie, a także otrzymać informacje dotyczące uzyskanych wyników. Na skali kolorystycznej przedstawiony jest w bardzo prosty i klarowny sposób stan zdrowia chorego. Uzyskane nieco gorsze wyniki niż poprzednio, sygnalizują choremu konieczność konsultacji z medykiem. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, jest możliwość przeprowadzenia ich przez telefon, ponieważ uzyskane wyniki od razu są dostępne na serwerze, do którego lekarz ma pełny dostęp.
AioCare – niezbędne urządzenie dla…?
Urządzenie AioCare stworzono dla wszystkich osób zmagających się z chorobami układu oddechowego, takimi jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma, mukowiscydoza, a także dla chorych będących po transplantacji płuca.
Warto wspomnieć, że na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), cierpi na całym świecie ponad 300 milionów osób, z czego około 2,8 miliona rocznie umiera. Według statystyk w Polsce na POChP prawdopodobnie choruje około 2,5 miliona osób. Dlaczego prawdopodobnie? Ponieważ 80 proc. z nich nie postawiono odpowiedniej diagnozy, więc nie mają nawet pojęcia, że chorują. Wczesne stadium choroby POChP, nie daje praktycznie żadnych objawów, dlatego tak trudno ją zdiagnozować. Ograniczeniem rozpoznawania chorób płuc w Polsce, jest również zbyt mała liczba pulmonologów.
System AioCare oprócz monitorowania i zarządzania chorobą, pomóc ma również we wczesnym wykryciu chorób układu oddechowego, przede wszystkim POChP. Jest to jednak wyzwanie dla całego systemu opieki zdrowotnej, ponieważ do wczesnej diagnostyki choroby POChP, konieczne byłoby włączenie lekarzy POZ (podstawowej opieki zdrowotnej). Tu pojawiają się pewne problemy, które dotyczą braku wyposażenia gabinetów w odpowiedni sprzęt do badań, brak czasu, a czasem po prostu brak wiedzy do interpretacji wyników.
Dlatego dobrym rozwiązaniem byłoby wyposażenie gabinetów lekarzy rodzinnych w urządzenie AioCare. Jako małe, przenośne, a przede wszystkim tanie urządzenie mogłoby zagościć w każdym gabinecie. Duże ułatwienie dla lekarzy rodzinnych stanowiłaby również sama mobilna aplikacja, która prowadząc medyka poprzez kolejne etapy badania, na samym końcu automatycznie interpretuje wyniki. Zanim jednak system AioCare trafi do gabinetów, cały personel (lekarze i pielęgniarki) zobowiązany będzie do przejścia odpowiedniego kursu.
Kto korzysta już z AioCare?
Twórcą systemu AioCare jest dr n. med. Łukasz Kołtowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wraz ze swoim zespołem obecnie prowadzą szkolenia kadry medycznej, a także wdrażają system do różnego rodzaju badań klinicznych. Dotychczas za pomocą urządzenia AioCare przebadano w Polsce około 10 tysięcy chorych, a dodatkowo korzysta już z niego ponad 500 lekarzy, głównie rodzinnych. Twórcy systemu udało się również nawiązać współpracę z ośrodkami zagranicznymi, więc już niebawem może on trafić do gabinetów na całym świecie.
System AioCare służyć ma jako narzędzie wspierające chorego, a także ułatwić ma jego komunikację z nadzorującym lekarzem. Możliwość samokontroli choroby daje pacjentowi dodatkowo duże poczucie bezpieczeństwa, jak również spokoju. Jeśli system AioCare trafi do szerokiego grona lekarzy i chorych, zdecydowanie ułatwi im wykonywanie codziennych obowiązków.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: