Pod koniec ubiegłego roku w Krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim dokonana została operacja laparoskopowa, której celem było usunięcie guza wątroby. Nie byłoby w tym być może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że do jej sukcesu przyczyniły się gogle do rozszerzonej rzeczywistości.
Nowatorska operacja w krakowskim szpitalu z użyciem gogli do rozszerzonej rzeczywistości
Krakowski Szpital Uniwersytecki był ostatnio świadkiem operacji, podczas której nowe technologie znów udowodniły, że mogą być z powodzeniem wykorzystywane w ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia. Usunięcie guza wątroby, bo o tej operacji mowa, wykonano metodą laparoskopową z użyciem robota medycznego.
Diagnostyka przed takim zabiegiem jest szalenie istotna, żeby lekarze mogli precyzyjnie wyodrębnić pole operacyjne. W tym celu wykonano przedoperacyjne obrazowanie, wykorzystując nowoczesną technikę.
Przygotowano trójwymiarowy model wątroby, na którym wyraźnie widać było żyły, tętnice oraz dokładny kształt i strukturę guza. Wszystko to było perfekcyjnym odwzorowaniem istniejącej wątroby pacjenta. Lekarze zakładając gogle do rozszerzonej rzeczywistości, mogli więc nie tylko dokładnie obejrzeć wątrobę, ale wręcz przećwiczyć swoje ruchy, które potem powtórzyli podczas operacji.
Wykorzystanie technologii 3D w kardiologii
Usunięcie guza wątroby nie było pierwszą operacją przed którą dokonano obrazowania 3D. Nie był to również pierwszy tego typu zabieg, którego podjął się Krakowski Szpital Uniwersytecki. W szpitalu tym już w 2018 roku przeprowadzono zabieg kardiologiczny przy pomocy technologii 3D.
Podobnie jak opisana wyżej operacja laparoskopowa wątroby, również ten zabieg poprzedziło stworzenie trójwymiarowego obrazu holograficznego narządu. Lekarze mogli jeszcze przed zabiegiem dokładnie przyjrzeć się sercu, a co za tym idzie obejrzeć drogę dojścia do uszkodzonej struktury, która wymagała leczenia.
Stworzenie tego typu obrazu 3D pozwala także lekarzom sprawdzić dokładnie odległości struktur, co pozwala na przekonanie się m.in. o tym, czy wszczepiania zastawka lub zapinka będzie miała odpowiednią wielkość do indywidualnych wymiarów i anatomii serca pacjenta.
Hologramy 3D rewolucjonizują medycynę
Pomimo że wykorzystywanie hologramów w medycynie brzmi jak pieśń przyszłości i coś
o czym dopiero możemy pomarzyć, to już rok temu, gdy pisaliśmy artykuł na ten temat przytoczyliśmy w nim jako przykłady wykorzystania tej technologii operację kręgosłupa oraz operację implantacji stent-graftu do tętniaka aorty. Co równie istotne obie te operacje miały miejsce w Polsce, co jeszcze bardziej pokazuje, że przyszłość jest już dziś!
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: