Dla Szpitala

Robot “Senhance” — oczami chirurga

Od wielu lat można zaobserwować coraz częstsze zastosowanie innowacyjnych robotów w operacjach chirurgicznych. Niedawno Krakowski Szpital Uniwersytecki zakupił nowoczesnego robota chirurgicznego „Senhance”. Jaka jest jego budowa i jakie zabiegi się z jego pomocą wykonuje?

 

Historia robotów chirurgicznych

Już w latach 90. ubiegłego wieku wykonano pierwsze testy z zastosowaniem robotów w medycynie. Od samego początku uważano, że ta technologia jest przyszłością tej dziedziny. Powstało wtedy wiele prototypów, które jednak nie do końca spełniały oczekiwania twórców. Pierwsze operacje na ludziach z wykorzystaniem robota wykonano w Lipsku, a także w Paryżu na początku 1998 roku. Oba zabiegi „przeprowadził” – oczywiście pod okiem doświadczonych chirurgów — robot o nazwie da Vinci pochodzący z USA.

Zbudowany on jest z konsoli chirurgicznej wyposażonej w specjalne, ergonomiczne joysticki, którymi steruje chirurg oraz robota posiadającego trzy lub cztery ramiona — w zależności od jego modelu.

Warto wspomnieć także o Zeusie — również z Ameryki Północnej, który trafił na rynek w roku 2001. Od 1996 do 2001 roku przy jego pomocy przeprowadzono wiele próbnych operacji i zabiegów. We wrześniu 2001 roku zrobiło się o nim bardzo głośno. Francuski lekarz Jacques Marascaux przy jego użyciu wykonał operację usunięcia pęcherzyka żółciowego. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że dokonał tego, będąc w Nowym Jorku, a pacjentka była operowana w Strasburgu! Była to pierwsza na świecie teleoperacja.

W roku 2003 firmy produkujące obydwa roboty połączyły się i od tego momentu zaprzestano prac nad Zeusem na rzecz dalszego rozwoju robota da Vinci. Obecnie jest on wykorzystywany w szpitalach na całym świecie i wykonał już setki tysięcy operacji chirurgicznych. Jednak świat poszedł o krok dalej i stworzono jeszcze bardziej niezwykłego robota chirurgicznego.

 

Senhance” przyszłością medycyny

Zacznijmy od tego, że ten innowacyjny robot sterowany jest za pomocą gałek ocznych lekarza, który wykorzystuje tę możliwość, do dopasowania pola widzenia. Maszyna posiada cztery wielofunkcyjne ramiona, które poruszają się z niebywałą precyzją. W każdym z nich umieszczane są instrumenty chirurgiczne lub np. aparat endoskopowy, niezbędny podczas przeprowadzania operacji laparoskopowych.

Medyk może wykonywać ruchy endoskopem oraz podporządkowywać instrumenty do najbardziej odpowiednich ramion robota. Do sterowania robotem służy specjalna ergonomiczna konsola. Dzięki niej, za pomocą specjalnych joysticków, lekarz jest w stanie zlecać instrukcje wszystkim instrumentom chirurgicznym, umieszczonym w ramionach robota.

Podczas ich obsługi nowoczesny system umożliwia jednemu specjaliście, operowanie instrumentami chirurgicznymi oraz sterowanie ruchem kamery jednocześnie — właśnie za pomocą oczu. A wszystko dzięki nowoczesnej technologii, gdyż robot potrafi śledzić ruchy gałek ocznych chirurga. Lekarz może stosować ten mechanizm do dopasowania pola widzenia, poruszając endoskopem czy podporządkowując instrumenty do najbardziej odpowiednich ramion urządzenia.

Robot „Senhance” oprócz wykonywania zabiegów urologicznych, ginekologicznych czy operacji jamy brzusznej umożliwia również wykonywanie mikrolaparoskopii.

 

Pierwszy taki robot w Polsce

Dzięki środkom finansowym pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego krakowski Szpital Uniwersytecki zakupił robota chirurgicznego „Senhance”. Kosztował on ponad 10 milionów złotych i według specjalistów jest wart tych pieniędzy. Jest to pierwsze tak nowoczesne i innowacyjne urządzenie w naszym kraju. Obecnie wykonuje on zabiegi oraz operacje na terenie bloku operacyjnego Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej krakowskiego szpitala. Na razie tylko w trybie szkoleniowym.  Lekarze potrzebują trochę czasu, aby nauczyć się współpracować z nowym sprzętem. 

Aktualnie w Polsce posiadamy tylko jedno takie urządzenie. Czy będzie ich z czasem więcej? Miejmy nadzieję, że tak się stanie. Istotny jest fakt, że roboty chirurgiczne tylko pomagają lekarzom w zabiegach. Nadal to chirurg-człowiek jest osobą prowadzącą zabieg i bierze odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjenta.

 

 

Opracowanie własne/Redakcja

Źródło:

Podobne artykuły

Przełom w monitorowaniu hemodializ

Redakcja

Zmiany w SOR-ach. Jak będzie wyglądał system segregacji pacjentów na SOR?

Redakcja

Innowacja po polsku [raport]

Redakcja
Wczytuję...

Ta strona używa plików cookies. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej

 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Lideo Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu (54-613) przy ul. Krzemienieckiej 120, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000042067, NIP: 8992216249, o kapitale zakładowym w wysokości 250.000,00 zł (“Spółka”). Mogą Państwo skontaktować się ze Spółką również poprzez wiadomość e-mail na adres kontakt@lideo.tech
 2. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu – odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym.
 3. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych objętych formularzem stanowi wyrażona przez Państwa zgoda na ich przetwarzanie w ww. celu na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
 4. Państwa zgoda na przetwarzanie danych osobowych przez Spółkę jest dobrowolna i nie są Państwo zobowiązani do jej wyrażenia, jest jednak konieczna celem odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu – co wobec braku zgody nie będzie możliwe.
 5. Odbiorcą Państwa danych osobowych objętych formularzem jest wyłącznie Spółka, a  Państwa dane przetwarzać będą wyłącznie upoważnieni do tego pracownicy Spółki.
 6. Państwa dane osobowe będą przechowywane do momentu cofnięcia zgody na ich przetwarzanie, wyrażenia przez Państwa sprzeciwu wobec ich przetwarzania lub zgłoszenia Spółce żądania ich usunięcia – co mogą Państwo uczynić listownie na adres siedziby Spółki, w formie wiadomości e-mail na adres kontakt@lideo.tech lub w inny sposób wskazany w kierowanych do Państwa wiadomościach e-mail.
 7. Mają Państwo prawo do żądania od Spółki dostępu do danych osobowych dotyczących Państwa, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do przenoszenia tych danych.
 8. Mają Państwo prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie (bez wpływu na zgodność z  prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem).
 9. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 10. Państwa dane osobowe będą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na dopasowaniu naszej oferty do państwa potrzeb na podstawie historii zakupów, co skutkować będzie wysyłaniem do Państwa oferty o treści dostosowanej do Państwa preferencji.
 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Lideo Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu (54-613) przy ul. Krzemienieckiej 120, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000042067, NIP: 8992216249, o kapitale zakładowym w wysokości 4.972.900,00 zł, wpłaconym w całości (“Spółka”). Mogą Państwo skontaktować się ze Spółką również poprzez wiadomość e-mail na adres kontakt@lideo.tech.
 2. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu – odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym. Niezależnie od tego, Państwa dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych Spółki.
 3. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych objętych formularzem stanowi prawnie uzasadniony interes Spółki, to jest odpowiedź na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym, a dotyczące działalności Spółki, jak również interes marketingowy (promocja produktów i usług Spółki) – a zatem art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
 4. Odbiorcą Państwa danych osobowych objętych formularzem jest Spółka, a  Państwa dane przetwarzać będą wyłącznie upoważnieni do tego pracownicy Spółki. Spółka może powierzyć przetwarzanie Państwa danych swoim usługodawcom, w szczególności obsługujących jej systemy teleinformatyczne.
 5. Państwa dane osobowe będą przechowywane do momentu wyrażenia przez Państwa sprzeciwu wobec ich przetwarzania lub zgłoszenia Spółce żądania ich usunięcia – co mogą Państwo uczynić listownie na adres siedziby Spółki, w formie wiadomości e-mail na adres kontakt@lideo.tech lub w inny sposób wskazany w kierowanych do Państwa wiadomościach e-mail.
 6. Mają Państwo prawo do żądania od Spółki dostępu do danych osobowych dotyczących Państwa, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do przenoszenia tych danych.
 7. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 8. Inspektorem Ochrony Danych jest r. pr. Maciej Skory, dane do kontaktu: r. pr. Maciej Skory, Rynek 7, 50-106 Wrocław, iod.lideo@iurico.pl, nr tel.: +48 71 344 56 59.
 9. Dane osobowe mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na dopasowaniu naszej oferty do Państwa potrzeb, np. na podstawie faktu Państwa zatrudnienia w określonym podmiocie – co może skutkować kierowaniem do Państwa oferty o treści dostosowanej do Państwa preferencji.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Lideo S.A. z siedzibą we Wrocławiu moich danych osobowych objętych powyższym formularzem, celem kontaktu ze mną w przedmiocie moich pytań lub wątpliwości ujętych w powyższym formularzu.

 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Lideo Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu (54-613) przy ul. Krzemienieckiej 120, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000042067, NIP: 8992216249, o kapitale zakładowym w wysokości 4.972.900,00 zł, wpłaconym w całości (“Spółka”). Mogą Państwo skontaktować się ze Spółką również poprzez wiadomość e-mail na adres kontakt@lideo.tech.
 2. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu – odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym. Niezależnie od tego, Państwa dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych Spółki.
 3. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych objętych formularzem stanowi prawnie uzasadniony interes Spółki, to jest odpowiedź na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym, a dotyczące działalności Spółki, jak również interes marketingowy (promocja produktów i usług Spółki) – a zatem art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
 4. Odbiorcą Państwa danych osobowych objętych formularzem jest Spółka, a  Państwa dane przetwarzać będą wyłącznie upoważnieni do tego pracownicy Spółki. Spółka może powierzyć przetwarzanie Państwa danych swoim usługodawcom, w szczególności obsługujących jej systemy teleinformatyczne.
 5. Państwa dane osobowe będą przechowywane do momentu wyrażenia przez Państwa sprzeciwu wobec ich przetwarzania lub zgłoszenia Spółce żądania ich usunięcia – co mogą Państwo uczynić listownie na adres siedziby Spółki, w formie wiadomości e-mail na adres kontakt@lideo.tech lub w inny sposób wskazany w kierowanych do Państwa wiadomościach e-mail.
 6. Mają Państwo prawo do żądania od Spółki dostępu do danych osobowych dotyczących Państwa, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do przenoszenia tych danych.
 7. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 8. Inspektorem Ochrony Danych jest r. pr. Maciej Skory, dane do kontaktu: r. pr. Maciej Skory, Rynek 7, 50-106 Wrocław, iod.lideo@iurico.pl, nr tel.: +48 71 344 56 59.
 9. Dane osobowe mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na dopasowaniu naszej oferty do Państwa potrzeb, np. na podstawie faktu Państwa zatrudnienia w określonym podmiocie – co może skutkować kierowaniem do Państwa oferty o treści dostosowanej do Państwa preferencji.

Wyrażam zgodę na korzystanie przez Spółkę z telekomunikacyjnego urządzenia końcowego w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego, z wykorzystaniem mojego numeru telefonu wskazanego w formularzu, zgodnie z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki na adres mojej poczty e-mail informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Lideo S.A. z siedzibą we Wrocławiu (“Spółka”) moich danych osobowych objętych powyższym formularzem w celach marketingowych, a w tym marketingu bezpośredniego, tj. przesyłania na wyżej wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w postaci newslettera oraz prezentacji oferty Spółki w formie kontaktu telefonicznego.