Medycyna na odległość, zwana telemedycyną, jest formą świadczenia usług medycznych, a także opieki zdrowotnej, która łączy elementy medycyny, informatyki
oraz telekomunikacji. Jest wciąż rozwijającą się dziedziną, która z dnia na dzień zyskuje
na popularności. Umożliwia świadczeniodawcom diagnozowanie, leczenie oraz ocenę pacjentów przy użyciu powszechnej technologii, bez konieczności osobistej wizyty.
Telemedycyna – przyszłościowe rozwiązania w polskiej służbie zdrowia
Wszystkie innowacje, które pomagają medykom podczas wykonywanej pracy, są ogromnym i nieocenionym wsparciem, gwarantującym wyższą jakość świadczonej opieki. Koszty obsługi medycznej w Polsce są przeogromne, a dużą szansę na ich optymalizację stwarza telemedycyna. Szacuje się, że aż jedna czwarta wizyt w placówkach stacjonarnych mogłaby być realizowana zdalnie, za pośrednictwem telemedycyny.
Stosowane na świecie już rozwiązania telemedyczne mają wiele korzyści. Powodują wzrost jakości świadczonych usług, zwiększają szybkość diagnozowania, a także co bardzo istotne, zdecydowanie skracają kolejki oczekujących pacjentów. Wspieranie świadczeń usług telemedycznych możliwe jest przy zastosowaniu nowoczesnych technologii (odpowiednie urządzenia oraz oprogramowania), na które Polska jest już w pełni przygotowana.
Wśród najciekawszych telemedycznych technologii, które w niebawem mogą zmienić polski rynek usług medycznych, są stacje domowe ze zdalnie podłączonymi urządzeniami. Wśród nich należy wymienić: wagi, ciśnieniomierze, holtery EKG, zdalne KTG, analizatory oddechu, stetoskopy, medyczne rejestratory z transmisją online, a także mobilne aparaty do telerehabilitacji lub telediagnostyki.
Telemedycyna w Polsce ciągle się rozwija
W październiku 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Ujęto w niej bardzo ważny przepis, mówiący, że lekarz może wykonywać świadczenia zdrowotne nie tylko tradycyjnie (podczas wizyty pacjenta w jego gabinecie, czy w trakcie operacji), lecz również za pomocą systemów łączności i systemów teleinformatycznych.
Od tego czasu wiele rzeczy uległo pozytywnej zmianie, lecz pomimo szybkiego rozwoju telemedycyny w Polsce, wciąż jeszcze dużo do zrobienia. Rynek prywatnej opieki medycznej w Polsce rozwija się w tempie 7 proc. rocznie, a komercyjne sieci medyczne chętnie wdrażają elementy telemedycyny. Dostępne usługi telemedyczne już ułatwiają kontakt pacjentów z personelem, zwiększają dostępność usług,
a także znacząco obniżają koszty.
Dotychczas nie przeprowadzono w Polsce żadnej operacji przy zastosowaniu usług telemedycznych, lecz wszystko przed nami. Już dziś polscy m.in. chirurdzy-konsultanci oglądają w czasie rzeczywistym na ekranach zabiegi wykonywane w innych miejscach niż to, w którym się znajdują, a swoimi radami, udzielają pomocy.
Głównie prywatne polskie placówki dysponują najnowszymi urządzeniami telemedycznymi. Dzięki tym urządzeniom chory samodzielnie przeprowadza w domu badania, a następnie przesyła je za pomocą aplikacji komórkowej do swojego lekarza. Oferują również swoim pacjentom możliwość konsultacji oraz porad medycznych online ze swoim medykiem.
Urządzenia do telemedycyny dla przewlekle chorych
Telemedycyna posiada wiele zalet, z których korzystają głównie osoby obłożnie chore, cierpiące na przewlekłe schorzenia, niepełnosprawni oraz seniorzy. Osoby przewlekle chore korzystają z usług i urządzeń telemedycznych, takich jak:
- zdalna opieka kardiologiczna,
- zdalna opieka senioralna,
- specjalne opaski na rękę, tzw. „bransoletki życia”,
- ciśnieniomierze,
- holtery EKG,
- zdalne KTG,
- analizatory oddechu,
- stetoskopy,
- medyczne rejestratory z transmisją online,
- aparaty do telerehabilitacji lub telediagnostyki.
Wszystkie wymienione usługi i urządzenia telemedyczne umożliwiają m.in. odbieranie i przetwarzanie danych medycznych, a także danych zgromadzonych z urządzeń pomiarowych, stały monitoring podstawowych parametrów życiowych oraz kontrolę procesu przebiegu leczenia.
Rozwiązania, usługi oraz urządzenia, które ma do zaoferowania telemedycyna, już niebawem zrewolucjonizują polską służbę zdrowia. Najważniejszą korzyścią telemedycyny, o której nie można zapomnieć, jest bez wątpienia ułatwienie dostępu do świadczeń medycznych, a także podniesienie poziomu poczucia bezpieczeństwa pacjentów.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: