Za osoby niewidome uznaje się chorych o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności. Na całym świecie naukowcy próbują stworzyć urządzenie, które pomóc ma odzyskać im wzrok. Innowacyjny implant mózgowy z Baylor Medical College
w Teksasie może okazać się wielkim przełomem. To właśnie Orion.
Orion — innowacyjny implant mózgowy dla niewidomych
Już od ponad 10 lat naukowcy z Baylor Medical College w Teksasie pracują nad protezą, która może okazać się wynalazkiem zmieniającym życie setek tysięcy ludzi. Implant Orion nie przywraca całkowicie wzroku, lecz może pomóc w poprawie jakości życia wielu niewidomych. Dzięki innowacyjnemu implantowi mózgowemu możliwe jest zobaczenie kształtów, a dzięki temu m.in. sprawne poruszanie się.
Częścią urządzenia Orion są specjalne okulary, w których zabudowano kamerę wideo. Obraz z niej, za pośrednictwem 60 elektrod, przesyłany jest bezpośrednio do mózgu pacjenta, omijając uszkodzone nerwy wzrokowe. Implant Orion przeznaczony jest dla osób, które podczas życia straciły wzrok i u których nie doszło do uszkodzenia kory wzrokowej, ponieważ tylko u nich można wykorzystać surowe informacje do odwzorowania otaczającego środowiska.
Implant Orion — testy
Neurochirurdzy z Baylor Medical College w Teksasie, wspólnie z badaczami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, przeprowadzili operację z udziałem sześciu niewidomych osób. Wszyscy pacjenci, na których przeprowadzono testy innowacyjnego implantu Orion, były osobami z nabytą ślepotą.
Testy odbyły się w ciemnym pokoju, w którym to na ekranie monitora pojawiał się (w różnych miejscach) biały kwadrat. Zadaniem niewidomych osób było dokładne wskazanie położenia wyświetlanego kwadratu. W większości przypadków pacjenci poprawnie wskazywali dany punkt, a przeprowadzone testy innowacyjnego implantu dla niewidomych zakończyły się pomyślnie.
Badane osoby dodatkowo testowały urządzenie na spacerach, a nawet w swoich domach. Jednym z pacjentów, który brał udział w badaniach, był Benjamin Spencer. Stracił on wzrok w młodym wieku, a większość swojego życia przeżył w całkowitej ciemności. Po przeprowadzeniu testów powiedział, że był w stanie rozpoznać, kiedy zbliża się do okna lub drzwi w swoim domu. Inni pacjenci byli w stanie stwierdzić, gdzie kończy się chodnik, a zaczyna trawa podczas spacerów, a nawet gdzie znajduje się kanapa w domu.
Nadzieja dla niewidomych – implant Orion
Obecnie naukowcy pracują nad poprawą optymalnego interfejsu na linii: urządzenie-mózg. Może to spowodować pewne modyfikacje w urządzeniu, lecz dzięki nim niewidomi będą w stanie zobaczyć formy i kształty. Pomimo iż implant Orion nie przywraca wzroku osobom niewidomym, to i tak osiągnął wielki sukces.
Pacjenci, którym wszczepiono go, byli w stanie dostrzec podstawowe formy, takie jak chodnik, okna, kanapy. Osiągnięte wyniki, pozwolą znacząco zmienić codzienne życie wielu niewidomych, a dalsze prace naukowców, dają wielkie nadzieje na osiągnięcie kolejnych sukcesów.
Dotychczasowe próby przywracania wzroku opierały m.in. na wszczepianiu implantów w oko. Naukowcy z Baylor Medical College ominęli oko, co otworzyło im drogę do innych rozwiązań, które umożliwiły im stworzyć innowacyjny implant.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło:
- dzienniknaukowy.pl
- nt.interia.pl
- youtube.com (zdjęcie pochodzi z kanału Baylor Collage of Medicine w serwisie YouTube)