Wzrok jest najważniejszym zmysłem człowieka. Dzięki niemu uzyskujemy prawie 90% informacji o otaczającym świecie. Skąd jednak czerpać wiedzę, gdy… jest się niewidomym? Czy jest to bariera, której nie da się pokonać?
Technologia pomaga
Żyjemy w świecie informacji i technologii — wydaje się więc, że każdą barierę można pokonać lub zminimalizować. Bo przecież bez wzroku można samodzielnie się poruszać, korzystać z komputera i telefonu. Można uczyć się, skończyć studia, pracować, założyć rodzinę, uczestniczyć w życiu społecznym.
Rynek polski oraz zagraniczny oferuje nam coraz to więcej urządzeń, mających ułatwić życie codzienne osób niewidomych i słabowidzących. Sprzęt elektroniczny, który sklepy mogą zaoferować już teraz to np. zegarki, telefony, dyktafony, drukarki, monitory, klawiatury, notatniki czy maszyny do pisania dla niedowidzących.
Dostępne są również oprogramowania komputerowe. Programy udźwiękawiające i “ubrajlawiające” komputer rozpoznają i interpretują informacje wyświetlone na monitorze komputera, a następnie udostępniają je w postaci głosowej przez syntezatory mowy. Dzięki „tłumaczowi i lektorowi” niewidomi słyszą, co jest na ekranie, a gdy zostanie dołączony brajlowski monitor, przeczytają tekst w brajlu.
Pierwszy brajlowski tablet
Czym jest Blitab? To urządzenie powstałe dla osób niewidomych i słabowidzących. Jest pierwszym w historii tabletem brajlowskim. Wykorzystuje nową technologię opartą na płynach do tworzenia dotykowego reliefu, drukując brajl, grafikę i mapy dla niewidomych i niedowidzących.
Można nazwać go sprzętem następnej generacji do czytania i pisania w alfabecie Braille’a. Tablet z Androidem ma wbudowane Wi-Fi i Bluetooth, dzięki czemu może uruchamiać różnego rodzaju aplikacje. Obsługuje także wszystkie funkcje ułatwień dostępu w systemie Android, takie jak obsługa połączeń głosowych.
Jak działa Blitab…?
Wszystko rozpoczyna się po naciśnięciu przycisku z boku urządzenia. Górna połowa sprzętu zamienia się w czytnik brajla. Możemy otworzyć każdy dokument, czy stronę internetową, a następnie odczytać ich zawartość za pomocą brajla. Blitab wykorzystuje małe bąbelki do zmiany stanu tych baniek w bardzo krótkim czasie.
“Inteligentny” płyn zmienia powierzchnię tabletu, przekształcając tekst, mapy i grafikę w pismo Braille’a, tworząc wrażenie narastania pod palcami użytkownika.
Pierwsze reakcje niewidomych
Blitab został sprawdzony przez około 3000 niewidomych osób. Jakie były opinie? Świetne? To mało powiedziane! Ludzie pisali: “to spełnienie marzeń, zawsze wyobrażałem sobie, że ten rodzaj technologii jest dostępny”, “ten wynalazek to ogromny krok dla mojego syna i wielu niesamowitych ludzi na całym świecie, którzy są niewidomi lub niedowidzący”. Nawet Ci najbardziej sceptyczni użytkownicy zmienili zdanie po wypróbowaniu tabletu przez jakiś czas.
Można stwierdzić, że Blitab jest “cudem” dla wszystkich niewidomych lub słabowidzących. Patrząc na dotychczasowe powstałe urządzenia, można powiedzieć, że to sprzęt na miarę XXI wieku. Każdy zapytany niewidzący, korzystający z tabletu powiedział, że osoby, które go stworzyły w 100% rozumieją bycie osobą niewidomą.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: