Pandemia bardzo mocno dała w kość ludziom, ale także gospodarce, więc bez wątpienia szczepionka na COVID-19 to coś na co wszyscy czekali. Fakt jej powstania przynosi nadzieję na powrót do normalności. Radość jest tym większa, że narodowy program szczepień przeciw COVID-19 już się rozpoczął.
Projekt narodowego program szczepień przeciw COVID-19 już działa
8 listopada rząd ogłosił program narodowego programu szczepień przeciw COVID-19.
W dokumencie znalazły się informacje dotyczące przede wszystkim tego, jaka będzie kolejność szczepień w poszczególnych grupach nie tylko wiekowych, ale także zawodowych, czy spełniających inne wymagania.
Z dokumentu można dowiedzieć się także m.in., w jaki sposób szczepionki będą dystrybuowane, czy są one bezpieczne a także jaki jest ich koszt.
Jak będzie przebiegał program narodowego programu szczepień?
To co bardzo ważne i warte podkreślenia to informacja, że szczepionka jest bezpłatna,
a zaszczepienie się jest dobrowolne. Poddanie się szczepieniu ma wiele benefitów, poza oczywistym, którym jest uzyskanie odporności na COVID-19.
Szczepionka pozwoli osobom, które z niej skorzystają na powrót do normalności. Osób zaszczepionych nie będą dotyczyły limity przy spotkaniach towarzyskich. Zaszczepieni nie będą musieli odbywać kwarantanny w przypadku kontaktu z chorą osobą. Ponadto będą też mogli bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia.
Polska zdecydowała się kupić 62,141 mln dawek szczepionki na COVID-19, a łączny koszt tego zakupu wyniósł ok. 2,4 mld zł.
Kolejność szczepień
Program narodowego programu szczepień składa się z kilku etapów, podczas których zaszczepione zostaną kolejne grupy osób mieszkających w Polsce.
Etap 0
W pierwszej kolejności do szczepień zostali wytypowani pracownicy ochrony zdrowia oraz personel pomocniczy i administracyjny z tego obszaru, pracownicy Domów Pomocy Społecznej studenci i nauczyciele akademiccy uczelni medycznych, a także rodzice wcześniaków, w szpitalach, w których na oddziałach intensywnej terapii i patologii noworodka przebywają dzieci.
Etap 1
W tym etapie szczepieniom zostaną poddane osoby powyżej 60 roku życia, osoby z chorobami przewlekłymi, które mogą zwiększać ryzyko ciężkiego przebycia COVID-19, a także pracownicy służb mundurowych i nauczyciele.
Etap 2
Podczas drugiego etapu narodowego programu szczepień przeciw COVID-19 zostaną zaszczepione osoby poniżej 60 roku życia w trakcie diagnostyki lub leczenia. Wymaga to od nich częstego kontaktu z placówkami medycznymi. W tym etapie zostaną zaszczepione także osoby, dzięki pracy którym jest zapewnione działanie państwa, a którzy są narażeni na częste kontakty społeczne.
Wśród tych osób znajdą się m.in. pracownicy transportu publicznego, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, urzędnicy pracujący bezpośrednio przy zwalczaniu pandemii, pracownicy służb celno-skarbowych, dostawcy wody, gazu, prądu, żywności, leków, poczty, etc.
Etap 3
Etap trzeci jest ostatnim w programie narodowych szczepień i obejmie wszystkich pozostałych ludzi powyżej 16 roku życia.
Obecny harmonogram szczepień różni się odrobinę od tego, który został ogłoszony
8 listopada. Należy jednak zrozumieć, że sytuacja jest trudna i być przygotowanym na możliwość wystąpienia zmian.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródła: