Unikalny system o nazwie BrainEx to najnowsze dzieło amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Yale w New Haven. Dzięki niemu udało się przywrócić po śmierci niektóre funkcje komórek nerwowych u świń. Czy odkrycie amerykańskich specjalistów okaże się przełomem w neurobiologii?
Życie mózgu a kwestie etyczne
Co oznacza, że mózg jest żywy? Kiedy można orzec “śmierć mózgu”? Aktualnie w wielu krajach świata, lekarze po stwierdzeniu śmierci mózgowej, uznają pacjenta za zmarłego. On sam może stać się dawcą narządów przeznaczonych do transplantacji. To ustalenia etyczne i medyczne.
Przeprowadzone badania amerykańskich naukowców oprócz nowych możliwości, wywołują również wiele wątpliwości etycznych. Aktualna wiedza, technologia, urządzenia nie są w stanie w 100 proc. określić, czy mózgi świń, na których przeprowadzono badania, były całkiem martwe. W tym celu, według amerykańskich prawników, niezbędne są nowe wytyczne do kolejnych testów określających zachowanie lub odtworzenie całych mózgów. Dlaczego? Ponieważ zwierzęta, na których przeprowadzono testy, mogły nie żyć, ale nie być też całkowicie martwe.
Wszystkie mózgi, na których przeprowadzono badania, były monitorowane pod kątem aktywności mózgowej. Testy przeprowadzono, używając elektroencefalografu (EEG), urządzenia rejestrującego sygnały elektryczne w różnych punktach mózgu. BrainEx pozwolił naukowcom podtrzymać tylko te najbardziej podstawowe funkcje mózgu, natomiast nie udało się odczytać naukowcom żadnych fal EEG. Stwierdzono więc natychmiastową śmierć mózgową.
Wyniki eksperymentu system BrainEx
Do przeprowadzenia eksperymentu BrainEx wykorzystano mózgi 32 świń. Zwierzęta zostały humanitarnie ubite w jednym z zakładów przetwórstwa żywności, a ich mózgi przekazano do wykonania testów.
Sześć godzin – tyle czasu naukowcy poddawali narządy testom systemu. Podczas tego okresu, zaobserwowali opóźnienie przebiegu obumierania komórek nerwowych.
Udało się również zgromadzić dowody, odpowiedzialne za przywrócenie niektórych funkcji komórkowych. Jednym z nich jest tzw. aktywność synaptyczna, inaczej mówiąc, zdolność komunikacji poszczególnych neuronów pomiędzy sobą.
System BrainEx pozwolił naukowcom przywrócić odpowiedź zapalną komórek odpornościowych w mózgu (mikrogleju) oraz aktywny metabolizm mózgowy. Choć uzyskane dowody, wyniki i obserwacje są imponujące, nie udało się ożywić mózgów świń.
BrainEx pomoże w walce z udarem?
Amerykańscy naukowcy uważają, że ich odkrycia udowadniają, że mózg ma większą zdolność do regeneracji, niż dotychczas sądzono. Stwierdzili również, że proces degradacji w momencie ustania przepływu krwi w mózgu może być znacznie dłuższy, a nawet częściowo odwracalny. Nasuwa się od razu pytanie, czy kiedykolwiek mózg można będzie reanimować, jak np. serce.
Wykonane badania aktualnie nie dały odpowiedzi, lecz pozwoliły spojrzeć na problem z nieco innego punktu widzenia. Odkrycie naukowców powoduje, że już niebawem może zostaną wprowadzone i stosowane nowe metody badań mózgu na poziomie molekularnym i komórkowym.
System BrainEx daje nowe możliwości badania złożonych połączeń i funkcji komórek oraz obwodów neuronalnych. Dzięki niemu może nabiorą tempa również kolejne badania nad stworzeniem interwencji medycznych, promujących regenerację mózgu po m.in. zawale serca, czy udarze. Zebrane podczas eksperymentu wyniki sugerują, że doprowadzenie środków ochronnych do mózgu poprzez gęstą sieć naczyń krwionośnych ma ogromne możliwości w poprawie szans na przeżycie oraz w zmniejszeniu deficytów neurologicznych po urazie.
Amerykańscy naukowcy dzięki systemowi BrainEx przekroczyli kolejną granicę, gdzie etyczne dylematy świata nauki nie przestają zadziwiać. Czy BrainEx przyczyni się w przyszłości w reanimacji mózgu pacjenta?
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: