Nowy rewolucyjny lek przeciwnowotworowy opracowali brytyjscy lekarze. Larotrectinib, bo taką nosi nazwę, został już zatwierdzony do stosowania w Europie, a co bardzo ciekawe, leczyć ma szeroki zakres nowotworów. Czy uratuje wiele istnień ludzkich i zrewolucjonizuje leczenie nowotworów?
Rewolucyjny lek na raka
Nowy przeciwnowotworowy lek Larotrectinib uzyskał już miano rewolucyjnego. Jak podaje BBC, dopuszczony on został do stosowania na terenie Europy. Co go odróżnia od innych dostępnych na rynku leków? Główną jego zaletą jest uniwersalność, przez co uważany jest za przełomowy w dziedzinie medycyny. Larotrectinib można podawać chorym na różne rodzaje, a także odmiany nowotworów, bez względu na umiejscowienie guza. Nie ma znaczenia, który z narządów został zaatakowany przez raka, ważny jest jednak genetyczny rodzaj nowotworu.
Rewolucyjny lek może użyty być w leczeniu nowotworów o takim samym biomarkerze, gdyż jest on ukierunkowany dokładnie na czynnik genetyczny raka. Nowotwory nie są już określane tylko na podstawie diagnozy patologicznej lub miejsca pochodzenia, a poprzez obecność określonego biomarkera.
Larotrectinib może być podawany zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.
Larotrectinib – teraz także w Europie
Rewolucyjny lek na raka stosowany jest już w Stanach Zjednoczonych. Tam jednak można znaleźć go pod inną nazwą, a mianowicie Vitrakvi. Kuracja nim jest jednak bardzo droga, gdyż koszt rocznego leczenia w Stanach Zjednoczonych dla osób dorosłych wynosi około 393 tys. dolarów. Cena ta jest trzykrotnie niższa podczas kuracji dzieci.
Ten rewolucyjny lek uzyskał już akceptację do stosowania na terenie Europy. Niestety samo pozwolenie nie gwarantuje, że będzie on podawany od razu wszystkim potrzebującym na terenie starego kontynentu. Obecnie na europejskim rynku nie ma jeszcze informacji, ile dokładnie będzie kosztowała kuracja nim, a także, kiedy ten rewolucyjne lek na raka, trafi do europejskich aptek.
Larotrectinib – lek o wysokiej skuteczności działania
Podczas trzech badań klinicznych naukowcy sprawdzali skuteczność rewolucyjnego larotrectinibu. W badaniach udział wzięło 55 pacjentów pediatrycznych i dorosłych z guzami litymi. U wszystkich chorych zidentyfikowana została fuzja genu NTRK z innymi nieprawidłowymi genami, co oznacza możliwość wzrostu guzów rakowych. Należy wspomnieć, że fuzje genów NTRK są rzadkie, lecz występują najczęściej w nowotworach zlokalizowanych w różnych narządach ciała.
Nowy lek na raka okazał się bardzo skuteczny w swoim działaniu. Aż w 75 proc. Larotrectinib wykazał odpowiedź chorych na różne typy nowotworów. Wśród nich można wymienić m.in. nowotwór ślinianek, nowotwór tarczycy, nowotwór płuc, dziecięcy włókniakomięsak, a także mięsak tkanki miękkiej.
Lek ten wykazuje również szereg działań niepożądanych, do których należą: zmęczenie, kaszel, zawroty głowy, nudności, zaparcia, biegunka, zwiększone stężenie enzymów ALT oraz zwiększone stężenie enzymów AST, świadczące o zaburzonym funkcjonowaniu wątroby. Rewolucyjnego leku nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią.
Pomimo iż nie znamy jeszcze dokładnej daty pojawienia się Larotrectinibu w aptekach, cieszy bardzo, że został on dopuszczony do stosowania na terenie Europy. Ten rewolucyjny lek może okazać się nową szansą dla milionów chorujących osób, gdyż jest bardzo skuteczny bez względu na miejsce, które zaatakował nowotwór.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: