Czy ludzie zostaną “zastąpieni” przez roboty? Co chwilę pojawiają się debaty, dyskusje w tym temacie. Są zapoczątkowane doniesieniami ze świata nauki lub wytworami wyobraźni reżyserów. A jeśli roboty byłyby… wsparciem, a nie zagrożeniem?
Robot-opiekun
Humanoidalne roboty są stworzone ze względu na potrzeby, jaką zgłaszają domy opieki i służba zdrowia. W większości rozwiniętych państw rośnie problem starzejącego się społeczeństwa. A im starszy człowiek – tym bardziej potrzebuje pomocy. Niestety służba zdrowia już teraz powszechnie czuje narastający problem – dużo osób potrzebujących opieki, niewiele osób, które tę opiekę może świadczyć.
Koszty opieki nad starszymi, jak i rosnąca potrzeba liczby etatów opiekunów, przewyższa możliwości zarówno finansowe, jak i kadrowe szpitali. Dlatego postanowiono stworzyć robota, który byłby rozwiązaniem tego problemu.
Za co odpowiadałby robot?
Nowe technologie związane z pomocą w opiece, biorą pod uwagę pomoc w codziennym funkcjonowaniu osób starszych. W realizacji tego pomysłu roboty zostałyby zaprogramowane, by pomóc w regularnym przyjmowaniu leków, przemieszczaniu się, podawaniu posiłków, czy wezwaniu pomocy w przypadku gdy senior gorzej by się poczuł lub jego funkcje życiowe świadczyłyby o jego złym stanie.
Innowacje zachodzące w zakresie robotyki sięgają jednak dużo dalej, gdyż rozwinięty kulturowo robot nie byłby tylko bezduszną maszyną. Mógłby dotrzymywać towarzystwa i pomagać seniorowi skontaktować się z rodziną i światem.
Opiekun 2.0
Futurystyczna wizja humanoidalnego robota ma na celu poprawienie jakości życia starszych osób. Co ciekawe — największą deklarowaną przez nich trudnością nie są ta, wywołana ograniczeniami fizycznymi, chorobami itd. Największym problemem jest samotność. Dlatego mechaniczni opiekunowie mieliby nie tylko pomóc w zmaganiu się z codziennymi obowiązkami, lecz również dotrzymać towarzystwa i zapewnić osobom starszym rozrywkę.
Na początku roboty miałyby pomóc w pełnieniu opieki w szpitalach i domach opieki. Ich skuteczność byłaby nadzorowana przez pracowników tych placówek. Docelowo jednak przetestowane roboty miałyby służyć opieką w prywatnych domach samotnych seniorów. Działania te mają miejsce w ramach większego obszaru, jakim jest cyfrowy szpital.
Ma on na celu połączyć nowoczesne technologie i cyfrowe nowinki w taki sposób, by polepszyć opiekę zdrowotną nad chorymi oraz ułatwić pracę personelu. Jednak jak w każdej kwestii, również tu wiele osób zgłasza swoją wątpliwości i obawy związane z tym, jak daleko można oddać życie człowieka w ręce robotów.
Zwolennicy humanoidalnych robotów, jak i sami ich wynalazcy uspokajają, gdyż robot na początku nie pełniłby roli samodzielnego opiekuna. Byłby tylko częściową pomocą w pełnieniu opieki, którą cały czas nadzorowałby człowiek.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: