Nowoczesne rozwiązania rewolucjonizują dziś świat stomatologii. Medycy stosują już innowacyjne technologie materiałowe, medycynę regeneracyjną, a także innowacyjne metody cyfrowe. Są one bardziej komfortowe dla pacjenta, ale też znacznie ułatwiają pracę lekarza i pozwalają na osiągnięcie znacznie lepszych efektów ich pracy. Oto najnowsze rozwiązania zmieniające stomatologię.
Deprogramacja koryguje wady zgryzu
Wady zgryzu są bardzo częstą przyczyną zaburzeń okluzji, czyli relacji pomiędzy zębami górnymi i dolnymi. Okluzja jest również właściwym ułożeniem głowy żuchwy w stawie skroniowo-żuchwowym wspólnie z poprawnym napięciem mięśni. Zaburzenia tego układu są czasem następstwem m.in. gryzienia paznokci, długopisu oraz twz. bruksizmu, czyli nocnego zaciskania zębów i zgrzytania podczas snu.
W celu leczenia zaburzeń okluzji coraz częściej pacjenci stosują deprogramację. Jest to pewnego rodzaju specjalistyczna nakładka na górną szczękę, dzięki której możliwe jest ustawienie zębów w pozycji, podczas której głowy żuchwy w stawie skroniowo-żuchwowym są w stanie relaksu.
Następstwem stosowania specjalistycznej nakładki jest wizyta u stomatologa. To on decyduje, czy konieczna jest dodatkowa terapia w postaci leczenia ortodontycznego, protetycznego, ekwilibracyjnego, czyli zeszlifowania zębów do korekty zgryzu oraz czy konieczne jest leczenie zachowawcze w postaci pełnej wymiany wypełnień. Niektóre wady po uzyskaniu prawidłowego położenia głowy żuchwy w stawie skroniowo-żuchwowym można od razu zrehabilitować protetycznie lub implanto-protetycznie.
Zdecydowanie trudniej skorygować tzw. wady utrwalone. W takich przypadkach najczęściej niezbędne są skomplikowane operacje wraz z leczeniem ortodontycznym. Nowoczesne leczenie ortodontyczne nie tylko dotyczy modelowania układu wyrostków zębodołowych, lecz również wpływa na całość układu stomatognatycznego, powodując poprawy zgryz oraz poprawne napięcie mięśniowe w czaszce i optymalne relacje kości szczęk.
Komórki macierzyste w stomatologii
Dotychczas inżynieria materiałowa bazuje na błonach zaporowych, kościach, różnych preparatach odzwierzęcych oraz na różnego rodzaju materiałach syntetycznych. Bardzo często w celu szybszego gojenia się tkanek do materiału kostnego oraz membrany zaporowej dodaje się pewne tzw. czynniki sprzyjające, które odpowiedzialne są za procesy naprawcze.
Coraz częściej można również zaobserwować zastosowanie komórek macierzystych. Pobierane są od samego pacjenta, z jego krwi obwodowej, tkanki tłuszczowej lub z jego szpiku kostnego. Dzięki swoim właściwością komórki macierzyste wpływają na rozmnażanie komórek kości oraz tkanki łącznej, pomagając tym samym w odbudowie struktur tkankowych.
Dziedzina nauki, jaką jest inżynieria materiałowa, pomaga odtwarzać struktury tkankowe
w ich poprzednich ilościach, składzie oraz wcześniejszych proporcjach.
Techniki cyfrowe w stomatologii
Nowoczesne techniki cyfrowe zdecydowanie zmieniły dziedzinę medycyny, jaką jest stomatologia. Już dziś stomatolodzy korzystać mogą m.in. ze skanerów intraoralnych (wewnątrzustnych). Skaner wewnątrzustny jest idealnym narzędziem diagnostycznym pozwalającym użytkownikowi
na analizę obrazu w 3D. Pozwala na bardzo dokładne wykonanie skanu szczęki i żuchwy. Przy jego zastosowaniu można również dokonać tzw. oceny zwarcia, odnaleźć punkty urazowe do skorygowania oraz wysyłać obrazy wykonanych skanów w postaci cyfrowej do laboratorium.
Kolejnym urządzeniem, które znacząco zmieniło dziedzinę stomatologii, jest drukarka 3D.
Ma ona istotny wpływ na pracę stomatologów oraz techników dentystycznych. Zastosowanie drukarek 3D kluczowe jest podczas rehabilitacji protetycznej oraz wizualizacji do użytku pacjentów.
Ortodonci po wykonaniu skanów wysyłają je do specjalistów, którzy za ich pośrednictwem planują wykonanie alignerów, czyli aparatów ortodontycznych.
Inni specjaliści, a dokładniej implantolodzy, wykonane skany wewnątrzustne nakładają na obrazy (wykonane metodą tomografii komputerowej) i dzięki temu planują optymalne umieszczenie implantów.
Wydrukowane cyfrowo szablony chirurgiczne umieszczane są w jamie ustnej pacjenta,
a dzięki wykonanym skanom możliwe jest wprowadzenie implantów w najlepszym protetycznie położeniu.
Nowoczesne technologie materiałowe oraz innowacyjne metody cyfrowe zdecydowanie zmieniły rzeczywistość stomatologii. Powstają coraz to nowsze i bardziej skuteczne,
a stworzenie kolejnych innowacyjnych metod i technologii jest tylko kwestią czasu.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: