Szwajcarscy naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu skonstruowali maszynę, która utrzymuje przy życiu wątrobę poza ciałem pacjenta nawet przez tydzień. Dla medycyny transplantacyjnej oznacza to przełom w leczeniu chorób wątroby oraz możliwość zwiększenia liczby dostępnych narządów do przeszczepu.
Innowacyjna maszyna – naprawi wątrobę oraz utrzyma ją przy życiu do 7 dni
Pobrana do przeszczepu wątroba tradycyjnie przechowywana jest statycznie w warunkach chłodniczych. Takie rozwiązanie pozwala na utrzymanie jej przy życiu, lecz poza ciałem człowieka przez około 12-18 godzin.
Naukowcom ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu udało się stworzyć maszynę, dzięki której narząd wątroby, można przechować poza ciałem człowieka nawet do 7 dni. Umożliwia to wydłużenie czasu oczekiwania na biorcę do transplantacji.
Ponadto innowacyjna maszyna pomaga zreperować uszkodzony narząd wątroby. Przywraca jej wszystkie funkcje, a organy, które dotychczas były odrzucane do transplantacji z powodu uszkodzeń, mogą być w pełni wykorzystane.
Urządzenie szwajcarskich naukowców umożliwia również stałe monitorowanie wzrostu wątroby oraz ocenę zdolności funkcjonalnej narządu.
Co odkryto w pierwszej fazie testów?
Wspomniane powyżej osiągnięcia udowodniono w wyniku przeprowadzonych pierwszej fazy testów. Naukowcy ulokowali pobrane organy w innowacyjnym urządzeniu. Przez cały czas do pobranych narządów dostarczano krew – by faktycznie zachować jej naturalne środowisko. Po 7 dniach naukowcy zbadali żywotność organów i stwierdzili, że wszystkie pobrane narządy w pełni zachowały swoje funkcje.
Naukowcy wykorzystali również “testowe” narządy w przeszczepach. W wyniku przeprowadzonych transplantacji stwierdzili, że nie ma żadnej różnicy w funkcjonowaniu między wątrobą z urządzenia a organami, które przed przeszczepem były przechowywane tradycyjnymi metodami.
Szwajcarskie urządzenie do perfuzji wątroby – jak działa?
W innowacyjnym urządzeniu zastosowano technologię o nazwie Liver4Life, która została opracowana przez naukowców z Zurychu. Jej podstawą jest złożony system perfuzyjny, który automatycznie naśladuje większość podstawowych funkcji organizmu człowieka. Co bardzo ciekawe urządzenie wyposażone w technologię Liver4Life zastępuje serce, płuca, trzustkę, nerki, a także jelito cienkie.
Narząd wątroby podłączony jest do mechanizmu zewnątrzustrojowego przez tętnicę wątrobową, żyłę wrotną, żyłę główną i przewód żółciowy. Innowacyjne urządzenie utrzymuje wątrobę przy życiu, pompując przez nią krew. Jednocześnie usuwa z niej dwutlenek węgla oraz dostarcza składniki odżywcze,
a także hormony.
Szwajcarskie urządzenie zostało również zautomatyzowane do podawania insuliny oraz glukagonu, aby utrzymać fizjologiczny poziomu glukozy we krwi. Technologia perfuzji Liver4Life obejmuje ponadto membranę dializacyjną, która usuwa produkty odpadowe.
Innowacyjna technologia regeneruje uszkodzoną wątrobę, nawet jeśli nie jest ona w całości. Oczyszcza ją ze złogów tłuszczu i produktów ubocznych metabolizmu, co zostało udowodnione na ludzkich organach. Warto wiedzieć, że urządzenie do perfuzji jest w pełni zautomatyzowane i nie wymaga stałej obecności personelu medycznego.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: