Od stycznia 2019 r. ruszył nowy projekt Ministerstwa Zdrowia “100 placówek służby zdrowia bez barier” w ramach Programu Dostępność Plus. Przez najbliższe 4 lata realizowane będą działania, mające na celu dostosowanie budynków – szpitali i przychodni – do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Likwidacja barier
Według statystyk – około 30 procent społeczeństwa polskiego może mieć czasowe trudności z całkowitą lub częściową moblinością i percepcją. Do grupy tej zaliczają się m.in. osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, o kulach, balkonikach, osoby niewidome, kobiety w ciąży, czy osoby słabe fizycznie.
Nowy program Ministerstwa Zdrowia powstał w celu pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym. Chodzi o zlikwidowanie występujących obecnie barier w przychodniach i szpitalach. “Bariery” to w tym przypadku przeszkody infrastrukturalne i prawne.
Program Dostępność Plus ma dążyć do utworzenia nowego prawa – ma ono zapewnić w każdym nowo powstałym budynku dostosowanie architektoniczne i odpowiednie oznaczenie. Drugie zadanie programu to dostosowanie aktualnej infrastruktury w przestrzeni publicznej, środkach transportu, stronach internetowych oraz wszystkich usługach do potrzeb osób niepełnosprawnych. Realizacja całego programu kosztować ma około 23 mld zł, a pieniądze w pierwszej kolejności trafią do przychodni i szpitali.
Każdy szpital oraz przychodnia wysposażone zostaną w niezbędny sprzęt, który ułatwić ma komunikację z osobami niesłyszącymi oraz z zaburzeniami mowy. W kwestii “lepszego” poruszania się zakupione zostaną również niezbędne podnośniki, wykonane nowe podjazdy oraz oznaczenia.
Audyty dostępności zidentyfikują bariery osób niepełnosprawnych
Aby zlikwidować aktualnie występujące w szpitalach i przychodniach bariery dla osób niepełnosprawnych konieczne jest przeprowadzenie zmian dotyczących czterech obszarów. Zostaną one wprowadzone w życie dopiero po przeprowadzeniu w placówkach medycznych tzw. audytów dostępności, których zadaniem będzie określenie wszystkich niezbędnych modyfikacji.
Skład obszarów dostępności, w których nastąpią zmiany, dotyczy:
- obszaru architektonicznego,
- obszaru cyfrowego,
- obszaru komunikacyjnego
- obszaru organizacyjnego.
Warto w kilku słowach przybliżyć te obszary. Obszar architektoniczny zakładać ma modyfikacje m.in. w kwestii podjazdów, wind, poszerzenia zawężonych wejść do budynków, wykonania posadzek antypoślizgowych, likwidacji progów oraz odpowiedniemu dostosowaniu pomieszczeń sanitarnych.
Obszar dostępności cyfrowej to m.in. zakup nowych sprzętów komputerowych oraz nowoczesnych oprogramowań. Obszar ten obejmie również rozwój telemedycyny, a także wdrożenie innych rozwiązań: systemów rejestracji on-line, nowych stron internetowych czy szkoleń z obszaru IT.
Obszar komunikacyjny to zmiany w zakresie kompetencji dla kadry medycznej i niemedycznej. Chodzi tu o szkolenia służące poprawie komunikacji z osobami niepełnosprawnymi. Obszar organizacyjny usprawnić ma bieżące rozwiązania organizacyjne oraz procedury usprawniając jednocześnie obsługę niepełnosprawnych pacjentów.
Nowe standardy dostępności
W nowym programie udział weźmie stworzony już Komitet Dostępności Plus dla zdrowia. W jego skład wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, placówek medycznych, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Narodowego Funduszu Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta oraz ekspertów.
Zadaniem Komitetu jest wypracowanie odpowiednich standardów dostępności dla przychodni i szpitali. Będzie on również odpowiedzialny za monitorowanie ich wprowadzania w placówkach medycznych, a także za sporządzenie rekomendacji końcowych.
W ramach projektu wdrożony zostanie jednolity standard dostępności obejmujący wszystkie organy publiczne. Wprowadzone będą tzw. zasady alternatywnego dostępu (udostępnienie ludziom możliwości przeczytania niedostępnych np. dokumentów, informacji, plików, które mogą nieść za sobą skutki prawne).
Projekt Ministerstwa Zdrowia potrwa przez najbliższych kilka lat. Zniesienie barier osobom niepełnosprawnym, starszym znacznie ułatwi im codzienne funkcjonowanie i życie. Faktyczna realizacja założeń programu może okazać się rewolucyjnym wsparciem dla osób niepełnosprawnych.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródła: