Polska Platforma Medyczna (PPM) ma być pierwszym w kraju, innowacyjnym portalem zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym. Konsorcjum Sages wraz z Instytutem Informatyki Politechniki Warszawskiej dnia 7 stycznia 2020 r. podpisały umowę z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu w celu utworzenia tej otwartej platformy informacyjnej.
Polska Platforma Medyczna (PPM) – informacje o projekcie
Portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym – Polska Platforma Medyczna (PPM), to nazwa projektu oraz systemu, który realizowany jest przez osiem instytucji. Wśród nich znalazło się siedem uczelni medycznych: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (lider projektu), Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz 1 instytut badawczy – Instytut Medycyny Pracy imienia prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi.
Projekt Polska Platforma Medyczna (PPM) jest realizowany ze środków otrzymanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Co ważne, projekt jest spójny z polityką Unii Europejskiej w zakresie do powszechnego udostępnienia publikacji i danych naukowych, otrzymanych z przeprowadzonych badań, finansowanych z funduszy publicznych.
Główne cele Polskiej Platformy Medycznej (PPM)
Celem PPM jest wdrożenie oprogramowania wspomagającego zarządzanie wiedzą oraz szerokim potencjałem badawczym.
Dane, które były dotychczas rozproszone w różnych bazach z obszarów medycyny, farmacji, stomatologii, zdrowia publicznego, bezpieczeństwa i higieny pracy, ergonomii, a także ochrony zdrowia, zostaną zebrane w jednym miejscu, na innowacyjnym portalu PPM.
Wszystkie zebrane na platformie dane będą udostępnione oraz dostosowane do przetwarzania maszynowego. Większość z nich będzie spełniać wymogi otwartości na poziomie piątej gwiazdki – 5 star open data.
Bardzo szeroki zbiór danych z wykonywanych badań klinicznych, mógłby dostarczyć portalowi PPM – Real World Evidence (RWE), lecz jeszcze na chwilę obecną, nie jest wykorzystywany w Polsce.
Oprogramowanie OMEGA-PSIR – niezbędny system PPM
Instytut Informatyki Politechniki Warszawskiej jest autorem oprogramowania OMEGA-PSIR. To w pełni funkcjonalne oprogramowanie łączy ze sobą funkcje trzech systemów. A mianowicie: system CRIS (funkcjonujący na potrzeby zarządzania wiedzą), RPS (oferujący profilowanie specjalizacji pracowników nauki i instytucji naukowych) i IR (archiwizujący szeroko rozumiany dorobek naukowy osób i instytucji).
Jak dotąd oprogramowanie warszawskich naukowców było wykorzystywane w 20 uniwersytetach i instytucjach naukowych w całym kraju. Podpisana umowa pomiędzy Konsorcjum Sages, Instytutem Informatyki Politechniki Warszawskiej, a Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zakłada wdrożenie oprogramowania OMEGA-PSIR.
Równocześnie w 8 niezależnych lokalizacjach zostanie uruchomione oprogramowanie OMEGA-PSIR oraz utworzona zostanie wspólna platforma. Warto wiedzieć, że będą mogły się z nią integrować kolejne instytucje naukowe. Instalacja tego typu jest jedynym na świecie takim projektem.
Otwarty dostęp do publikacji i danych badawczych stanowi kluczową funkcję Polskiej Platformy Medycznej (PPM). Służy szerokiemu dostępowi do wiedzy, wpływa lepszej promocji osiągnięć, a także do szybszej komercjalizacji wyników badań naukowych.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: