Polscy naukowcy z Uniwersytety Medycznego w Łodzi pracują nad innowacyjnym symulatorem badania USG płuc. Dzięki niemu personel medyczny w wiarygodny sposób będzie podnosił umiejętności diagnostyczne. Symulator będzie przedstawiać obrazy płuc prawdziwych pacjentów z różnymi schorzeniami, także tymi, które są charakterystyczne podczas diagnostyki COVID-19.
Dlaczego innowacyjny symulator USG płuc jest tak potrzebny?
Nowoczesne technologie oraz narzędzia stanowią podstawę do walki z koronawirusem. Spośród ostatnich odkryć naukowców na całym świecie wymienić należy: inteligentny stetoskop, maseczkę Halloy Nano. Badania w czasie pandemii wspiera też najpotężniejszy komputer na świecie.
Badanie ultrasonografem, czyli popularne USG jest jednym ze sposobów na wykrycie zmian w płucach w przebiegu COVID-19. Ultrasonografia jest nieinwazyjną, atraumatyczną metodą diagnostyki obrazowej, pozwalającą na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu.
Zastosowanie tej metody w diagnostyce płuc nie jest jednak tak powszechne, jak w przypadku diagnostyki chorób jamy brzusznej i tarczycy. Niestety w Polsce liczba ekspertów wyszkolonych w tym kierunku jest bardzo mała. W dobie zaistniałej pandemii prowadzenie szkoleń jest w dużym stopniu utrudnione. Zakażony lub przebywający na kwarantannie lekarz jest zastępowany innym.
Innowacyjny symulator USG płuc, tworzony przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, umożliwić ma szkolenie w tej dziedzinie. Nawet w warunkach domowych! Wynalazek przyśpieszyć ma szkolenie nowych specjalistów, zwiększając tym samym dostępność badania USG płuc dla pacjentów.
Symulator USG płuc może pomóc nie tylko podczas zaistniałej pandemii. Jak twierdzą twórcy tego innowacyjnego rozwiązania, może być również wykorzystywany w szerzej opiece nad krytycznie chorymi pacjentami. Innowacyjny symulator będzie już niebawem dostępny w Internecie, za darmo!
Symulator badania USG płuc – przebieg szkolenia
Innowacyjny symulator badania USG płuc ma pomóc personelowi medycznemu podnieść umiejętności diagnostyczne. Do przeprowadzenia takiego szkolenia wystarczy jedynie komputer i myszka. To ona symuluje głowicę ultrasonografu. Lekarze oraz personel medyczny będzie szkolony na specjalnie przygotowanych symulacjach obrazów diagnostycznych.
Należy wiedzieć, że symulacje odpowiadają prawdziwym obrazom płuc pacjentów z różnymi schorzeniami, również tymi, które są charakterystyczne podczas diagnostyki koronawirusa.
EIT Health doceniła projekt naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
EIT Health to międzynarodowe konsorcjum wybrane w grudniu 2014 r. przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT). Organizacja skupia ponad 140 partnerów z 14 państw Europy – Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Belgii, Holandii, a także Polski, Węgier, Chorwacji, Słowenii, Walii i Portugalii.
Konsorcjum EIT Health uruchomiło dotychczas łącznie ponad 6 mln euro dofinansowania dla innowacyjnych projektów branży medycznej. Mają one wspomóc lekarzy oraz przyczynić się do zwalczania pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
W przeprowadzonym konkursie EIT Health COVID-19 Rapid Response wytypowanych zostało 14 projektów do dofinansowania. W tym elitarnym gronie znalazł się innowacyjny symulator badania USG płuc od naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Sukces w tym prestiżowym konkursie EIT Health COVID-19 Rapid Response oznacza, że dofinansowanie pokryje koszty wdrożenia polskiego projektu.
Niedobór lekarzy wyszkolonych w kierunku USG płuc oraz brak dostępności odpowiedniego sprzętu stanowi ogromny problem. Innowacyjny symulator przyspieszy szkolenie nowych specjalistów. Tym samym posiądą niezbędną wiedzę do diagnozy różnych schorzeń choroby płuc, w tym również koronawirusa.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: