Siatkówka jest kluczowym elementem zmysłu wzroku często atakowana przez różnego rodzaju choroby. Często chorób tych nie można wyleczyć całkowicie, a jedynie spowolnić ich rozwój. Tymczasem najnowsze podejście do leczenia może pozwolić na odzyskanie wzroku przez niewidomych.
Sztuczne oko
Na choroby siatkówki cierpią miliony osób. W ostatnich latach wybrane, niewidome osoby mogły przetestować implanty umieszczane na siatkówce. Okazały się one jednak zbyt kruche pod względem wykonania. Dodatkowo ich skuteczność również była ograniczona — w niewielkim stopniu pomagały przywrócić wzrok. Pacjent widział jedynie plamy światła i ciemności, bez jakichkolwiek detali.
Naukowcy postanowili iść krok dalej. Stworzyli sztuczne oko, które jest odwzorowaniem naturalnego sposobu widzenia człowieka. Jest ono przeznaczone dla osób z retinopatią barwnikową i innymi chorobami, które niszczą komórki nerwowe odbierające impulsy świetlne.
Budowa sztucznego oka
Sztuczne oko składa się z kilku części mikroskopijnej wielkości, które wykonane są z materiałów antyalergicznych. Ich wyprodukowanie oraz wszczepienie wymaga ogromnej precyzji. Pierwszym i bardzo ważnym elementem jest kamera, która rejestruje impulsy świetlne. Prościej pisząc, ma robić to samo, co komórki siatkówki wrażliwe na światło.
Następnie dane są przekazywane bezprzewodowo do mikroprocesora (małego przekaźnika informacji), umieszczonego na siatkówce. Informacje przekazywane są dalej do mózgu za pomocą elektrod. Są one wszczepione do błony oka i połączone z nerwami wzrokowymi. Jest to sposób, który nie obciąża pacjenta, a robi dokładnie to samo, co zdrowe oko w naturalnych warunkach fizjologicznych.
Jak wygląda obraz “widziany” sztucznym okiem?
Obraz tworzony przez sztuczne oko jest niedoskonały, a także nie daje tylu szczegółów, co zdrowe oko. Jednak niezaprzeczalnie jest ogromnym ułatwieniem dla osób chorych czy pozbawionych zmysłu wzroku. Sztuczne oko pozwala widzieć duże obiekty takie jak budynki czy drzewa i pomaga w samodzielnym poruszaniu się bez konieczności pomocy innych osób. Funkcjonowanie w domu także jest ułatwione. Osoba rozpoznaje takie elementy jak okna, drzwi, sprzęty czy inni domownicy.
Naukowcy stale udoskonalają swój wynalazek. Pracują nad tym, by “widziany” obraz był w znacznie wyższej rozdzielczości. Można to osiągnąć dzięki umieszczeniu na siatkówce znacznie większej ilości drobnych elektrod, a także znalezienie odpowiedniego materiału do wytworzenia implantów. Musi on być bardziej wytrzymały oraz nie przegrzewać się z uwagi na duże nagromadzenie elektrod na małej powierzchni.
Dla osób niewidomych jest to z pewnością wspaniała wiadomość. Dzięki takiemu rozwiązaniu będą mogły one w przyszłości widzieć tak samo, jak przed rozwinięciem się choroby, a jakość życia zdecydowanie się poprawi.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: