Wyposażenie pacjenta w opaskę z kodem, a lekarza w tablet to przyszłość w systemie informatycznym szpitali. Lekarz dzięki urządzeniu widzi wszystkie informacje dotyczące leków, badań. Wystarczy zeskanować kod z opaski chorego.
Apple zmienia szpitale w USA. A w Polsce?
Stosowanie papierowych kart pacjenta jest uciążliwe i czasochłonne. Lekarze i pielęgniarki po każdym obchodzie uzupełnianiają dane – zarówno przy łóźku pacjenta, jak i na stacjonarnym komputerze. Wykorzystanie nowej technologii — z użyciem przenośnych tabletów — znacznie wpłynie na poprawę jakości obsługi chorego.
Amerykańskie placówki są w trakcie technologicznej rewolucję dzięki firmie Apple. Również polska służba zdrowia, małymi krokami wprowadza nowoczesne technologie. Na ten moment opóźnienia wynikają nie z braku możliwości technologicznych, a z… prawa. Nasze prawo kładzie nacisk na przygotowanie się placówek medycznych do wprowadzania elektronicznej dokumentacji.
Nowoczesna technologia w polskiej praktyce
W Polsce od kilku lat coraz więcej szpitali wyposaża personel medyczny w mobilne urządzenia, na których gromadzone są informacje o pacjentach. Próby przeprowadzone w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu i Szpitalu Miejskim w Zabrzu sprawiły, że tablety zadomowiły się tam na stałe. Zaletą w zastosowaniu tej technologii jest zintegrowana sieć obejmująca cały szpital. Dzięki temu możliwe jest szybkie skonsultowanie się pomiędzy lekarzami z dwóch różnych oddziałów, bez konieczności kontaktu osobistego.
Bezpieczny dostęp do informacji
Rozwiązanie pomaga w szybszym zapoznaniu się z całym przebiegiem leczenia chorego – wykonanymi operacjami, zabiegami, zastosowanymi lekami. Każda informacja wprowadzona na urządzeniu, zapisywana jest bezpośrednio na serwerze w centralnej bazie danych. W przypadku zniszczenia bądź kradzieży sprzętu, żadne dane nie zostaną utracone. Co więcej: każdy tablet w trosce o bezpieczeństwo danych chorego, wyposażony jest w czytnik linii papilarnych oraz dodatkowo zabezpieczony hasłem.
Tablety są wyposażone również w kamerę. Ta umożliwia oczywiście “zeskanowanie” kodu pacjenta, umieszczonego na opasce. Dodatkowo jednak umożliwia wykonanie zdjęcia pacjenta. Po co? By szybko go zidentyfikować – po wyglądzie.
Lekarze bardzo chwalą sobie taką technologię. Nie muszą w końcu uzupełniać papierowych kart przy łóżku pacjenta oraz wprowadzać wszystkich informacji przy biurku, gdzie znajduje się komputer stacjonarny. Już niebawem papierowe kartoteki zostaną w pełni zastąpione przez medyczne tablety, a korzystanie z nich poprawnie wpłynie na jakość obsługi chorych.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: