Dla Lekarza

Technologie i koronawirus. Jak innowacje wpływają na walkę z SARS-CoV-2?

lekarka trzymająca tablet z artykułem o koronawirusie

Wywołujący chorobę COVID-19 koronawirus (SARS-CoV-2) sieje spustoszenie na świecie i… mobilizuje innowatorów do szukania rozwiązań, które pokonają patogen. Wykorzystując sztuczną inteligencję, nowoczesne urządzenia i technologie, chcą pomóc m.in. w zahamowaniu rozprzestrzeniania się wirusa oraz w opracowaniu niezbędnej szczepionki.  

 

Koronawirus vs. najpotężniejszy komputer świata 

W 2014 roku Departament Energii USA nawiązał współpracę z firmami IBM, NVIDIA i Mellanox w celu opracowania i zbudowania superkomputera. Miał on wesprzeć (a może nawet udoskonalić) prowadzenie badań naukowych. “Summit” – pod taką nazwą funkcjonuje superkomputer – nigdy wcześniej nie był wykorzystywany do wspierania działań związanych ze zdrowiem publicznym. A jednak amerykańscy naukowcy postanowili wykorzystać go do celu opracowania leku na koronawirusa.

Według ekspertów z naukowej placówki Oak Ridge National Laboratory, superkomputer „Summit”, może okazać się niezbędnym urządzeniem wspomagającym naukowców we właściwym łączeniu dostępnych preparatów. Efektem ma być stworzenie leku na koronawirusa. 

Naukowcy “w towarzystwie” superkomputera przeprowadzili już testy. Oficjalna strona amerykańskiego laboratorium podała, że wykorzystując “Summit”, naukowcy zidentyfikowali, aż  77 małocząsteczkowych związków leków i substancji naturalnych, które mogą pomóc w przeprowadzeniu kolejnych badań nad preparatem przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Ponadto naukowcy z amerykańskiej placówki, wykonali symulacje z wykorzystaniem superkomputera. Przeanalizowali 8 000 związków chemicznych, by dowiedzieć się, które z nich należy uwzględnić przy opracowywaniu leku na koronawirusa. Jaka w tym zasługa superkomputera? Okazał się on bardzo użyteczny podczas prowadzonych badań. Dzięki niemu było możliwe przeanalizowanie zgromadzonych danych w bardzo szybkim tempie – wyniki otrzymano już w ciągu dwóch dni, a opierając się na tradycyjnych komputerach, szacowany czas należałoby liczyć w miesiącach.

 

Walka z koronawirusem według Facebooka i Google 

Na początku marca bieżącego roku miało miejsce spotkanie dyrektorów Amazona, Google’a, Microsoftu, Apple’a i Facebooka z przedstawicielami brytyjskiego rządu, którego celem było omówienie ich roli w kryzysie związanym z pandemią koronawirusa. Jedną z poruszanych kwestii było wykorzystanie sztucznej inteligencji do gromadzenia, modelowania, przetwarzania i analizowania danych.

W walce z koronawirusem nowe technologie można wykorzystać na wiele sposobów, a potentaci światowi, jak Facebook i Google już to czynią.

Facebook nawiązał bowiem współpracę z naukowcami z wydziału zdrowia publicznego na Uniwersytecie Harvarda i Uniwersytetem w Hsinchu na Tajwanie. Wspólnie bazując na zanonimizowanych danych, starają się opracować prognozy dotyczące rozprzestrzeniania się patogenu.

Nad niewielkim urządzeniem, które noszone na ciele monitorowałoby jego temperaturze, rozpoczęli natomiast prace naukowcy Google. Sundar Pichai, generalny dyrektor koncernu Google podkreślił, że urządzenie to może okazać się bardzo przydatne w starzejących się społeczeństwach, w których znacznie częściej dochodzi do zakażeń wirusowych.

Należąca do Google spółka DeepMind, również włączyła się do walki z wirusem z Wuhan. Za pośrednictwem systemu ALphaFood, naukowcy z DeepMind opracowali prognozy dotyczące struktury kilku białek powiązanych z wirusem. Pomimo iż odkrycie naukowców nie zostało jeszcze sprawdzone i potwierdzone eksperymentalnie, DeepMind ma nadzieję, że pomoże badaczom zrozumieć, jak działa patogen. 

 

Czy technologia 5G ułatwi walkę z koronawirusem?

Konstrukcja technologii 5G jest bardzo elastyczna i jak podają jej twórcy, można ją przypisać danemu segmentowi (np. medycynie), co umożliwiłoby znacznie zwiększenie prędkości przepływu danych. Takie rozwiązanie pozwoliłoby w ciągu milisekundy zgromadzić setki danych, a kolejno za pośrednictwem sztucznej inteligencji, wykonać np. analizę stanu epidemiologicznego na świecie.

Technologia 5G może ponadto ułatwić e-learning za pomocą transmisji wideo czy odbywanie wideokonferencji, a w przypadku braku personelu lekarskiego, może być również pomocna do celów telemedycyny. Ma wiele zalet oraz korzyści, które już niebawem zrewolucjonizować mogą świat medycyny.

Innowacyjne technologie, mogą okazać się bardzo pomocne do walki z koronawirusem. Wspierają  w tym ciężkim czasie ludzi, ale przede wszystkim – służby. Warto wspomnieć, że startup MicroMultiCopter z Szanghaju, wyprodukował i wypuścił 100 latających pojazdów, których zadaniem jest kontrolowanie, czy mieszkańcy zagrożonych obszarów noszą maseczki antywirusowe.

 

 

Opracowanie własne/Redakcja

Źródło:

Podobne artykuły

Technologiczna głodówka nowotworu

Redakcja

Aplikacja “SpecK” – polska aplikacja dla specjalizujących się lekarzy

Redakcja

DeepMind – diagnostyka raka piersi z narzędziem od Google

Redakcja
Wczytuję...

Ta strona używa plików cookies. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej

 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Lideo Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu (54-613) przy ul. Krzemienieckiej 120, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000042067, NIP: 8992216249, o kapitale zakładowym w wysokości 250.000,00 zł (“Spółka”). Mogą Państwo skontaktować się ze Spółką również poprzez wiadomość e-mail na adres kontakt@lideo.tech
 2. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu – odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym.
 3. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych objętych formularzem stanowi wyrażona przez Państwa zgoda na ich przetwarzanie w ww. celu na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
 4. Państwa zgoda na przetwarzanie danych osobowych przez Spółkę jest dobrowolna i nie są Państwo zobowiązani do jej wyrażenia, jest jednak konieczna celem odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu – co wobec braku zgody nie będzie możliwe.
 5. Odbiorcą Państwa danych osobowych objętych formularzem jest wyłącznie Spółka, a  Państwa dane przetwarzać będą wyłącznie upoważnieni do tego pracownicy Spółki.
 6. Państwa dane osobowe będą przechowywane do momentu cofnięcia zgody na ich przetwarzanie, wyrażenia przez Państwa sprzeciwu wobec ich przetwarzania lub zgłoszenia Spółce żądania ich usunięcia – co mogą Państwo uczynić listownie na adres siedziby Spółki, w formie wiadomości e-mail na adres kontakt@lideo.tech lub w inny sposób wskazany w kierowanych do Państwa wiadomościach e-mail.
 7. Mają Państwo prawo do żądania od Spółki dostępu do danych osobowych dotyczących Państwa, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do przenoszenia tych danych.
 8. Mają Państwo prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie (bez wpływu na zgodność z  prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem).
 9. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 10. Państwa dane osobowe będą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na dopasowaniu naszej oferty do państwa potrzeb na podstawie historii zakupów, co skutkować będzie wysyłaniem do Państwa oferty o treści dostosowanej do Państwa preferencji.
 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Lideo Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu (54-613) przy ul. Krzemienieckiej 120, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000042067, NIP: 8992216249, o kapitale zakładowym w wysokości 4.972.900,00 zł, wpłaconym w całości (“Spółka”). Mogą Państwo skontaktować się ze Spółką również poprzez wiadomość e-mail na adres kontakt@lideo.tech.
 2. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu – odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym. Niezależnie od tego, Państwa dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych Spółki.
 3. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych objętych formularzem stanowi prawnie uzasadniony interes Spółki, to jest odpowiedź na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym, a dotyczące działalności Spółki, jak również interes marketingowy (promocja produktów i usług Spółki) – a zatem art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
 4. Odbiorcą Państwa danych osobowych objętych formularzem jest Spółka, a  Państwa dane przetwarzać będą wyłącznie upoważnieni do tego pracownicy Spółki. Spółka może powierzyć przetwarzanie Państwa danych swoim usługodawcom, w szczególności obsługujących jej systemy teleinformatyczne.
 5. Państwa dane osobowe będą przechowywane do momentu wyrażenia przez Państwa sprzeciwu wobec ich przetwarzania lub zgłoszenia Spółce żądania ich usunięcia – co mogą Państwo uczynić listownie na adres siedziby Spółki, w formie wiadomości e-mail na adres kontakt@lideo.tech lub w inny sposób wskazany w kierowanych do Państwa wiadomościach e-mail.
 6. Mają Państwo prawo do żądania od Spółki dostępu do danych osobowych dotyczących Państwa, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do przenoszenia tych danych.
 7. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 8. Inspektorem Ochrony Danych jest r. pr. Maciej Skory, dane do kontaktu: r. pr. Maciej Skory, Rynek 7, 50-106 Wrocław, iod.lideo@iurico.pl, nr tel.: +48 71 344 56 59.
 9. Dane osobowe mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na dopasowaniu naszej oferty do Państwa potrzeb, np. na podstawie faktu Państwa zatrudnienia w określonym podmiocie – co może skutkować kierowaniem do Państwa oferty o treści dostosowanej do Państwa preferencji.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Lideo S.A. z siedzibą we Wrocławiu moich danych osobowych objętych powyższym formularzem, celem kontaktu ze mną w przedmiocie moich pytań lub wątpliwości ujętych w powyższym formularzu.

 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Lideo Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu (54-613) przy ul. Krzemienieckiej 120, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000042067, NIP: 8992216249, o kapitale zakładowym w wysokości 4.972.900,00 zł, wpłaconym w całości (“Spółka”). Mogą Państwo skontaktować się ze Spółką również poprzez wiadomość e-mail na adres kontakt@lideo.tech.
 2. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu – odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym. Niezależnie od tego, Państwa dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych Spółki.
 3. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych objętych formularzem stanowi prawnie uzasadniony interes Spółki, to jest odpowiedź na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym, a dotyczące działalności Spółki, jak również interes marketingowy (promocja produktów i usług Spółki) – a zatem art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
 4. Odbiorcą Państwa danych osobowych objętych formularzem jest Spółka, a  Państwa dane przetwarzać będą wyłącznie upoważnieni do tego pracownicy Spółki. Spółka może powierzyć przetwarzanie Państwa danych swoim usługodawcom, w szczególności obsługujących jej systemy teleinformatyczne.
 5. Państwa dane osobowe będą przechowywane do momentu wyrażenia przez Państwa sprzeciwu wobec ich przetwarzania lub zgłoszenia Spółce żądania ich usunięcia – co mogą Państwo uczynić listownie na adres siedziby Spółki, w formie wiadomości e-mail na adres kontakt@lideo.tech lub w inny sposób wskazany w kierowanych do Państwa wiadomościach e-mail.
 6. Mają Państwo prawo do żądania od Spółki dostępu do danych osobowych dotyczących Państwa, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do przenoszenia tych danych.
 7. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 8. Inspektorem Ochrony Danych jest r. pr. Maciej Skory, dane do kontaktu: r. pr. Maciej Skory, Rynek 7, 50-106 Wrocław, iod.lideo@iurico.pl, nr tel.: +48 71 344 56 59.
 9. Dane osobowe mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na dopasowaniu naszej oferty do Państwa potrzeb, np. na podstawie faktu Państwa zatrudnienia w określonym podmiocie – co może skutkować kierowaniem do Państwa oferty o treści dostosowanej do Państwa preferencji.

Wyrażam zgodę na korzystanie przez Spółkę z telekomunikacyjnego urządzenia końcowego w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego, z wykorzystaniem mojego numeru telefonu wskazanego w formularzu, zgodnie z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki na adres mojej poczty e-mail informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Lideo S.A. z siedzibą we Wrocławiu (“Spółka”) moich danych osobowych objętych powyższym formularzem w celach marketingowych, a w tym marketingu bezpośredniego, tj. przesyłania na wyżej wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w postaci newslettera oraz prezentacji oferty Spółki w formie kontaktu telefonicznego.