Osoby chore na serce często mają utrudniony dostęp do rehabilitacji. Zwłaszcza gdy placówka rehabilitacyjna jest oddalona od miejsca zamieszkania. Konieczność pokonywania dalekich odległości dla pacjentów kardiologicznych stanowią dużą przeszkodę. Nowy program „RESTORE” ma rozwiązać ten problem.
Czym jest program „RESTORE”?
Od wielu lat Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR) pracuje nad nowymi rozwiązaniami mającymi pomóc chorym. Są to m.in. nowe metody leczenia, rehabilitacji, diagnostyki oraz profilaktyki. Niedawno CBR uruchomiło nowy projekt pod nazwą „RESTORE”.
Głównym jego założeniem jest wykorzystanie innowacyjnych technologii telemedycznych w programie rehabilitacji kardiologicznej. Celem programu jest poprawa rokowań u wszystkich pacjentów z chorobą wieńcową. To połączenie rehabilitacji kardiologicznej wykorzystującej telemedycynę z edukacją prozdrowotną, a także optymalnym leczeniem choroby wieńcowej.
Projekt „RESTORE” dzięki zastosowaniu telemedycyny umożliwiać będzie bieżące śledzenie postępów, wykonanej w domu przez pacjenta, rehabilitacji oraz monitoring parametrów pulsu i EKG. Możliwość wykonywania ćwiczeń w domu ma wpływać większą mobilizację u chorych oraz ich lepsze samopoczucie.
Program ten jest współfinansowany z funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), a jego liderem jest American Heart of Poland S.A.
Wpływ rehabilitacji na pacjentów kardiologicznych
Aktywność fizyczna w rehabilitacji u pacjentów kardiologicznych jest bardzo potrzebna. W niektórych przypadkach tj. u chorych po zabiegach angioplastyki wieńcowej (zabieg udrażniania zwężonej lub zamkniętej tętnicy wieńcowej bez konieczności otwierania klatki piersiowej) jest wręcz niezbędna. Przeprowadzone badania udowadniają, że wysiłek fizyczny wykonany przez chorych podczas rehabilitacji ma dobroczynne skutki: wpływa na przebudowę naczyń wieńcowych, może zapobiegać powstawaniu miażdżycy, a nawet może mieć wpływ na zmniejszanie się blaszki miażdżycowej u wszystkich chorych.
Intensywna rehabilitacja nawet eliminuje nawrót choroby, zmniejsza możliwość wystąpienia zawału serca oraz rozwoju jego niewydolności. I właśnie w tym celu niezbędny jest projekt „RESTORE”. Ma on potwierdzić efektywność telerehabilitacji kardiologicznej w przywracaniu zdrowia wszystkim osobom z chorobą wieńcową.
Pierwszy etap programu, który zakładał wykonanie projektu i budowy całego systemu telerehabilitacji został już zrealizowany. Aktualnie w trakcie budowy jest centrum koordynacji, w którym przeprowadzone będą testy techniczne, mające na celu sprawdzenie jego integracji z systemem telerehabilitacji. W kolejnym etapie system poddany będzie ocenie klinicznej na grupie osób chorych poddanych rewaskularyzacji (będących po zabiegach udrażniania naczyń krwionośnych). Ostatni etap zakłada już rozpoczęcie wdrażania procedur systemu rehabilitacji.
Wspiera, pomaga i zachęca
Oprócz pomocy w rehabilitacji, autorzy innowacyjnego programu postanowili promować i zachęcać nie tylko chorych kardiologicznie, lecz również ich rodziny oraz wszystkich miłośników aktywnego stylu życia do udziału w programie „Aktywne Serce”. Głównym założeniem inicjatywy jest promowanie regularnej aktywności fizycznej.
Program „Aktywne Serce” swój debiut zaliczył 23 września, a jego celem było zebranie środków na cele charytatywne. Twórcy „RESTORE” przygotowali na tę okoliczność rowery, na których wszyscy chętni przejechali łącznie około 337 kilometrów. Za każdy kilometr sponsorzy przekazali środki finansowe na pomoc w rozbudowie hospicjum.
Aktualnie, w początkowej fazie projektu „RESTORE” bierze udział 150 osób chorych na choroby sercowo-naczyniowe. W całym przedsięwzięciu docelowo ma ich być aż 1000. Oby udało się go zrealizować, a następnie wdrożyć na szeroką skalę możliwie jak najszybciej. Na możliwość zdalnej rehabilitacji czeka wiele chorych osób w naszym kraju.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: