Nowatorskie urządzenie do monitorowania hemodializ opracowano na Uniwersytecie Warszawskim. Dzięki niemu można na bieżąco śledzić przebieg zabiegu. Terapia może być bardziej efektywna i bardziej bezpieczna. Czy okaże się przełomem w monitorowaniu hemodializ?
Innowacyjny analizator
Nowatorskie urządzenie, jakim jest analizator, opracowane zostało przez uniwersytecką spółkę Microanalysis. Jej założyciele – dr hab. Łukasz Tymecki i mgr Michał Michalec, prace nad stworzeniem osobistego monitora dializ rozpoczęli już w roku 2011 na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
Aktualnie prototyp innowacyjnego urządzenia przechodzi kolejną fazę testów wykonywanych we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Metoda działania urządzenia jest całkowicie nieinwazyjna dla chorego. Ma na to wpływ sam analizator, który bezobsługowo, w sposób ciągły dokonuje pomiaru toksyn usuwanych z organizmu chorego w płynie podializacyjnym.
Analizator przełomem w monitorowaniu hemodializ?
Warto wspomnieć, że według przyjętej zasady, krew chorych poddawanych hemodializom, badana jest raz na kilka tygodni. Lekarz na bazie uzyskanych wyników badań przeprowadzonych przed i po zabiegu oraz na bazie indywidualnej charakterystyce danego pacjenta planuje czas trwania kolejnych dializ oraz m.in. ich częstotliwość.
Ogromny wpływ na efektywność pojedynczych zabiegów ma szereg czynników zmieniających się każdego dnia. Nikt, nawet lekarz, nie jest w stanie ich przewidzieć, ani uwzględnić. Dlatego za każdym razem, czas trwania zaplanowanych hemodializ jest wyznaczany w sposób teoretyczny.
Innowacyjny analizator można zespolić z jakimkolwiek modelem sztucznej nerki, co daje możliwość ciągłego monitorowania każdego procesu hemodializy w czasie rzeczywistym. Zastosowanie analizatora ma również wpływ na większe bezpieczeństwo podczas zabiegu hemodializy. W momencie, gdy dany zabieg kierowany jest niewłaściwie, inne wspomagające urządzenie monitorujące, natychmiastowo wykrywa takie zdarzenie. Powoduje to eliminację sytuacji, podczas których krew nie jest odpowiednio oczyszczona z toksyn.
Takie jednorazowe sytuacje nie powodują żadnego uszczerbku na zdrowiu chorego, lecz mają wpływ na jego samopoczucie. W przypadku, gdyby taka sytuacja powtarzała się częściej, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań podializacyjnych, jak np. cukrzycy, hiperfosfatemii (zwiększenie stężenia fosforanów we krwi), czy tzw. zespołu niewyrównania dializacyjnego.
Komercjalizacja urządzenia
Projekt analizatora kontrolującego hemodializę jest jak dotąd unikatowy. Przedsiębiorstwa wytwarzające sztuczne nerki proponują w ramach sprzedaży, dodatkowo moduły monitorujące dializę, zwiększając tym samym znacząco cenę. Cena wynalazku od firmy Microanalysis w porównaniu do cen sztucznej nerki stanowi jedynie ułamek.
Komercjalizacja projektu stanowi nie lada wyzwanie. Samo przygotowanie innowacyjnego analizatora do sprzedaży wymaga znacznych środków. Dla firmy najważniejsze są jednak kolejne jego testy i skuteczność pracy urządzenia. Twórcy analizatora uważają, że konieczna jest potrzeba jego ulepszenia, w kontekście optymalizacji ergonomii stosowania oraz warstwy wizualizacji danych.
Jak powiedział mgr Michał Michalec: “jesteśmy chemikami, konstruktorami, ale wciąż brakuje nam kompetencji elektronicznych, inżynierskich”. Wg jego opinii, do rozwoju i szczęśliwego zakończenia całego projektu niezbędni są eksperci sprzętowi oraz odpowiednie fundusze, które firma Microanalysis będzie poszukiwać. Przeprowadzono już pierwsze rozmowy odnośnie komercjalizacji, a także z potencjalnymi zagranicznymi partnerami, którzy chcieliby nawiązać współpracę z firmą Microanalysis.
Rynek medyczny jest zainteresowany innowacyjnym aplikatorem. Jeśli kolejne testy zakończą się sukcesem, możliwe jest, że wynalazek powstały na Uniwersytecie Warszawskim okaże się przełomem w hemodializie.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: