Pod koniec ubiegłego roku rozpoczął się pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia dotyczący trombektomii mechanicznej w leczeniu udaru niedokrwiennego. Pilotażowy program zainicjowany został wstępne w 7 wyspecjalizowanych placówkach. Tylko w ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku przeprowadzono w nich niemal 170 zabiegów. Od lipca do pilotażowego programu dołączyło kolejnych 10 placówek.
Trombektomia mechaniczna w leczeniu udarów
Pierwszą przyczyną zgonów Polaków są schorzenia układu sercowo-naczyniowego, do których zalicza się m.in. zawał serca i udar mózgu. Tylko w Polsce, w ciągu jednego roku, dochodzi do niemal 60 tys. udarów mózgu. Zdecydowana ich większość, bo aż 80 proc. stanowią udary niedokrwienne, czyli wywołane zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu.
Najskuteczniejszą metodą leczenia udaru niedokrwiennego jest trombektomia mechaniczna. Pozwala uniknąć powikłań, a polega na mechanicznym usunięciu skrzepu z naczynia. Kluczową kwestię stanowi tu czas od wystąpienia udaru do przeprowadzenia zabiegu. Najlepiej, aby do zabiegu doszło w przeciągu od 6 do 8 godzin, co wcale nie jest jednak takie proste. Najpierw należy dokonać szybkiej diagnostyki, a kolejno przetransportować pacjenta do odpowiedniej placówki, w której przeprowadzony zostanie zabieg.
Szacuje się, że na całym świecie do trombektomii mechanicznej, kwalifikuje się 100 pacjentów na milion ludności. Polski pilotażowy program według Ministra Zdrowia, zapewnić ma leczenie metodą trombektomii mechanicznej około 4000 osób rocznie (stanowi to 5 proc. chorych na udar niedokrwienny).
Cel pilotażowego programu trombektomii mechanicznej
Głównym celem pilotażowego programu trombektomii mechanicznej jest wypracowanie optymalnego modelu organizacji leczenia osób z ostrą fazą udaru niedokrwiennego. Jest to znana procedura w Polsce, która wykonywana jest z ogromnym powodzeniem. Przed wprowadzeniem pilotażowego programu nie była niestety dostępna przez całą dobę. Od momentu wprowadzenia, sytuacja uległa zmianie i obecnie już w 17 placówkach dostępna jest 24 godziny na dobę. Wszystkie placówki są w pełni przygotowane do przeprowadzania trombektomii mechanicznej. Wiąże się to z odpowiednio przygotowaną infrastrukturą, odpowiednią ilością personelu medycznego, a także z dużym doświadczeniem medyków.
Zabiegi trombektomii mechanicznej od momentu uruchomienia pilotażowego programu są refundowane ze środków publicznych. Warto wspomnieć, że przed wprowadzeniem programu do życia, szpitale z całego kraju przeprowadzały takie zabiegi na własny koszt, a było ich ponad 600. Sytuacja ta potwierdziła pełną gotowość do uruchomienia programu.
17 placówek pilotażowego programu trombektomii mechanicznej
Pilotażowy program trombektomii mechanicznej na samym początku objął 7 szpitali. Ich skład tworzyły:
- Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
- Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie
- Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim
- Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku
- Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie
Zgodnie z zapowiedziami Ministra Zdrowia skład miał być poszerzony o kolejne, tak aby program trombektomii mechanicznej prowadzony był w każdym województwie. Od 1 lipca bieżącego roku do pierwszych 7 placówek dołączyło 10 kolejnych. Są to:
- Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
- Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. Prof. Tadeusza Sokołowskiego w Szczecinie
- Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
- Szpital Uniwersytecki Nr 2 im. Dr. Jana Biziela w Bydgoszczy
- Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu
- Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
- Wojewódzkie Specjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie
- Wojewódzki Szpital Z12 Zespolony w Kielcach
Ogromna ilość ludzi wymaga leczenia udarów przy zastosowaniu trombektomii mechanicznej. Uruchomienie ogólnopolskiego pilotażowego programu pozwoli pomóc tysiącom potrzebującym, a nowoczesna terapia, która ratuje życie i zdrowie jest już dostępna niemal dla wszystkich.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: