W aptekach w naszym kraju coraz rzadziej można spotkać polskie leki. Okazuje się, że obecnie jedynie co trzeci lek został wyprodukowany w Polsce. Oznacza to, że jesteśmy jako kraj coraz bardziej uzależnieni od dostaw leków z zagranicy. Jest to sytuacja niebezpieczna, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa.
Coraz mniejszy udział polskich leków w aptekach
Obecnie polskie leki zajmują jedynie jedną na trzy półki w aptece, cała reszta leków pochodzi z dostaw z zagranicy. Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego bije na alarm, ponieważ jest to sytuacja w której jesteśmy jako kraj już niemal całkowicie uzależnieni w kwestiach leków od innych państw.
W czasie pandemii zmniejszono częstotliwość dostaw lotniczych, co uwydatniło mocno problem tego, że przemysł farmaceutyczny jest uzależniony od Chin i Indii. Patrząc na tę sytuację producenci leków są zgodni – jedynie produkcja leków w kraju zagwarantuje polskim pacjentom stały dostęp do terapii. Choć oczywiście możliwy jest interwencyjny import leków to nie jest to tak skuteczne jak w pełni niezależna krajowa produkcja leków.
Geneza niskiej produkcji leków na polskim rynku
W 2012 roku za sprawą ustawy refundacyjnej, dzięki której obniżono ceny leków, można było zaobserwować, że rentowność przemysłu farmaceutycznego gwałtownie zmalała a wraz z nią zmalały także wydatki branży na inwestycje.
W latach 2015-2017 sytuacja, w jakiej znalazł się przemysł farmaceutyczny, poprawiła się niestety jednak w 2018 roku sprzedaż leków znów spadła. Równocześnie produkcja leków stała się droższa, a urzędowe ceny zbytu leków zostały obniżone – doprowadziło to do erozji zysku netto.
Wynika z tego wszystkiego dość proste równanie – spadek rentowności produktów to ograniczenie nakładów inwestycyjnych, a więc brak rozwoju branży farmaceutycznej.
Racjonalna polityka lekowa
Wkład branży farmaceutycznej do budżetu państwa to ok. 4,35 miliarda złotych. Jednak trend polegania na zagranicznych dostawach leków może ten wkład obniżyć, a w przypadku całkowitego przejścia na sprzedaż leków wyłącznie z importu może nawet zmaleć do zera.
Dodatkowo jak zostało wspomniane powyżej sytuacja, która obecnie ma miejsce w Polsce, sprawia, że przemysł farmaceutyczny w Polsce rozwija się bardzo powoli, choć jest to przecież najbardziej rozwojowa branża na świecie, która na dodatek może wpływać na rozwój innych sektorów jak np. chemii. Biorąc to wszystko pod uwagę, konieczne jest wprowadzenie racjonalnej i stabilnej polityki lekowej, która będzie sprzyjać rozwojowi branży.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródła: