Jaskra jest chorobą, która uszkadza stopniowo nerw wzrokowy, w efekcie doprowadzając do pogorszenia wzroku, a nawet jego utraty. Od grudnia 2019 r. w Centrum Jaskry w Warszawie można bezpłatnie wykonać badanie przesiewowe. Jest ono przeprowadzane przy użyciu innowacyjnej, opartej na sztucznej inteligencji platformie e-jaskra.
Jaskra – łagodne objawy, groźne konsekwencje
Jaskra jest przewlekłą chorobą, trwającą do końca życia chorego. Rozwija się bardzo powoli, nie dając rozpoznawalnych objawów przez długi czas, nawet przez kilkanaście lat!
Na całym świecie cierpi na to schorzenie około 70 mln osób, wśród których ponad 800 tys. stanowią Polacy. Ta podstępna choroba powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego, pogarszając jakość widzenia, a nieleczona może w konsekwencji doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.
Według statystyk nawet u 85% osób jaskra przebiega bez żadnych objawów, niszcząc systematycznie wzrok. Uszkodzenie pola widzenia następuje od obwodu, dlatego jest dla chorych przez wiele lat niewyczuwalne, gdyż mózg samoczynnie wypełnia ubytki jasnymi plamami. Co najgorsze, uszkodzenie wzroku odczuwalne jest, dopiero gdy nerw wzrokowy jest już praktycznie zniszczony.
Za proces widzenia odpowiada między innymi nerw wzrokowy, będący łącznikiem pomiędzy okiem a mózgiem i stale przekazującym do niego uchwycony przez siatkówkę obraz. Jaskra atakuje nerw wzrokowy, doprowadzając do jego zaniku. W ten sposób dochodzi do pogorszenia jakości widzenia, a w skrajnych przypadkach jest również powodem ślepoty.
Przyczyną tego jest utrudnienie oraz ograniczenie odpływu cieczy wodnistej, która bezustannie wytwarzana jest w oku. Doprowadza to do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, czyli ciśnienia występującego w środku gałki ocznej. Utrudnia to w konsekwencji dopływ krwi do nerwu wzrokowego oraz siatkówki, powodując jaskrowe uszkodzenie.
E-jaska – platforma oparta na sztucznej inteligencji
Platforma opracowana została przez grupę interdyscyplinarnych fachowców kierowanych przez prof. Jerzego Szaflika. E-jaskra jest systemem, który powstał na bazie innowacyjnych badań przesiewowych w kierunku jaskry. Program ten używa sztucznej inteligencji podczas procesu diagnostycznego, charakteryzując się bardzo wysoką skutecznością oceny (nawet do 80%).
Samo badanie jest bardzo krótkie, komfortowe i nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Polega ono na wykonaniu zdjęcia dna oka, które kolejno jest analizowane komputerowo. Sztuczna inteligencja samoczynnie ocenia i przypisuje dane zdjęcie do kategorii zdrowej lub chorej. Korzysta z bazy wiedzy umieszczonej w systemie, w której znajduje się ponad 2500 zdjęć osób zdrowych i cierpiących na jaskrę. Cała procedura, a także otrzymanie wyniku trwa zaledwie kilka minut od zakończenia badania.
Warto wspomnieć, że innowacyjna platforma e-jaskra posiada również zdolność tzw. głębokiego uczenia, czyli samodoskonalenia, po każdym wykonanym badaniu.
E-jaskra – badania przesiewowe na dużą skalę
Ze względu na brak systemowych programów badań przesiewowych w kierunku jaskry, innowacyjna platforma e-jaskra, może okazać się prawdziwym przełomem w obszarze skali wykonywanej diagnostyki. W grudniu 2019 r. w Centrum Jaskry w Warszawie uruchomiło wykonywanie bezpłatnych badań przesiewowych.
Badanie za pośrednictwem programu e-jaskra jest zdecydowanie prostsze, szybsze od tradycyjnych badań okulistycznych i co ważne, nie wymaga obecności medyka i personelu medycznego.
Oparta na sztucznej inteligencji platforma e-jaskra ma ogromny potencjał, by już niebawem, stać się podstawą pierwszego ogólnopolskiego programu badań przesiewowych w kierunku jaskry. Ponadto, ten innowacyjny program objęty już został patronatem ministra zdrowia.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: