Od kilku lat trwają prace nad nowoczesnym robotem, który ma wesprzeć osoby starsze, chorujące na zaburzenia poznawcze. Roboty mają pomóc stworzyć w domach warunki, które pozwolą im na dłuższe prowadzenie niezależnego życia. Czy domowy asystent RAMCIP spełni wszystkie zamierzone cele?
Projekt RAMCIP
Robot Asistant for MCI Patients At Home – to pełna nazwa projektu badawczego, którego koszty pokrywa w pełni Komisja Europejska w ramach programu “Horyzont 2020”. RAMCIP zapoczątkował swoją pracę już w styczniu 2015 r. Koordynowany jest przez Instytut Technologii Informatycznych w Centrum Badań i Technologii Hellas (Grecja).
Konsorcjum międzynarodowe, które kieruje projektem jest iście międzynarodowe – w jego skład wchodzą naukowcy z Niemiec, Włoch, Grecji, Polski, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. W stałej współpracy są również uniwersytety i przedsiębiorstwa.
Naukowcy z Polski stworzyli scenariusze interakcji robota-asystenta z użytkownikiem. Robot wyposażony został w dodatkowe funkcje, na które wskazywali w informacjach zwrotnych potencjalni użytkownicy, czyli osoby starsze, chore na demencję. RAMCIP opiniowali również opiekunowie tych osób oraz doświadczony personel medyczny.
W tej chwili trwa już etap wdrożenia robota, który pozwolić ma na wprowadzenie go na rynek.
Wygląd ma znaczenie
W prace nad RAMCIP zaangażowanych zostało wielu specjalistów – można śmiało powiedzieć, że jest to projekt interdyscyplinarny. W zespole znaleźli się bowiem inżynierowie, lekarze, informatycy, psycholodzy oraz fachowcy od wzornictwa przemysłowego. Przez trzy lata tworzyli wspólnie innowacyjnego robota asystenta.
Wszystko ma tutaj znaczenie – robot mierzy około 1,5 metra, choć plany przewidywały nieco wyższego “osobnika”. Taka wysokość nie wprowadza żadnego dyskomfortu u użytkownika.
Następnie pod uwagę wzięto jego wygląd. Naukowcy nie chcieli stworzyć robota, który przypominałby te z filmów science-fiction. Ostatecznie RAMCIP jest biały, schludny i… uśmiechnięty! Pomimo bycia sztucznym nadaje roboto-asystentowi masę wdzięku i uroku.
Bardzo ważną rzeczą było również zintegrowanie technologicznych predyspozycji z bezpieczeństwem jego użytkowania. Robot wyposażony został w szereg napędów, które po pierwsze nikomu nie są w stanie nikomu wyrządzić krzywdy, a po drugie są na tyle mocne, że wykonają powierzone mu zadania. RAMCIP nie jest demonem prędkości – porusza się wolno, ale z uważnością. Zawsze zatrzymuje w bezpiecznej odległości od chorego.
Nowoczesny robot-asystent
Robot RAMCIP powstał, aby pomagać osobom starszym z zaburzeniami pamięci. Pełni rolę asystenta w codziennym życiu ich użytkowników. Ważną zaletą jest to, że posiada on funkcje kognitywne, a więc można powiedzieć, że sam “myśli” – a może raczej: wyciąga wnioski.
Dzięki wbudowanym funkcjom jest w stanie dokonać optymalizacji decyzji (reaguje na zmieniającą się rzeczywistość wokół pacjenta). Jako asystent chorego jest w stanie wykonać z nim trening poznawczy. Przypomni mu również o zażyciu leku. Jest w stanie pomóc osobie chorej w wykonywaniu czynności dnia codziennego.
Co jeszcze potrafi nasz niezwykły robot asystent? Monitoruje funkcje życiowe chorego. W razie upadku, potrafi również zaalarmować bliską nam osobę. Jest w stanie zachęcić pacjenta do kontaktu z rodziną, a nawet ostrzec go przed nieznajomym.
RAMCIP może być przyszłością dla wszystkich osób starszych z zaburzeniami pamięci. Wbudowane funkcje pozwolą mu w bardzo dużym stopniu zwiększyć niezależność takich osób. Asystent będzie pomagał, przypominał, alarmował oraz podwyższy komfort i jakość życia schorowanych ludzi.
Opracowanie wlasne/Redakcja
Źródło: