Polscy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie stworzyli substancję HTCC, która silnie hamuje zakażenie SARS-CoV-2. Natomiast uczeni z Politechniki Wrocławskiej postanowili w koronawirusa uderzyć enzymem. Czy trwające prace polskich naukowców okażą się decydujące na drodze do wynalezienia lekarstwa na Covid-19?
Substancjaa HTCC – fundament leku?
Od kilku miesięcy trwa ogólnoświatowa mobilizacja nie tylko w walce z koronawirusem, ale też w odkryciu lekarstwa na Covid-19. Pomóc w tym może osiągnięcie polskich naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, którzy stworzyli substancję HTCC.
Innowacyjna substancja HTCC składa się ze związków chemicznych, które silnie hamują zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Tworzą je inhibitory polimerowe, polimery i związki polimerowe, a powstały na bazie chitozanu – związku otrzymywanego z… krewetek, a także grzybów.
Substancja HTCC została już opatentowana. Dotychczas przeprowadzone wstępne badania z wykazały, że po zaaplikowaniu substancji HTCC drogą wziewną, nie zaobserwowano toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc.
Ponadto naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przeprowadzili badania, wykorzystując standardowy model komórkowy oraz zaawansowany system modelujący, w pełni odzwierciedlający zróżnicowany nabłonek ludzkiego układu oddechowego (tzw. hodowle ALI). Otrzymane wyniki są bardzo obiecujące i mogą okazać się pierwszym krokiem w kierunku przygotowania skutecznego leku.
Enzym – klucz do koronawirusa SARS-CoV-2?
Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej wraz z zespołem rozpracował enzym, którego działanie może być arcyważne w wykorzystaniu do walki z koronawirusem. Jak sam podkreśla: „jeśli enzym potraktujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz”. Może okazać się to milowym krokiem w kierunku lekarstwa na SARS-CoV-2.
Zespół pod przewodnictwem prof. Marcina Drąga od kilkunastu lat zajmuje się enzymami trawiącymi białka. Dotychczas służyły one do wykrywania chorobowo zmienionych komórek nowotworowych.
Ludzki organizm zawiera około 600 takich enzymów proteolitycznych. Przede wszystkim odpowiadają za kontrolę wszystkich ścieżek metabolicznych oraz procesy zachodzące w organizmach żywych. Mówiąc w skrócie – jeśli procesy te są zaburzone – zaczynają się choroby oraz problemy.
Wrocławscy naukowcy już od kilku lat współpracują z grupą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Warto wiedzieć, że podczas pandemii SARS w latach 2002-2003, prof. Hilgenfeld miał olbrzymi wpływ na jej wygaszenie. Opublikował trójwymiarową strukturę proteazy wirusa SARS i jej pierwszego inhibitora.
Na początku lutego bieżącego roku prof. Hilgenfeld uzyskał enzym (proteazę koronawirusa SARS-CoV-2) i przekazał ją naukowcom z Wrocławia. Rozpoczęto wtedy intensywne badania enzymu, który tnie białka znajdujące się w środku koronawirusa. Jeśli uda się zatrzymać działanie tego enzymu, uda się
w konsekwencji uśmiercić wirusa. Prowadzone przez naukowców z Wrocławia badania stały się bazą dla poszukiwań leku na COVID-19.
Lek na koronawirusa – znaczenie bakteriofagów i nanoprzeciwciał
Narodowy Instytut Onkologii, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN we współpracy z innymi naukowcami również przystąpili do prac nad opracowaniem leku przeciwko koronawirusowi. Do opracowania terapii przeciwko zakażeniom wirusem SARS-CoV-2, chcą zastosować nowatorską technologię, która łączy wykorzystanie bakteriofagów i nanoprzeciwciał.
Bakteriofag, czyli wirus atakujący bakterie, stosowany jest w terapiach już od wielu lat (jest bezpieczny dla człowieka), natomiast nanoprzeciwciała, testowane są od niedawna, jako potencjalne leki.
Technologia polega na umieszczeniu nanoprzeciwciał na główce bakteriofaga. Takie rozwiązanie umożliwić ma nanoprzeciwciałom rozpoznanie wirusa oraz powstrzymać go przed wniknięciem do ludzkich komórek.
Podczas gdy koronawirus zbiera kolejne ofiary, polscy naukowcy nie zaprzestają kolejnych badań. Czy otrzymane wyniki, okażą się w efekcie milowym krokiem na drodze do wynalezienia niezbędnego lekarstwa? A może uprzedzi ich nowoczesna technologia?
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: