Badania kliniczne stanowią największe źródło wiedzy medycznej. Często podczas tego typu procesów badawczych izolowane są czynniki inne niż działania farmaceutyków. Tymczasem są one niezwykle ważne. Z wiedzą o nich przychodzi Real World Evidence (RWE).
Real World Evidence
Coraz bardziej przyśpiesza proces związany z gromadzeniem oraz przechowywaniem ogromnych ilości danych. Według ekspertów dane te mogą pozwolić na lepszą skuteczność projektowania, a także przeprowadzania badań klinicznych. Rozwój nowych możliwości analitycznych spowodował, że naukowcy są w stanie wyciągać precyzyjniejsze wnioski z zebranych danych i dalej – wykorzystać je do opracowywania nowych produktów medycznych oraz innowacyjnych terapii.
Dotychczasowa wiedza naukowa z zakresu medycyny opiera się na przeprowadzanych badań klinicznych. Odpowiada ona również na pytanie: jak to działa w świecie rzeczywistym?
Podczas badań klinicznych często separuje się wszystkie czynniki inne niż działania farmaceutyków. To ogromny błąd, ponieważ w praktyce wszystko wygląda zupełnie inaczej. W rzeczywistości występuje wiele innych czynników, które wpływają na skuteczność terapii, dlatego konieczne jest wprowadzenie dowodów z praktyk poza-laboratoryjnych, bazując na danych ze świata rzeczywistego. To właśnie umożliwia Real World Evidence (RWE).
Real World Evidence – co to jest?
Real World Evidence (RWE) jest wiedzą, która odpowiada na pytanie: jak dane rzeczy działają w świecie rzeczywistym? Wpływ (RWE) na sposób świadczenia opieki zdrowotnej wzbudził zainteresowanie wśród wielu różnych grup, m.in. międzynarodowych i krajowych organów regulacyjnych, takich jak Europejska Agencja Leków (EMA) i Administracja Żywności i Leków (FDA).
Do mocnych stron Real World Evidence (RWE) należy szeroki zakres i liczba pacjentów, którzy dostarczają dane. Wraz z rosnącą cyfryzacją dokumentacji opieki zdrowotnej, wzrosło zainteresowanie koncepcją tzw. rzeczywistych danych. Zachęcające są również możliwości, które dzięki zwiększonej mocy obliczeniowej oraz wzajemnej łączności, pozwalają analizować te „duże zbiory danych”.
RWE w Polsce
Obecnie RWE nie jest jeszcze wykorzystywane w Polsce, lecz już niebawem sytuacja ta może ulec całkowitej zmianie. Wykorzystanie większej ilości zgromadzonych danych w praktyce klinicznej, według ekspertów, stanowi ogromną szansę dla samych pacjentów. Dzięki zgromadzonym danym, które umożliwia RWE, można prześledzić grupę chorych w podobnym stanie oraz zastosować właściwą, efektywną terapię na podstawie doświadczenia innego chorego.
Należy jednak pamiętać, że zdecydowana większość badań realizowana jest
w formie badań klinicznych. Konieczne jest wprowadzenie zmian, tak aby badań tych w Polsce było jak najwięcej. Większa baza danych na temat danego schorzenia to szansa na dostosowanie najbardziej optymalnego leczenie dla każdego pacjenta indywidualnie.
Rzeczywiste dane (RWE) odgrywają coraz to większą rolę w podejmowaniu decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: