Znaczna część nerwów obwodowych zawiera w sobie zarówno włókna ruchowe, jak i czuciowe. Ich uszkodzenie może dawać mieszane objawy. Polscy naukowcy opracowali implanty wspierające regenerację nerwów obwodowych.
Polski implant
Naukowcy z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej opracowali innowacyjne implanty do regeneracji nerwów obwodowych. Mają postać rurek polimerowych. Ich zadaniem jest wspieranie odbudowy przerwanych nerwów obwodowych.
Najczęściej do urazu nerwów dochodzi w wyniku wypadków, bądź chorób. Implant ma wspomóc naturalną regenerację nerwów. W przypadku ich przerwania można połączyć je ze sobą chirurgicznie, zszywając ich końcówki (np. nerwy przedramienia). Gdy nastąpi ubytek nerwu, nie ma już takiej możliwości. Należy wtedy zastosować implant. Może mieć on postać naturalną (przeszczep nerwu z innej części ciała), bądź sztuczną (wykonaną w laboratorium).
Biodegradowalna technologia
Jak wyjaśnia dr Radosław Wach, współtwórca wynalazku: „rurki są niewielkie, o średnicy kilku milimetrów, konstrukcje polimerowe. Elastyczne, przypominające przewód, pusty w środku, gdyż przestrzeń w ich wnętrzu musi zapewnić miejsce, w którym nerw będzie się odbudowywał i znajdzie połączenie z drugą, przerwaną końcówką”.
Ważnym elementem zastosowania jest ich późniejsza biodegradacja! Po spełnieniu swojej funkcji rurki “rozpuszczą się” w organizmie. Kolejną nowością jest również umieszczenie we wnętrzu rurki hydrożelu polisacharydowego. Zapewnia on oparcie dla odrastającego nerwu oraz jest nośnikiem czynników wzrostu (niezbędnych do prawidłowej i szybkiej odbudowy nerwu).
Jak powstaje implant?
Tworzenie implantu jest — jak na poziom skomplikowania innych technologii — stosunkowo proste. Zanurza się w odpowiednim roztworze mieszaniny polimery (np. igły iniekcyjne). Roztwór, który ma lepką konsystencję, osiada na igłach. Po wydzieleniu z roztworu polimerów powstają rurki. Można je przekształcać pod względem wytrzymałości i grubości.
Co na to świat?
Nie tylko w Polsce trwają próby stworzenia implantów mogących pomóc w odbudowie nerwów. W USA naukowcy stworzyli pierwsze bezprzewodowe urządzenie, które przyspiesza regenerację nerwów. Tak jak w polskim przypadku, jest ono również biodegradowalne. Urządzenie w postaci implantu dostarcza regularnych impulsów elektrycznych do nerwów obwodowych. Implant po przepracowaniu 2 tygodni zostaje wchłonięty przez organizm. Ma on rozmiar małej monety i grubość kartki papieru. Kontrolowany i zasilany jest przez nadajnik, który umieszczony jest poza organizmem.
Jak dotąd oba rozwiązania przetestowano na szczurach. W obydwu przypadkach zauważono ich dużą skuteczność w odbudowie nerwów obwodowych. Miejmy nadzieję, że kolejne testy przyniosą równie dobre wyniki.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: