5 października bieżącego roku Naczelna Rada Aptekarska i Ministerstwo Zdrowia podpisały dokument ramowy, który nazywa się “Strategia na rzecz rozwoju aptek”. Dokument ma na celu zdefiniować negatywne elementy na rynku aptek oraz rozwiązać palące problemy.
Strategia na rzecz rozwoju aptek – porozumienie MZ i NRA
Samorząd aptekarski już od jakiegoś czasu prosił o podjęcie działań, które będą miały na celu uregulowanie zasad wykonywania zawodu farmaceuty, warunków funkcjonowania aptek oraz zniwelowanie zjawisk negatywnych czy wręcz patologicznych na rynku aptekarskim.
W związku z tymi postulatami 5 października Ministerstwo Zdrowia oraz Naczelna Rada Aptekarska podpisały dokument o tytule “Strategia na rzecz rozwoju aptek”, który ma zadanie uregulować i rozwiązać powyżej wymienione kwestie.
Kwestie poruszone w strategii na rzecz rozwoju aptek
Strategia na rzecz rozwoju aptek przede wszystkim zakłada zakończenie jeszcze w tym roku prac parlamentarnych nad projektem o ustawie o zawodzie farmaceuty. W dokumencie znajdziemy również propozycje rozwiązania takich problemów jak m.in. łamanie podstawowych zapisów Prawa Farmaceutycznego czy kwestie pełnienia przez apteki obowiązkowych dyżurów nocnych.
Dodatkowo poruszony został temat równego dostępu aptek i pacjentów do leków ratujących życie oraz zasad obrotu pozaaptecznego. Co bardzo istotne w dokumencie zostało poruszone również zagadnienie wynagrodzeń dla farmaceutów, którzy pracują
w szpitalach.
Strategia na rzecz rozwoju aptek zakłada także zajęcie się analizą marż aptecznych przez resort zdrowia oraz wprowadzenie zmiany w zakresie częstości nowych wykazów refundacyjnych. Warto wspomnieć także o planie wypracowania do końca pierwszego kwartału przyszłego roku przepisów, które będą wspierać niezależność farmaceuty.
Kontrowersje wokół strategii na rzecz rozwoju aptek
Nie wszystkim jednak podoba się zawarcie porozumienia oraz jego treść. Organizacje zrzeszające przedsiębiorców z rynku aptecznego, ale nie tylko, m.in. Konfederacja Lewiatan, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, zaprotestowały przeciwko wprowadzeniu dokumentu strategii na rzecz rozwoju aptek ze względu na, ich zdaniem, faworyzowanie Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Organizacje te wystosowały list, którego odbiorcą jest Minister Zdrowia. W liście tym odnoszą się przede wszystkim do działania mające na celu egzekwowanie stosowania przepisów antykoncentracyjnych oraz wprowadzenie norm mających na celu zapewnienie udziału organów samorządu aptekarskiego w sprawach dotyczących zmian (cofanie, przydzielanie) w zezwoleniach na prowadzenie apteki lub hurtowni.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: