Polski start-up Heart Sense opracował cienką i lekką jak kartka papieru sondę. Urządzenie, które służy do odczytywania sygnału EKG bezpośrednio z powierzchni serca, ma być bardzo pomocne podczas operacji kardiologicznych. Do jej stworzenia naukowcy wykorzystali m.in. grafen. To pierwsze tego typu narzędzie na świecie!
Polscy naukowcy opracowali sondę grafenową, która pomoże przy operacjach serca
Operacje kardiologiczne wszczepienia by-passów wykonywane są (w większości przypadków) bez optymalnego monitorowania EKG pracy bijącego serca pacjentów. Specjaliści umieszczają elektrody standardowo na powierzchni skóry pacjenta. Niestety bardzo często dochodzi jednak do utraty sygnału EKG. Jest to spowodowane poprzez zmianę pozycji serca w czasie operacji. Problem ten może rozwiąże wynalazek polskiego start-upu Heart Sense.
Pod przewodnictwem kardiochirurga dr. Grzegorza Suwalskiego, zespół polskich naukowców start-upu Heart Sense opracował innowacyjną sondę grafenową. Narzędzie służy do odczytywania sygnału EKG bezpośrednio z powierzchni serca pacjenta podczas wykonywania operacji kardiologicznych. Jest on silny, stabilny, a dzięki innowacyjnej sondzie grafenowej, monitorowanie EKG stało się optymalne.
Narzędzie znacznie ułatwia pracę lekarzom i podnosi również bezpieczeństwo podczas operacji.
Jak powstała innowacyjna sonda grafenowa?
Kilka miesięcy intensywnych prac w laboratorium zakończonych zostało sukcesem. Naukowcom z polskiego start-upu Heart Sense udało się opracować innowacyjną technologię.
W poszukiwaniu idealnego rozwiązania przez ostatnie pół roku naukowcy wspólnie z partnerami stworzyli ponad 30 prototypów sondy Heart Sense. Wszystkie zostały poddane serii 6 badań ex-vivo, dwóm seriom badań na modelu bijącego serca zwierzęcia oraz badaniom odporności na promieniowanie gamma. Badanie to jest wymagane do sterylizacji.
Innowacyjne urządzenie jest cienką i elastyczną sondą. Taką powierzchnię udało się stworzyć dzięki nanoszeniu techniką elektroniki drukowanej kolejnych warstw o wyznaczonych funkcjach na specjalne podłoże. Stabilność na sercu udało się specjalistom uzyskać za pośrednictwem cienkiej warstwy adhezyjnej z organicznym promotorem adhezji.
Podczas przeprowadzonych testów na modelu zwierzęcym, wynalazek polskiego start-upu Heart Sense, wykrył zawał serca w trakcie przeprowadzanej operacji.
Grafenowa elektroda wielokrotnego użytku
Aby wynalazek mógł spełnić swoją funkcję, a jednocześnie stać się przełomem, naukowcy opracowali i zastosowali kilka pionierskich rozwiązań.
Nad architekturą techniczną pracował zespół inżynierów specjalizujących się w technologii elektroniki drukowanej. Dzięki nim udało się stworzyć urządzenie lekkie, elastyczne, nieinwazyjne i kompatybilne z każdym typem kardiomonitora. Innowacyjna sonda ponadto ściśle przylega do powierzchni ruchomego serca, dzięki czemu bezbłędnie przewodzi sygnał EKG. Elektrodę można wielokrotnie przyklejać i odklejać od serca. Nie występuje żadne ryzyko uszkodzenia serca i elektrody, a samo mocowanie jest nieinwazyjnie.
Tworząc innowacyjny wynalazek, naukowcy zastosowali grafenową warstwę. Dzięki niej otrzymywany sygnał EKG jest czysty, silny, stabilny.
Grafen jest płaską strukturą atomów węgla, których ułożenie w jedną sieć wygląda, jak plaster miodu. Zyskuje coraz szersze zastosowanie i uznanie na świecie, rewolucjonizując medycynę.
Sonda z grafenu polskich naukowców może znacząco zmienić krajobraz wykonywania operacji kardiochirurgicznych. Urządzenie zostało zgłoszone do opatentowania. Dzięki temu wiadomo, że jest to pierwsze tego typu urządzenie na świecie.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło:
- Fot. materiały prasowe
- tech.wp.pl
- naukawpolsce.pap.pl
- dzienniknaukowy.pl