5 czerwca bieżącego roku naukowcy z Politechniki Śląskiej zaprezentowali robota asystującego dla szpitali zakaźnych. Ma on odciążyć pracowników służby zdrowia w zakresie wykonywania codziennych zadań.
Robot asystent dla szpitali zakaźnych – dla lekarzy i pielęgniarek
W piątek 5 czerwca 2020r. z udziałem reprezentantów środowiska medycznego, w Zabrzu odbyła się prezentacja autonomicznego robota asystującego do pracy w szpitalach zakaźnych.
Obecność przedstawicieli środowiska medycznego była podczas prezentacji kluczowa. Mogli oni zobaczyć na własne oczy, jak funkcjonuje i jakie ma możliwości autonomiczny system asystujący.
Robot asystent dla szpitali zakaźnych ma odciążyć pracowników służby zdrowia podczas wykonywania codziennych czynności. Ma być również swego rodzaju pośrednikiem w kontakcie na linii pacjent – pielęgniarka. Stanowi to bardzo istotną kwestię w różnych przypadkach zakażeń (m.in. zakażeń koronawirusem) w ośrodkach medycznych.
Wynalazek naukowców z Politechniki Śląskiej jest przykładem naukowej innowacji ukierunkowanej właśnie na pomoc pracownikom służby zdrowia – lekarzom i pielęgniarkom.
Jak powstał wynalazek naukowców z Politechniki Śląskiej?
Idea stworzenia innowacyjnego urządzenia powstała w wyniku współpracy badaczy Politechniki Śląskiej z pracownikami firm APA Group i KUKA, którzy specjalizują się w dziedzinie automatyki i robotyki przemysłowej.
Innowacyjne urządzenie opracowane zostało z wykorzystaniem mobilnego robota kolaboracyjnego KMR iiwa. Tego typu roboty bardzo często wykorzystywane są w standardowych rozwiązaniach w przemyśle. Dowożą różne elementy do stanowisk produkcyjnych, a nawet asystują przy operacjach montażu.
Naukowcy z Politechniki Śląskiej wspólnie z pracownikami firm APA Group i KUKA, uzgodnili, aby wykorzystać urządzenie do innego, szczytnego celu.
Robot kolaboracyjny KMR iiwa przygotowali inżynierowie firmy KUKA. Kolejno został on wyposażony o dodatkowe moduły wykonawcze wykonane przez naukowców z Politechniki Śląskiej. Wśród nowych akcesoriów warto wymienić m.in. termometr, kamerę termowizyjną i podajnik leków.
Współpracujący przy projekcie inżynierowie APA opracowali oprogramowanie umożliwiające zdalne zarządzanie pracą robota. Wyposażono go w inteligentny system sterowania, pozwalający zdefiniować punkt startowy i punkt końcowy oraz wyznaczyć trasę, po której powinien się poruszać. Urządzenie zaopatrzono też w tablet. Umożliwia on komunikację z pacjentem, a osoba sterująca robotem widzi, jak on wykonuje swoje działania.
Innowacyjny robot dla szpitali – tylko do ważnych zadań
Obecnie trwająca pandemia koronawirusa uwidoczniła ogromny problem dotyczący niewystarczających zasobów kadrowych w branży medycznej. Niedyspozycja tylko jednego pracownika oddziaływuje wielu na chorych. Wpływa na ilość świadczeń otrzymywanych przez pacjentów. Ponadto zagrożenie wywołane stanem epidemiologicznym, spowodowało wzrost liczby dodatkowych zadań, które musi wykonać pracownik medyczny.
W zaistniałej sytuacji bardzo istotną rolę może odegrać innowacyjny robot dla lekarzy i pielęgniarek. Wykonane przez naukowców testy urządzenia udowodniły, że znakomicie się sprawdzi, jako…robot asystent. Może dostarczać leki, pożywienie i wszelkie niezbędne rzeczy pacjentowi. Ponadto może być pewnego rodzaju komunikatorem/pośrednikiem pomiędzy zakażonym pacjentem a rodziną i personelem medycznym.
Aktualnie robot wykorzystuje wynalazki opracowane już wcześniej przez naukowców z Politechniki Śląskiej. Jednym z nich jest lekomat – bardzo interesujący telemedyczny prototyp uczonych z Gliwic.
Coraz częściej można zaobserwować w branży medycznej roboty wspierające personel medyczny. Dobrym przykładem jest robot YuMI, czy pierwszy na świecie robot, który sam potrafi bezboleśnie pobrać krew i następnie ją zbadać.
Od czerwca bieżącego roku naukowcy z Politechniki Śląskiej prowadzą dodatkowe symulacje oraz badania robota asystenta medycznego. Ich celem jest wytypowanie najważniejszych zadań/czynności, w których automatyczny system mógłby wesprzeć pracę całego personelu medycznego.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: