Start-upy zmieniają rzeczywistość. To one dostarczają innowacji, nowych rozwiązań – działają w dużej mierze w obszarze nowych technologii, odkrywając lub dodając jej możliwości. Zespoły z MEDmeetsTECH oraz Atena Research Consulting przyjrzały się nieco bardziej startupom medycznym. Czego możemy dowiedzieć się o startupach z przygotowanego przez nich raportu?
Start up medyczny – to znaczy jaki?
Zdefiniować „start up” nie jest łatwo. Tym bardziej twórcy raportu mieli na początku niełatwe zadanie określenia grupy, którą będą poddawać badaniom. Zdefiniowali więc ten typ organizacji jako „szukająca modelu biznesowego, która posiada rozwiązanie lub produkt mający charakter innowacyjny”. Pod względem zakresu przyjęta została bardzo szeroka i ogólna kategoria „medycyny”. W badaniu wzięły udział startupy związane stricte z medycyną, ale również sportem, zdrowym stylem życia czy odżywianiem.
Warto wskazać kilka faktów związanych z demografią grupy startupowców:
- 85% założycieli startupów medycznych to mężczyźni,
- Osoby w wieku 30-39 lat stanowią ponad połowę grupy założycieli startupów (dokładnie: 57%),
- 87% założycieli startupów medycznych zakończyło swoją edukację na poziomie wyższych studiów,
- Spośród osób z wykształceniem wyższym – 38% związanych jest z kierunkiem technicznym. W zasadzie o połowę mniej (19%) to absolwenci studiów medycznych.
W jakich obszarach specjalizują się startupy dedykowane medycynie?
Spoglądając na motywacje i przyczyny powstawania medycznych startupów, wydaje się, że w każdym obszarze innowatorzy mogą się popisać. Wśród motywacji możemy między innymi chęć zareagowania na braki kadrowe w służbie zdrowia, chęć usprawnienia procesu leczenia.
Co ciekawe – 1/3 startupów deklaruje, że jej praca dotyczy wielu obszarów medycyny. Można więc oczekiwać holistycznego podejścia do tematu wdrażania innowacji i zmieniania medycznego świata. Na drugim miejscu pojawia się kardiologia, którą wskazuje 15% liderów organizacji. Dlaczego? Odpowiedzią wydaje się być raport WHO (World Health Organization), w której choroby serca i układu krwionośnego są najczęstszą z przyczyn zbyt wczesnej śmierci. Czyżby startupy medyczne chciały zmienić te smutne statystyki?
Co zaproponuje polski start up medyczny? Leczenie na odległość!
Polskie startupy medyczne nie budują nowoczesnych urządzeń, robotów. Polskie startupy proponują… telemedycynę. Aż 50% liderów organizacji deklaruje, że tworzone rozwiązanie związane jest właśnie z leczeniem „na odległość”.
Warto przypomnieć, że telemedycyna to trend ogólnoświatowy. Wystarczy wspomnieć Szwajcarię czy USA, które na takich rozwiązaniach nie tylko generują oszczędności, ale również (a może przede wszystkim) – podnoszą jakość i komfort leczenia pacjentów.
Skąd startupy biorą pieniądze na realizację swoich pomysłów, jak je wdrażają?
O tym w kolejnej części artykułu.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: