Krajowi wytwórcy leków wnioskują, by do projektu tworzącego Fundusz Medyczny włączyć Refundacyjny Tryb Rozwojowy (RTR). Informacje przekazał Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF).
Państwa wyciągają wnioski z pandemii koronawirusa. Opinia producentów leków o RTR
Krajowi wytwórcy leków w Polsce zwrócili uwagę na nieustannie pogarszające się warunki działania branży, szczególnie w obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19. Problemy dotyczą szeregu aspektów – wytwórcy zwracają uwagę na ciągłe zakłócenia w dostawach, podnoszenie cen półproduktów do produkcji leków i wyrobów medycznych oraz trudności z utrzymaniem pełnej załogi zakładów produkcyjnych. To tylko kilka z wielu problemów wynikających z uzależnienia Polski od chińskich dostawców leków.
Bardzo dobrym rozwiązaniem, według polskich producentów leków, jest natychmiastowe wprowadzenie Refundacyjnego Trybu Rozwojowego PLUS. Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) wyjaśnia, że RTR PLUS zapewni producentom niezbędną stabilizację, a jednocześnie zwiększy możliwości inwestycyjne i rozwojowe. Utrzymanie dotychczasowych cen leków krajowych wytwórców, które zakłada RTR PLUS, umożliwi w efekcie zbudowanie pełnej suwerenności lekowej Polski.
Prace nad nową strategią farmaceutyczną dla UE rozpoczęli już ministrowie zdrowia UE. Jej powstanie okazało się priorytetowe, ze względu na – oczywiście – koronawirusa.
Bezpieczeństwo lekowe w Polsce – kiedy nastąpią zmiany w ustawie?
Polscy producenci leków wciąż oczekują na stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wprowadzenia rozwiązań wzmacniających bezpieczeństwo lekowe do ustawy o Funduszu Medycznym.
Krajowe firmy farmaceutyczne domagają się zmian w ustawie refundacyjnej, polegających na wzmocnieniu mechanizmu Refundacyjnego Trybu Rozwojowego. Według obietnic Ministra Zdrowia powyższe zmiany miały m.in. dotyczyć: zwolnienia z renegocjacji przez ministra z firmami farmaceutycznymi decyzji refundacyjnych, uprawnienie do automatycznego przedłużania refundacji w cenach oraz ustalaniu cen dla produktów po raz pierwszy wchodzących do refundacji na poziomie cen progowych zdefiniowanych w ustawie refundacyjnej.
Uniezależnić się od Chin – Amerykanie już wyciągnęli wnioski!
Aby uniezależnić się od Chin, m.in. Stany Zjednoczone Ameryki będą rozwijać przemysł farmaceutyczny w swoim kraju. Identyczne wnioski
w związku z doświadczeniami związanymi z pandemią koronawirusa wyciągnęły również inne kraje.
W ramach programu walki z koronawirusem Prezydent Donald Trump zapowiedział uniezależnienie USA od chińskich dostaw leków. Nad wdrożeniem ustawy przewidującej wprowadzenie wymiernych korzyści dla produkujących leki w USA, pracują już amerykańscy kongresmeni. Ustawa ma wejść w życie w 2022 r.
Przygotowywana zmiana prawa przewiduje wprowadzenie korzyści dla wytwórców leków i sprzętu medycznego w USA.
Administracja Donalda Trumpa wzywa do rozwoju krajowej produkcji leków, która w ciągu ostatnich 20 lat została wyprowadzona do Chin. Celem na przyszłość są amerykańskie leki dla amerykańskich pacjentów oraz amerykańskie zaopatrzenie dla amerykańskich szpitali.
Polskie firmy farmaceutyczne czekają na przepisy refundacyjne, które stymulowały by biznes do zwiększenia produkcji leków w kraju i tym samym uniezależnienia się od ich importu z Azji. Idealną okazją, by zrealizować formułowane już od 2016 roku postulaty, będą prace legislacyjne nad ustawą o Funduszu Medycznym
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: