Pandemia COVID-19 całkowicie zmieniła świat, jaki znaliśmy do tej pory. Nie można mówić jedynie o negatywnych skutkach, jakie wywołała, ale należy zauważyć, także jej pozytywny wpływ. Jednym z pozytywów jest zdecydowanie rozwój branż takich jak medycyna i technologia, w tym także sztuczna inteligencja.
Nowe sposoby wykrywania Covid-19
Wykrywanie koronawirusa przy pomocy AI (Artificial Intelligence – Sztuczna Inteligencja) polega na dostarczeniu komputerowi jak największej bazy danych, na podstawie której będzie mógł on się nauczyć rozróżniać pacjentów zakażonych od zdrowych. Komputer mając dużą bazę danych np. zdjęć rentgenowskich, uczy się jak wyglądają tkanki osoby zakażonej i czym różnią się od tkanek osoby zdrowej.
Sztuczna inteligencja nie zastąpi oczywiście lekarzy, jednak może zdecydowanie przyspieszyć postawienie diagnozy, co przy obecnym przeciążeniu służby zdrowia jest olbrzymim wsparciem.
Wykrywanie koronawirusa na podstawie zdjęć rentgenowskich udało się już wprowadzić
w Holandii, a w Belgii już trwają badania. Za ich pośrednictwem niedługo być może będzie możliwe rozpoznawanie przez komputery koronawirusa na podstawie wyników tomografii komputerowej. Co bardzo ciekawe niedawno okazało się, że wykrywanie koronawirusa jest możliwe na podstawie brzmienia kaszlu.
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology wykorzystali AI, aby rozróżnić brzmienie kaszlu i mowy osoby chorej od osoby zdrowej. Stworzone przez nich narzędzie jest w stanie wykryć na tej podstawie rozpoczynający się proces chorobowy. Dotychczas jego skuteczność określa się na 98,5%.
Sztuczna inteligencja na straży człowieka
W obecnym pandemicznym świecie potrzebne nam są nie tylko sposoby wykrywania koronawirusa. Badacze z całego świata starają się wymyślić, w jaki jeszcze sposób technologia może pomóc nam w obecnej sytuacji.
Powstały już narzędzia, które potrafią badać temperaturę ludzi w przestrzeni publicznej. Takie rozwiązanie pozwala założyć, że u tej osoby występuje lub rozwija się choroba. Sztuczna inteligencja jest również obecnie wykorzystywana przy badaniach nad lekarstwem na koronawirusa.
W kontekście walki z koronawirusem warto wspomnieć także o możliwościach, jakie mamy dzięki wykorzystaniu robotów. Roboty obecnie są w stanie służyć do wykonywania operacji zdalnie, a lekarz nie musi przebywać w jednej sali z zarażonym wirusem pacjentem.
Dodatkowo maszyny można wykorzystywać w celu mierzenia funkcji życiowych (temperatura, puls, oddech etc.) pacjentów, dzięki czemu odciążeni mogą zostać pielęgniarze.
Technologie w Polsce
Również badacze w Polsce wykorzystując technologię tworząc sposoby wykrywania koronawirusa oraz sposoby wsparcia pracy lekarzy i pielęgniarzy. Jak wynika z badań aż 84% polskich firm medycznych planuje w ciągu roku wejść na zagraniczne rynki.
Jednak w porównaniu z innymi krajami, w Polsce ciągle tworzy się niewiele zaawansowanych produktów technologii medycznej. Często związane jest to z nakładami finansowymi, ale także z brakiem wiedzy polskich naukowców na temat tego, jakie kroki muszą zostać wykonane, aby wynalazek został w ogóle dopuszczony do użycia.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: