Realizacja nowego projektu Unii Europejskiej ma pomóc w skuteczniejszej diagnozie infekcji wirusowych i bakteryjnych wśród pacjentów z gorączką. Efektem projektu ma być usystematyzowanie i wdrożenie innowacyjnych metod ich rozpoznawania. Po co? By zmniejszyć sytuacje, w których niepotrzebnie podawany jest antybiotyk.
Projekt PERFORM
Unia Europejska w pełni sfinansowała nowy projekt PERFORM (Personalised Risk assessment in febrile illness to Optimise Real-life Management across the European Union) przeznaczając na ten cel prawie 300 000 euro. O co dokładnie chodzi? Infekcje bakteryjne i wirusowe mają jeden wspólny objaw – pojawia się gorączka. I często obydwa źródła choroby są traktowane tym samym środkiem – antybiotykiem. tymczasem nie od dziś wiadomo, że wirusów antybiotykami nie pokonamy. Dlatego niezwykle ważne jest usprawnienie diagnostyki przy infekcjach objawiających się u pacjentów gorączką. Tylko szybsze rozpoznanie pozwoli zapobiec niepotrzebnemu podawaniu antybiotyków.
W tym momencie określenie bakteryjnego lub wirusowego pochodzenia gorączki trwać może nawet kilka dni – bo tyle trwa ukierunkowane w tym celu badanie krwi lub moczu. Oczywiście – wyjątkami są sytuacje kryzysowe, bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, gdy badania te wykonywane są “na cito”.
Gorączka gorączce nierówna
Stosowane na dzień dzisiejszy metody dokładnego rozpoznania infekcji wśród pacjentów z gorączką potrzebują czasu. Zanim więc pojawia się dostęp do informacji o faktycznym źródle infekcji — infekcja może rozwinąć się do (czasem niebezpiecznych) stadiów. Zazwyczaj więc – profilaktycznie – przepisywany jest antybiotyk, który ma zwalczyć objawy.
Realizacja projektu PERFORM ma ustalić użyteczne, dostępne, a przede wszystkim – szybkie biomarkery, które pomogą odróżnić infekcję bakteryjną od infekcji wirusowych. To fundamentalne rozróżnienie, niezbędne do wdrożenia leczenia antybiotykami.
Czy nowoczesne biomarkery pomogą?
Badacze pracujący przy projekcie PERFORM utworzyli już wielki biobank, w którym znalazły się tysiące próbek biomateriału mieszkańców z państw Europy i Afryki Zachodniej. Próbki poddane badaniom pozwolą ustalić “charakterystykę” genów i białek, które odróżniają infekcję bakteryjną od wirusowej. Wykorzystując ten model, specjaliści będą w stanie odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej u pacjentów z gorączką, poprzez zastosowanie nowych, najdokładniejszych biomarkerów.
Wizyta u lekarza, która jest reakcją na wystąpienie gorączki, nie musi kończyć się zastosowaniem antybiotyku. Usprawnienie metody diagnozowania infekcji bakteryjnych pozwoli na ograniczenie używania tego typu medykamentów. Nowoczesne biomarkery potrafią odróżnić źródła infekcji. Kiedy zagoszczą w gabinetach lekarskich? Miejmy nadzieję, że jak najszybciej.
Opracowanie wlasne/Redakcja
Zrodlo: