Ludzkie życie i zdrowie często zależy od udzielenia szybkiej pomocy. “Opaska życia” to projekt realizowany jest przez Grupę PZU we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, który ma wspierać niesienie ratunku tam, gdzie liczą się sekundy.
„Opaska życia” – pionierski projekt dla ratowania życia
Premiera pionierskiego projektu „Opaska życia” odbyła się podczas Kongresu 590, który miał miejsce w dniach 7-8 października 2019 r. w podrzeszowskiej Jasionce. W trakcie Kongresu dyskutowano m.in. na temat możliwości, jakie dają medycynie i służbie zdrowia nowoczesne technologie.
Pionierski projekt “Opaska życia” realizowany jest we współpracy Grupy PZU z Ministerstwem Zdrowia, a został już pilotażowo uruchomiony na SOR w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach. Pilotaż ten, jak wyjaśnił Paweł Surówka (Prezes grupy PZU), traktowany jest bardzo ewolucyjnie. Liczy jednak, że docelowo program zostanie rozszerzony i pacjenci będą mogli zabierać opaski do domu. Wówczas będzie to już druga faza pilotażu, podczas której opaski będą również dostosowane do domowego użytku.
W informacji na temat projektu “Opaska życia” wspomniano, że jest on pierwszą tego typu koncepcją w Polsce, w której zaawansowane nowoczesne technologie mają szansę być zastosowane przy wykorzystaniu niepublicznych funduszy, na masową skalę, w służbie zdrowia i ratownictwie medycznym.
Opaska na rękę ratująca życie
„Opaska życia” jest połączeniem innowacyjności i nowoczesnych technologii, a jej głównym celem jest ratowanie życia. Urządzenie to jest zakładane na rękę – dokonuje pomiaru pulsu, temperatury pacjenta oraz saturacji, czyli nasycenia krwi tlenem. W momencie, gdy wyniki pacjenta spadną do krytycznych poziomów, opaska uruchomi automatycznie alarm i umożliwi w efekcie szybką reakcję służb medycznych.
Urządzenie dodatkowo posiada wbudowany lokalizator, który umożliwia ratownikom określenie dokładnego miejsca pobytu pacjenta. “Opaska życia” wyposażona jest również w detektor upadku, który w momencie przewrócenia się chorego, uruchomi alarm.
W pierwszej kolejności w ramach pilotażu otrzymali ją pacjenci SOR w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach. Urządzenie jak widać, jest wielofunkcyjne i może mieć szeroki zakres zastosowania, a w przyszłości może będą ją mogły nosić np. mieszkające samotnie starsze osoby.
Opaski życia dla seniorów
Czy opaska ratująca życie będzie w przyszłości przeznaczona dla seniorów? Zdecydowanie tak! Takie są plany, więc pozostaje pytanie – kiedy?
Obecnie na rynku dostępnych jest kilka tego typu urządzeń, a jednym z nich jest system teleopieki SiDLY, czyli innowacyjna technologia telemedyczna. Składa się ona z telemedycznej opaski do teleopieki, platformy telemedycznej i aplikacji mobilnej (iOS, Android), która umożliwia usługi telemonitoringu przez profesjonalne centrum telemedyczne.
System teleopieki SiDLY podnosi jakość świadczonych usług przez daną jednostkę, zwiększa poczucie bezpieczeństwa pacjentów, a także optymalizuje pracę opiekunów. Na bieżąco wykonuje pomiary medyczne, posiada funkcję detekcji upadku, przycisk SOS oraz lokalizację pacjenta. Funkcje te zapewniają ciągłe informowanie opiekuna o konieczności podjęcia reakcji, oddaleniu się podopiecznego oraz zwiększają bezpieczeństwo użytkownika opaski.
“Opaska życia” ma umożliwić szybką reakcję służb medycznych w sytuacjach ich zagrażających zdrowiu i życiu. Pomysł na urządzenie ma swoją inspirację w codzienności. Jak mówią jego autorzy: “zbyt wielu umiera chorych, ponieważ nie zostaje na czas wezwana pomoc”.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło:
- money.pl
- rynekzdrowia.pl
- nowosci.com.pl
- Foto: materiały prasowe PZU