Placówki medyczne na całym świecie wciąż mają ogromny problem z nadmiarem oraz przetwarzaniem danych medycznych. Przenoszenie danych w mgnieniu oka za pośrednictwem sieci 5G może zrewolucjonizować cały system opieki zdrowotnej. Sieć 5G znalazła również inne zastosowanie – wykorzystano ją do przeprowadzenia pierwszej na świecie zdalnej operacji mózgu.
Szpitalny problem przesyłania danych
Przechowywanie danych medycznych nie sprawia ogromnych problemów w szpitalach. Wielkim jednak problemem jest ich przesyłanie. Jedno badanie typu PET (badanie pozytonowej tomografii emisyjnej) zajmuje nawet 1 gigabajt danych, a samo trójwymiarowe wideo w trybie 4K (na żywo) wspomagane urządzeniami wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR i AR), to dziesiątki gigabajtów na sekundę.
Połączenie sieci 5G i sztucznej inteligencji (Al) może okazać się przełomem w medycynie, tworząc potężne narzędzie. Służyłoby ono do zbierania danych w celu prognozowania, zapobiegania chorobom oraz rozwoju zdalnej medycyny. Jennifer Esposito, szefowa ds. zdrowia i nauk o życiu w firmie Intel uważa, że takie narzędzie pozwoliłoby do 2023 r. zaoszczędzić nawet 1,2 bln dolarów w skali całego świata.
Według innych ekspertów, skuteczne wprowadzenie 5G do sektora zdrowia skutkować będzie nowym rynkiem usług. Taka sytuacja stworzy kilka obszarów, w których operatorzy sieci będą mogli uczestniczyć w łańcuchu wartości opieki zdrowotnej, tworząc m.in. szpitalne aplikacje, systemy telemetrii (monitoring urządzeń), rezerwacje online, a nawet zarządzać danymi medycznymi w czasie rzeczywistym.
Zastosowanie 5G w medycynie
Bezprzewodowa rewolucja 5G przyczynia się m.in. do rozwoju telemedycyny. Bardzo istotna jest tutaj tzw. niska „prądożerność” procesorów sieci piątej generacji. Pozwala to na bardzo długie oraz niezwykle wydajne użytkowanie przenośnych urządzeń.
Zastosowanie 5G w medycynie to również bezpieczne kierowanie sieciami składającymi się z urządzeń medycznych w ramach internetu rzeczy. Jak podają prognozy, takich punktów w roku 2020 ma być około 25 mld, co w porównaniu do roku 2015, gdzie liczba ich wynosiła 4,5 mld, stanowi ogromny progres.
Bardzo szybki rozwój 5G w medycynie prowadzi do kolejnej rewolucji, jaką jest robotyzacja chirurgii oraz wykonywanie zdalnych operacji.
Główną rolę odgrywa tu sama technologia. Aż dwie trzecie pacjentów obawia się operacji przy pośrednictwie Internetu, ze względu na aktualnie szwankującą technologię. 5G dzięki niskiej latencji (opóźnienie działania), bardzo wysokiej przepustowości oraz niezawodności ma być skutecznym rozwiązaniem.
Pierwsza operacja przy użyciu 5G – 2700 kilometrów odległości
W marcu bieżącego roku dzięki współpracy pomiędzy Huawei, China Mobile i chińskim szpitalem wojskowym przeprowadzono pierwszą na świecie zdalną operację z wykorzystaniem sieci 5G na osobie z chorobą Parkinsona. Chiński chirurg Ling Zhipe prowadzący operację udowodnił, że aby ją wykonać, nie potrzebuje bezpośredniego kontaktu z chorym. Odległość między chirurgiem a pacjentem wynosiła ponad 2700 kilometrów! To dzięki sieci 5G udało się przeprowadzić tą zdalną operację.
Operacja polegała na wszczepieniu choremu neurostymulatora, czyli tzw. rozrusznika mózgu. Wykorzystany podczas zdalnej operacji wyspecjalizowany sprzęt, obsługiwany był przez chirurga z pomocą transmitowanych obrazów. To właśnie sieć 5G przesyłała bezpośrednio wspomniane chirurgowi obrazy, a cała operacja trwała tylko 3 godziny. Przypadek ten jest pierwszym na świecie zdalnym neurologicznym zabiegiem z wykorzystaniem sieci 5G.
Sieć 5G już niebawem może okazać się idealnym rozwiązaniem nie tylko dla szpitali, lecz nawet dla rozwoju całej medycyny. Natychmiastowe przesyłanie ogromnych ilości danych, obrazów, wykonywanie zdalnych operacji, to doskonały kierunek w rozwoju medycyny przyszłości.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: