System PLMVS jest obowiązkowy dla polskich aptek już od lutego 2019 roku. Ma on na celu sprawienie, że zarządzanie apteką będzie łatwiejsze, co będzie korzyścią nie tylko dla farmaceutów, ale i pacjentów. W jaki więc sposób najbardziej efektywnie wykorzystać system PLMVS w zarządzaniu apteką?
Czym jest system PLMVS?
Jak podaje Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL) na swojej stronie internetowej – system PLMVS to Europejski System Weryfikacji Autentyczności Leków zbudowany na podstawie specyfikacji stworzonej dla wszystkich 30 krajów, które biorą udział w programie Europejskiej Organizacji Weryfikacji Leków, którego celem było wprowadzenie tzw. Dyrektywy fałszywkowej.
Dyrektywa ta dotyczy zapobiegania wprowadzaniu fałszywych leków do legalnego łańcucha dystrybucji. Oznacza to, że system PLMVS przede wszystkim ma za zadanie zmniejszenie ryzyka trafienia fałszywego leku na rynek. System ten ma jednak jeszcze inne zalety.
Zarządzanie apteką z pomocą systemu PLMVS
Duże korzyści może przynieść system PLMVS w zarządzaniu apteką. System pomaga przede wszystkim w kontrolowaniu stanów magazynowych i monitorowania sprzedaży. Dzięki temu kierownik apteki, wie kiedy zamówić kolejną dostawę danego leku, a także jest w stanie sprawdzić, czy do apteki na pewno dotarły zamówione leki w odpowiedniej ilości.
Jednak zarządzanie apteką to nie tylko zamawianie leków. To również odpowiednia obsługa pacjentów, a w tym mieści się zarządzanie datami ważności leków. System PLMVS automatycznie odczytuje datę ważności leku podaną na opakowaniu, a produkty
z najkrótszym czasem przydatności są wydawane jako pierwsze.
Dodatkowo farmaceuta może mieć pewność, że nie dojdzie do sytuacji, w której omyłkowo wyda przeterminowany lek pacjentowi. To nie tylko duże usprawnienie dla pacjentów, którzy dostają leki o długim terminie ważności, ale także dla aptek, ponieważ ograniczane jest ryzyko zwrotów ze względu na przeterminowanie leków.
Weryfikacja autentyczności leków przy pomocy systemu PLMVS
Dyrektywa fałszywkowa wprowadziła obowiązek, aby na większości leków wydawanych na receptę umieszczony był unikalny identyfikator dwuwymiarowy oraz element zabezpieczający ATD, który weryfikuje, czy opakowanie leku nie zostało otwarte.
System PLMVS odczytuje identyfikator i przedstawia farmaceucie informacje nie tylko na temat tego jaki jest to lek i do kiedy jest ważny, ale także informuje o tym, czy ten konkretny produkt został zweryfikowany pozytywnie, czyli czy pochodzi z legalnego źródła.
Zadaniem farmaceuty jest zweryfikowanie tego kodu przy pomocy systemu PLMVS,
a następnie przy wydawaniu leku pacjentowi dezaktywowanie kodu – daje to informacje do systemu, że ten produkt właśnie zniknął z rynku.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: